Следващите 11 иноватора
Фондът за рискови инвестиции Eleven представи пред инвеститори и предприемачи прогреса на млади компанни от портфолиото си


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Преди почти две години фондът за рискови инвестиции Eleven стартира с една мечта - да помогне за развитието на предприемачеството в страната, което с иновациите си да промени живота на хората. Двата начина да бъде постигнато това според Даниел Томов, който е партньор в Eleven, са били, като заедно с другия фонд за стартиращи компании Launchub работят за създаването на изключително динамична предприемаческа екосистема, която да създава иновации с глобален ефект и така да бъде своеобразен мост между Източна Европа и останалия свят.
Две години по-късно Eleven вече са помогнали за създаването на 70 иновативни компании с 200 основатели и над 300 ментори. Общо инвестираната сума от фонда възлиза 4.5 млн. евро, а допълнително привлеченият капитал от различни бизнес ангели е достигнал 2 млн. евро. Това са резултатите, които един от двата фонда за рисково финансиране, които получиха средства по европейската инициатива JEREMIE, е постигнал за последната година и половина. Те бяха оповестени по време на петия така наречен Demo Day на фонда, където 11 от младите компании в него представиха идеите си в търсене на нови инвестиции или пък контакти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Поздравления за успешните инициативи. Щеше да е хубаво, ако имаше и проекти по-близки до реалния сектор.
До коментар [#1] от "Да, ама не":
Трудно би имало такива тъй като ще стане ясно как повечето реално за нищо не стават.
Ето го моят бизнес план: от три поколения градим микс от приложна мъдрост и добавен академизъм. Стремим се да раждаме здраво ново поколение, по възможност с акъл. Планът е това да продължи още известно време, в добавка на други видове фамилно ноу хау и земи. И всичко това в дух на доброта и известно смирение, вместо типичната арогантност на по-заможните.
Ако достатъчно хора правят това, ще има излишен капитал за гореописаните играчки, пардон, "иновации". Но ако си базираме икономиката и общественото развитие на нещо, което баба ми наричаше "жорета" (диалектна дума за пумпали), то сами се замислете какво ще стане след три поколения.
В моя свят няма нужда от календар и задачи- ясно е кой с кого се среща, кога и защо. Пътуванията просто се случват. Защото основата е повече от иновацията.
Eleven продължава с финансирането на простотии. Предполагам че следващите проекти ще бъдат за иновативен дизайн на отварачки за бири или андроид приложение електронен нос за миризмата на чорапите :)
Чуек, това просто е безумие.
99% от представените start-up-и у нас са меко казано безумни или в най-добрия случай просто добре изглеждащи забавления без грам добавена стойност.
Най-хубавото в случая е, че в глобален мащаб това се мултиплицира и реално се заформи един хубав балон, който скоро ще се спука.
Простотии, но парите не излизат от твоя и от моя джоб - частникът си поема риска :) По-добре във всички случаи от държавни проекти/кражби на обществени пари като субсидии за тютюнджии, зърнаджии, спортни зали и музеи и прочее истински простотии,.
В крайна сметка, може някоя от тези измишльотини да пробие на пазара, някои от големите софтуерни компании са почнали по този начин
Съжалявам да го напиша още веднъж, но това е пълна боза. Няма как да са близки до реалния сектор. Проблема е в архитектурата на тази инициатива и на архитектите в България. Крайно време е държавата да защити интереса си, стига да може и да иска.
До коментар [#6] от "stefan_":
Напротив Стефчо - точно от моя и твоя джоб излизат. Това са парите които всички ние в ЕС ползваме. Дали ще са от данъци или от заеми гарантирани с бъдещи данъци - всички плащаме на тези 'иновации' че и на пропагандата им да пише колко били обещаващи. Пълно безумие както писа колегата по-горе.
До коментар [#8] от "therealmoi":
А най-страшният данък е "данък мнение", в който се съгласяваш, че светът трябва да се върти около именно тези "създатели" или иноватори, образ и подобие на Хауърд Рорк, обективистки фетиш, който в крайна сметка прави лъскави, но не и човечни неща.
До коментар [#8] от "therealmoi":
Отчасти си прав - заради това, че е инициатива по Джеръми (т.е. Европейски социализъм в действие). Но само отчасти, защото за развитието на тези проекти реално се търсят външни инвеститори, т.е. преразпределението на публичните пари е за началната фаза на проектите.
А за това дали е пропаганда - всеки си рекламира продукта, да си чул някой на пазара да каже колко са му стари и безвкусни доматите :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.