// Бизнес / Предприемач
Игра на дрони
Българската компания Quadro Dynamics вече е разработила професионални и любителски модели на безпилотните апарати
Според създателите на едни от първите дрони в България Боян и Ивайло въздушното пространство след няколко години вероятно ще е осеяно от много малки безпилотни летателни апарати, които ще летят над нас. Но не с военни, а с миролюбиви цели. С помощта на дроните много индустрии биха могли лесно да достигнат до отдалечени части на градовете, като първите заявки за използване на малките летателни апарати вече дойдоха от големи компании като германската логистична компания DHL и технологичния гигант Amazon.
Всъщност онлайн търговията е само едно от възможните приложения на безпилотните летателни апарати (UAV). Те вече се използват професионално от фотографи, намират приложение в киноиндустрията, а могат да бъдат полезни дори и за фермерите, които да ги използват, за да следят реколтата си. Българската компания Quadro Dynamics вече е разработила както професионални, така и чисто любителски дрони и смята още до края на тази година да пусне на пазара любителския модел.
Боян Желев и Ивайло Николов от Quadro Dynamics вече са разработили модел на куадротор (UAV с четири перки), който смятат да пуснат на пазара още до края на тази година, а освен него имат и системи с шест или с осем перки. Батерията на любителския дрон ще може да издържи половинчасов полет, а системата може да носи около половин килограм товар, колкото тежи един фотоапарат например. Той ще струва около 2000 лв., а идеята на двамата предприемачи е да се продава в пакет с различни "джаджи", които да направят полета наистина забавен. Първата идея, която Ивайло и Боян смятат да въведат, е да включат в пакета очила с вграден дисплей, на който да се вижда какво заснема закачена за дрона камера. Те смятат да разработят и часовник с устройство за проследяване. "Часовникът ще позволява дронът да те следва навсякъде и така да се избегне проблемът, че единственият, когото никога го няма на снимките, си ти", казва Ивайло, който е главен технически директор на Quadro Dynamics. Управлението им пък ще става с помощта на нормален геймпад, с който се играят компютърни игри и масовият потребител така или иначе е свикнал с него. Освен това те ще се произвеждат от пластмаса, а не от по-скъпия импрегниран карбонов плат, от който се правят професионалните дрони, обяснява главният изпълнителен директор на компанията Боян Желев.
Всъщност пионерите в комерсиализацията на дроните са китайските компании, които вече са пуснали на пазара по-евтини ready to fly (от англ. - готови да летят) версии на цена около 1000 долара. Според прогноза на Teal Group от 2013 г. пък след десет години пазарът на UAV апарати в целия свят ще се удвои до почти 12 млрд. долара. За да започнат производство на система за масова употреба по китайския бизнес модел, двамата предприемачи ще търсят нови инвеститори и ще са им необходими около половин милион евро за техническата подготовка в идните няколко месеца. Наскоро Quadro Dynamics стана част от портфолиото на фонда за рискови инвестиции Eleven, от който получиха 25 хил. евро.
Двамата предприемачи обаче ще развиват и пазара на професионални дрони, където според тях е и интересът на повечето инвеститори. Всъщност те вече дори са разработили дрони за киноцентъра в Бояна, които да се използват при заснемането на филми, разказват двамата. След като пуснат на пазара любителските апарати UAV, те ще продължат със свежия ресурс от продажбите разработката на апарати за професионалния сегмент. "Дълги години се бяхме насочили към професионалните устройства, които бяха доста скъпи. Тук, в България, трудно можехме да намерим какъвто и да било пазар", казват Ивайло и Боян. Цената на тези дрони е около 20 хил. евро. Основната им конкуренция пък освен Китай са и западни държави като Германия, Франция и Канада.
Предисторията
Боян и Ивайло започват да се занимават с дрони още преди 10 години, когато работят за охранителна фирма и изведнъж се появява необходимостта за устройство, което да помага при огледа на обекти, например къщи с високи огради. "Така се появи идеята - да прелетим и да видим какво има зад оградата", казва Ивайло. "Устройството обаче трябваше да каца и да излита вертикално и така попаднахме на идеята за многороторни апарати", допълва той. През 2004 г. обаче трудно можеха да се намерят необходимите електронни компоненти тук, в България, а и информацията беше оскъдна - едва 1-2 фирми в света се занимаваха с такъв вид дрони, разказват те. Първата им система "се ражда" през 2006 г., но е направена от алуминий и се оказва, че има трудности при управлението. "Тогава седнахме и отворихме големите книги", разказва Ивайло.
Първият успех също не закъснява. "През 2007 г. един ден просто се обади главният изпълнителен директор на германската компания Microdrones. Предложиха ни да работим за тях като разработчици и ние станахме техни представители за България", обясняват двамата. Впоследствие електрониката за германските дрони започва да се произвежда в България, а през 2008 г. двамата участват в разработването на модела MD4-1000, който е първият в света с полетно време 70 минути и може да носи до 1 кг товар. Софтуерът, с който се управляват професионалните системи, също е разработка на Боян и Ивайло. Повечето системи не позволяват маршрутът на дрона да се променя, след като е първоначално зададен, докато нашата позволява, разказват двамата. Маршрутът пък може да бъде зададен просто с кликане върху картата на Google Earth.
Предизвикателствата
Най-голямото предизвикателство в световен мащаб, а и за българската Quadro Dynamics, е липсата на регулаторна рамка за безпилотните летателни апарати. В Европа например те имат право да се издигат само до 150 метра, въпреки че технически например дроните на Quadro Dynamics могат да летят на 3000 метра. Освен това им е позволено да се движат само на светло и човекът, който ги управлява, трябва да има пряка видимост към дрона, което означава около 500 метра. Според Ивайло обаче в скоро време ще се наложи да бъде приета регулация, тъй като в един момент пазарът ще го поиска. "Според мен има бъдещо приложение и в онлайн търговията", казва той, като допълва, че не става дума за големите градове, а по-скоро за обширните и по-труднодостъпни територии.
Друго предизвикателство, което стои пред разработчиците на UAV апарати, са функциите за безопасност. Все още почти няма устройства за гражданска употреба, които да имат надеждни сензори за околна среда, така че безопасно да избягват и по-малки обекти, като например дървета. Причината е, че това е скъпо решение, но пък е напълно реализируемо. "Ние също работим в тази посока", казват двамата българи от Quadro Dynamics.
А дотогава - ако видите дрон, се навеждайте.
Още по темата
Регулатор в САЩ: Дроните са летателни апарати като хеликоптерите
Използващите дрони трябва да следват правилата на Федералната авиационна администрация (FAA)
20 ное 2014Безпилотните летателни апарати могат да станат ежедневие още след година
5 сеп 2014Младата българска компания StatAce разработва платформа, която улеснява анализа на данни
1 май 2014Рекламите за мобилни устройства ще имат голям потенциал в България
Интервю с Роби Дуек, мениджър "Продукти за бранд реклама" на Google за Южна и Източна Европа:
21 апр 2014Шестият Startup Weekend започва в София на 9 май
В рамките на състезаниетo за 54 часа всеки млад предприемач и ентусист ще може да развие своята бизнес идея
14 апр 2014Фондът за рискови инвестиции Eleven представи пред инвеститори и предприемачи прогреса на млади компанни от портфолиото си
9 апр 2014Балони срещу дрони в битка за интернет за всички
Facebook и Google обявиха своите намерения да осигурят по нетрадиционни начини достъп до глобалната мрежа в отдалечените точки на планетата
18 мар 2014Роботизираните самолети се превръщат във все по-самостоятелни бойни платформи, но могат да бъдат полезни и за по-хуманни цели
26 апр 2013
13 март 2019
София Ивент Център
capital.bg/fintech
Annual FinTech Summit
Теми в програмата:
- Тенденции и двигатели за растеж на финтех индустрията
- PSD2 и възможностите за бизнеса
- Мобилни плащания и дигитални портфейли
- Кои са последните технологични иновации на пазара
- InsureTech: дигиталната трансформация в застраховането
- Международно сътрудничество и възможности за растеж на екосистемата


Colibra разработва платформа, базирана на блокчейн, която прави по-лесна и прозрачна обработката на искове
15 фев 2019, 3694 прочитания

Млада българска компания търси решение за свиване на бездната между търговци и клиенти
8 фев 2019, 4481 прочитания
17 фев 2019, 2642 прочитания
17 фев 2019, 1646 прочитания
17 фев 2019, 1641 прочитания
17 фев 2019, 1353 прочитания
17 фев 2019, 1338 прочитания
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Предприемаческа програма изпраща 70 европейци в САЩ
Двама българи бяха стипендианти на Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative през 2018 г.
Или как две нови онлайн платформи ще се опитат да улеснят оценката и подбора на кадри.