Фермите умират сами
Историята на обречената битка на стопанството на "Елата" и една наредба


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Привет,
поръчката за утре е приета, но....Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
41 коментара
Наредба 26 си остава пълен ташак с всичките й изменения. Това, което трябва да се знае е, че в МЗХ няма няма капацитета, въображението и желанието да се тълкува европейското законодателство, така че да позволи на малките ферми да продават легално - така, както е в целия ЕС, само не и у нас.
Другото, което трябва да се знае е, че никой в администрацията няма интерес да работи за това, защото на никой там не му се занимава да контролира и инспектира малки обекти - от тях няма келепир. Още от Миро Мършата се насади съзнанието, че трябва да съществуват по пет големи фирми във всеки бранш и като решим, че сме го закъсали инспекторите закисват в тях, докато се поохранят - лесен контрол, голяма корупция.
И последното, което трябва да се знае, е че ако искаш да си работиш по този начин, като малък еко фермер, никаква Наредба 26 не ти трябва. Продавай си колкото искаш, както искаш, абонирай си клиентите, носи им храната, прави си периодични изследвания в лаборатория да докажеш качество и липса на микроорганизми и не се занимавай с бюрокрация.
В България законите са направени единствено, за да ти пречат и да си плащаш на който трябва.
Веднъж купувах от тях на Римската стена и ми хареса киселото им овче мляко, затова по-рано тази година им звъннах да ги питам дали вече имат мляко една жена ми каза, че сигурно тази година няма да продават, учуден възкликнах „защо!?“ като отговорът беше с типичната българска нотка на язвителност и озъбеност „защото така съм решила“.
Не знам колко им пречи бюрокрацията, ама още повече им пречи липсата на човешко отношение към клиентите и домашно възпитание.
Това министерство е пълно с луди за връзване. Кой гений измисли изискването кисело мляко да се прави само със сухи закваски?! В България, единствената страна в света, където едно нормално кисело мляко може да се използва безкрайно за правене на нови закваски. Няма ли кой да ги измете веднъж завинаги всички тези малоумни законотворци.
До коментар [#3] от "Хелиана":
Всичко идва от насаденото мислене на, да ги наречем, "предприемачите" в България, че държавата трябва да прави нещо за тях... само прочете новините, всеки ден някой мрънка, че държавата не правила достатъчно за сектора му... всеки иска някакво специално законодателство, субсидии, привилегии, защита не сектора и тн. Държавата естествено се намесва охотно, за да защити "обществения интерес" където може. И накрая се получава така, че от една страна получаваш субсидия, от друга не можеш да продаваш директно. Цялата работа се обръща и те захапва за г.за. Има една безумна Обща земеделска политика в ЕС, която ощетява бедните държави и на всичкото отгоре е приложена по още по-безумен начин в на местно ниво. За съжаление изглежда, че бизнеса продължава да не вижда корена на проблема и се опитва да го разреши с още правила, регулации и закони и лобиране за повече държавна намеса. Еми нема да стане...
И така и не ми стана ясно защо при у-вие, че (поне според статията) са изградили успешен и работещ бизнес модел са решили да се откажат *само* и единствено заради невъзможността да се регистрират дрън-дрън неква си бюрократщина?! Прилича на откровено фръцване, ако наистина това е истинската причина.
[quote#4:"FvH"]Има една безумна Обща земеделска политика в ЕС, която ощетява бедните държави и на всичкото отгоре е приложена по още по-безумен начин в на местно ниво. [/quote]
Ами точно това имам предвид. Вярно е, че ОЗП на ЕС е в ущърб на по-бедните държави, но и вярно е, че ако можеш да се аргументираш адекватно в Брюксел ще ти приемат аргументите и ще направят изключение за теб. Но при нас не се намери един който да каже "Чакайте бе хора, та ние сме страната на Lactobacillus Bulgaricus, тук киселото мляко просто става от закваска с кисело мляко". Това е едно от нещата, които правят страната ни уникална, и не се намери никой законотворец или политик, който да го каже. Между другото даже Lactobacillus bulgaricus през 2014 е преименуван тихомълком в Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus което е показателно за това как като нация не можем да отстояваме нищо, дори и това, което по право ни принадлежи.
а защо следва да слушаме Брюксел? Защо има субсидии за селските стопани? докога 40% от бюджета ан ЕС ще отива за 6% от населението. Я пазарче за всичко и ще разберете че домата не е 40 ст. а 2 лева килото , цяла година. Нито стотинка соубсидия и всичко е наред = псравка Нова Зеландия, там не субсидират нищо в селското стопанство и са на номер 1 в земеделието в целия свят
До коментар [#4] от "FvH":
От личен опит: Предприемчивите хора в България не искат държавата да им помага, просто искат да не им пречи...
Държавата в България е по съветско-руски образец и не е мръднала от това и на милиметър. Всичкото чиновник - неграмотен, корумпиран, връзкаджийски назначен, а такива са 100% - трябва да бъде изхвърлен, а министерството - закрито, за да стане нещо положително в страната. На всички е ясно, обаче, че това няма да стане в обозримо бъдъще. Така че и бизнесът, честен бизнес, не мутренски такъв - просто няма шанс в тази страна.
Снощи бяхме на приятелска среща с приятели - много от тях с успешен бизнес. Един от тях, който в преди време се завърна от....Южна Африка, където смята да инвестира (Представяте ли си!!!) каза нещо кратко и ясно: "Българският чиновник се страхува да каже "Да!", защото тогава започват проблемите му и се отваря работа. Затова почти винаги казва "Не!". После разказа как само за два дни в малък град в Южна Африка е получил не само отговор на всички зададени въпроси. Между другото той вече продаде бизнеса си в България на мултинационална компания...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.