Тандем в Чикаго
Братът на Кирил Вътев, негов партньор и собственикът на Malincho инвестират в малко производство на колбаси в САЩ


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Голямата българска емигрантска общност в комбинация с ограничения по вноса на месни изделия "построяват" първата фабрика за колбаси в САЩ с български съдружници. Проектът идва след случайна среща - на Тодор Вътев и Милен Генов, които са свързани с този бизнес, и на Калин Пенчев, познат с магазините си malincho. Започналото преди две години и половина малко производство излиза на инвеститорите малко под 1 млн. долара, колкото са годишните продажби. А най-любопитната част идва от сравнението колко лесно е да откриеш хранително предприятие в САЩ и в България. И как може да имаш пазар, движен не от реклама, а от носталгия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Браво! Отдавна харесвам продуктите на Тандем. Наистина са качествени и вкусни.Дай боже повече така успели българи.
Хубаво беше да ги попитате за оперативните разходи, обзалагам се че са по-ниски от колкото в България за същия обем. С по-лесния достъп до финансиране оттам, направо няма място за сравнение.
Ммм, Тандем са наистина добри. Аз съм купувал от кого ли не в САЩ, от добрите БГ марки, и определено Тандем са най-доброто на което съм попадал.
До коментар [#2] от "igkotzev":
оперативните разходи едва ли са по ниски - наемът на сградата е поне 10 пъти по-скъп от БГ, в Чикаго става СТУДЕНО и трябва скъпо отопление, данъците и таксите са по-високи от БГ. Бизнес финансирането за дребен бизнес като този е МНОГО по-трудно и скъпо отколкото БГ, но изглежда те не са финансирали в САЩ. Само, че в САЩ могат да направят много БЪРЗ оборот, а храните са много печеливш бизнес, когато имаш скорост на обръщение. Усетили са се хората навреме къде е пазара :)
Браво!
Тази година и аз ядох луканка тандем, made-in-USA.
съвсем добра си беше!!
Добре де, ама защо работят само мексиканци във фирмата? Българите я Америка не са отишли там, за да работят пак за българи ли? Или нашите мили инвеститори предпочитат ниско платена работна ръка без претенции, която няма да им дава акъл какво и как да подобрят в работата си? Това пък с кинезитерапевта е Убийствено! Дисертабилно! Поне една 300 страници монография може да се напише за това как се учи кинезитерапия в БГ, за да избягаш в САЩ, и да се преквалифицираш на ЕТ шофьор, а после и на наемен месар...
Публикувано през m.capital.bg
Много добър казус за това как средата стимулира бизнеса. Хареса ми примера с етиопеца.
До коментар [#5] от "Kiro":
Естествено, че ще се преквалифицира в каквото си иска. По-добре ли е да работиш цял живот нещо, което не ти харесва и/или си разбрал, че не е твоето поприще в живота, отколкото да смениш бранша и да си доволен от това, което правиш, с което се занимаваш и каквото постигаш. Стига да ти носи удовлетворение не виждам проблем.
Проблем е когато липсата на реализация, възможности те е принудила да се квалифицираш. Но и тогава е възможно да открие попрището си в друга сфера.
Супер начинание. Само едно мен ме интересува - дали качеството на примерно кренвиршите е същото като в България. Съмнява ме честно казано.
Само да няма оправдания, че заради пазара - ниска покупателна способност, големи разходи, рушвети и т.н. - в България не може да се произвежда качествено, защото не е рентабилно.
Наскоро един собственик на заведения ми разправяше, че ако е "на светло" с данъците, конкуренцията ще го смаже, защото никой не плащал. Страхотен омагьосан кръг :)
Факт, който е потресаващ! В България е убийствено трудно да се започне малък, нормален бизнес. Защото адмистрацията(чиновническата бариера) поставя такива странни изисквания които трябва да бъдат изпълнени ПРЕДИ да можеш да започнеш да работиш. Безумни неща, например трудовата медицина. Замерване на работната среда, узаконяване на рекламна табела, разрешение за работно време... Затова няма предприемачи, затова бягат българите, затова са живи само усвоителите на бюджетни средства, за които устойчивостта и ефективен бизнес не означават нищо...
Публикувано през m.capital.bg
Не одобрявам външната политика на САЩ, и стремежа им да унищожат всичко, за да те да са най-добре, но улесненията им в администрацията и бумащината в конкретния случай са безспорни! Белким и ние вземем пример!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.