Книгите на Мъск: от "Властелинът" до Питър Тийл
Кои са любимите четива на основателя на SpaceX
от Капитал
27631
прочитания

Говори се, че прочел Енциклопедия Британика още на деветгодишна възраст и всеки ден прекарвал часове заровен в научнофантастични романи.
Запитан как се е увлякъл по ракетите, той отговаря "четях книги", коментира CNBC.
В различни интервюта през годините магнатът посочва няколко книги, които са го оформили като човек и бизнесмен.

В профил на предприемача списание The New Yorker пише, че като дете в Южна Африка Мъск четял много фентъзи и научна фантастика, за да избяга от самотата. Начело на списъка му винаги стоял "Властелинът на пръстените". "Героите в книгите, които четях тогава, винаги изпитваха дълг да спасят света", казва милиардерът в интервю за The New Yorker.

Мъск препоръча книгата си в официалния си профил в Twitter. В нея двамата историци твърдят, че учените с политически и корпоративни връзки нарочно са прикривали факти около много казуси за общественото здраве като негативните ефекти от пушенето. "Едни и същи хора отричат вредата от цигарите и климатичните промени", обяви магнатът.

Илън Мъск винаги е казвал, че Бенджамин Франклин е един от героите му. В интервю за Foundation магнатът казва: "Той е бил предприемач, а е стартирал от нулата, просто едно избягало дете." Дори има прилики с историята на Мъск - израснал е в Претория, учил е в Канада, завършва Stanford University, което му отваря пътя към Силициевата долина.

Друга книга, за която Мъск твърди, че е оказала голяма влияние върху него, е биографията на Алберт Айнщайн. Някои от най-известните цитати на физика много точно описват и природата на създателя на Tesla и SpaceX: "Важното е никога да не спираш да задаваш въпроси" и "Който никога не е грешил, никога не е опитвал нещо ново". Също както и в книгата на Айзъксън за Франклин, книгата разказва историята на гений, който променя света с интелигентостта и амбицията си.

Напълно възможно е интересът на Мъск към покоряването на Космоса да идва от трилогията на Азимов за разпада на Галактическата империя. В интервю от 2013 г. за The Guardian Мъск казва, че поредицата му е оказала голямо влияние. "Уроците от историята ни показват, че развитието на цивилизациите е циклично. В момента сме във възход и дано така и продължим. Но можем да сме свидетели и на технологичен срив", заяви предприемачът пред британския вестник.

Когато решава, че иска да научи повече за ракетите, Мъск започва да чете книги за астрофизика и инженерни науки. И докато теорията не е най-лесното четиво за всеки, Дж. И. Гордън обяснява на разбираем език каква е науката зад SpaceX. "Структури" е много, много добра, ако искате да научите за структурния дизайн", казва Мъск в интервю с KCRW.

Илън Мъск винаги е бил дълбоко заинтересуван от отражението на възхода на технологиите върху човечеството. И макар да е твърд поддръжник на дигиталната революция, той винаги е предупреждавал за опасността от много умните машини, които нарича "по-опасни от ядрени ракети". Книгата на Бострьом се занимава именно с това: какво би станало, ако изкуственият интелект надмине човешкия.

Спечелилият много награди научнофантастичен роман, публикуван още през 1966 г., описва дистопично бъдеще. Група хора са изпратени в изгнание на Луната, където създават либертарианско общество и в един момент повеждат революция срещу земните диктатори. Ясно е защо изключително добре описаните свят и система допадат на будното въображение на Мъск, според когото това е най-добрата книга на Хайнлайн.

Също както и книгата на Бострьом, "Последното ни изобретение" предупреждава за бързото развитие на изкуствения интелект, като пресмята плюсовете и минусите от такова бъдеще. Мъск препоръчва горещо книгата на Барат. Според самия автор "изкуственият интелект има катастрофични последици, за които никога няма да чуете от Google, Apple, IBM и DARPA".

Книгата, която съдържа лекции на Тийл в Stanford University, се фокусира върху нуждата от уникално мислене сред основателите на стартъпи. "Питър Тийл е създал множество иновативни компании и "От нула до едно" ни показва как", пише Мъск за бившия си колега. Двамата са част от тъй наречената PayPal Mafia - термин за бивши основатели и служители на системата за разплащане, които след това създават други успешни компании.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Добре щеше да бъде ако имаше и информация могат ли да се намерят на българския пазар или линк където да бъдат закупени онлайн😋
Този е съвременен Остап Бендер
До коментар [#1] от "nikig":
Книги на Уолтър Айзъксън са издавани у нас - преди 10-ина години "Айнщайн"; той е автор и на биографията на Стив Джобс, и на "Иноваторите", също интересно четиво.
До коментар [#1] от "nikig":
В братските руски сайтове, можеш да ги намериш безплатно. Каква ирония нали!? :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.