Палец + смартфон = подпис
Новото мобилно приложение на "Евротръст технолъджис" предлага електронен подпис и електронна идентификация дистанционно


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Ново мобилно приложение предлага електронен подпис и електронна идентификация дистанционно - без потребителят да стъпва в офис на фирмата.
- Според създателите "Евротръст технолъджис" услугата най-накрая ще електронизира много институции и бизнеси, защото е евтина и лесна за използване.
- Засега приложението работи за услуги на oбщина Бургас и Societe Generale, но предстои свързването на други банки, телекоми и администрации.
Ако всеки път, когато някой обявяваше край на опашките и бюрокрацията в администрацията, се събираше по стотинка, България трябваше поне да е удвоила фискалния си резерв. Вместо това за всички държавни опити по темата се плаща, а срещу голямата сметка седят скромни резултати. В графата "безопасно идентифициране на гражданите онлайн" пък практическите резултати се изчерпват с тесте пробни карти отпреди няколко години и четци, които прашасват по чекмеджетата на избраната "тестова група".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Аз съм за това,но услугите които се предлагат за сега обслужват само частният сектор с който гражданите нямат големи проблеми. Проблемът е в контактът с държавата ние все още си купуваме билети от лелка в автобуса,гласуваме с хартия,в общините изискват документи който се намират в държавни сървъри,в здравната система сме изцяло на хартиен носител...там е ужаса не в технологията. Поздравления за свършената работа ще работи извън БГ за съжаление
Сигурността в ПКИ инфраструктурата идва от хардуерната невъзможност да се извади частния ключ от физическото устроиство. Като така се получава много сигурна двуфакторна идентификация - нещо което имаш (частния ключ) и нещо което знаеш (паролата му). Ако криптомодула е "клауд базиран" то отпада единия фактор и на практика това е по-сложна форма на класическата парола. Може би по-сугурна защото предпазваш потребителя от елементарни грешки но пък отваряш нови вектори за атака.
И точно поради това няма как това да бъде сертифицирано като квалифиран електронен подпис. Е разбира се щом депутат от БСП и Саша Безуханова го правят може да ги изкарат каквото им кефне в пределите на милата ни родина. Но няма начин този номер да мине пред немската държава например.
И дори не минава в български банки - не виждам някои да го ползва за финансови разплащания. Давали креди с него - ами то има и сайтове дето ти дават кредит без никаква аутентикация.
До коментар [#2] от "m17":
ХМ , имаш смарт телефон, неотделима част от решението....
До коментар [#3] от "ivan_v":
Телефона е не е нещо уникално което не може да бъде копирано. Дори т.н локване на приложение към конкретен телефон се преодолява съвсем лесно защото е просто няколко байта в паметта.
До коментар [#3] от "ivan_v":
Нещото което имаш в тяхното решение е лицето/отпечатъка/ретината и т.н. биометрия. Обаче надеждното му разпознаване и едновременно достатъчна защита са доста тегави. Като се замислиш, дори човешкия мозък с целия му капацитет може лесно да бъде преметнат с един грим и перука. Какво остава за алгоритъм които обработва цифрова снимка. А пък това с въпросите е направо смехотворно - ще филтира човек ама проблема е дали това е правилния човек.
Професоре, първо пусни елементарно свидетелство за съдимост да може да си извадиш, после прави велики планове....
До коментар [#1] от "nogica":
Има и добри примери, примерно НАП са почти ОК откъм електронни услуги.
"Ти го поглеждаш, съгласяваш се с натискане на палец, ..."
Имаше едни "отпечатъци" при Москов...
Продъниха ни ушите, че за нищо не стават.
Сега се врътнаха...
п.с. коментара трябваше да един с предния, извинете.
... хм... адвоката станал професор. ОК. Ама Капитал да дава трибуна на тази върховна простотия... В този текст няма и 10% истина. Подпис на облак. Велико. Български подпис не подписва в чужбина. Трябвало да ходиш на място, а при тях - не. Овърдрафт в Експресбанк. Как става тази магия? Било сложно и затова не се използвало. Велико. И ти да видиш. Безплатно, ама плащането идвало с ... яденето. Хайде стига, че ще се пукна от смях. Юридически, разбира се ;-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.