Потомствени предприемачи
Повече от 30 години производителят на системи за вентилация, климатизация и отопление "Тангра-АВ" расте и печели пазари


Съдържание от EY Bulgaria

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Книга на фамилния бизнес в България

Датата 9 януари 1989 г. е свързана с едно знаменателно събитие в новата история на България. Тогава започва регистрацията на фирмите по знаменития Указ 56 за стопанската дейност, който цели законодателно поощряване на частния бизнес в България. Още в първия възможен ден от неговото действие пред съдилищата в страната се струпват опашки от кандидат предприемачи, а в рамките на шест месеца от началото на действието му се регистрират и започват дейност 1500 фирми.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеКнига на фамилния бизнес в България

Датата 9 януари 1989 г. е свързана с едно знаменателно събитие в новата история на България. Тогава започва регистрацията на фирмите по знаменития Указ 56 за стопанската дейност, който цели законодателно поощряване на частния бизнес в България. Още в първия възможен ден от неговото действие пред съдилищата в страната се струпват опашки от кандидат предприемачи, а в рамките на шест месеца от началото на действието му се регистрират и започват дейност 1500 фирми.
На 17 август, сред първите лястовички на пазарната икономика, под номер 797 е вписана и инженеринговата компания "Тангра- Армянов", впоследствие преименувана на "ТАНГРА-АВ". Зад нея стои тогавашният научен работник и инженер по теплотехника Юлий Армянов, който заедно със съпругата си Виктория решава да възроди съществувалото преди 1944 г. търговско дружество на дядо си "Тангра - Лазар Армянов".
Името на върховния бог на прабългарите и повелител на природните сили приляга съвсем естествено на дейността на компанията, която работи в областта на отоплението, вентилацията и климатизацията. Още от малък към двамата се присъединява и синът им Иван, който буквално израства с фирмата и който не може да си представи да работи нещо друго. Въпреки трудностите, през които компанията неизбежно минава за своите над 30 години, вариантът да се откажат за тях никога не е съществувал.

Машина по машина
"Трябваше да избирам дали да продължавам по пътя на научната кариера или да започна друго", спомня си днес инж. Юлий Армянов. Решението идва бързо. "В момента, в който беше възможно, поканих още няколко приятели и си регистрирахме фирма." За това има добра причина. Още преди 1989 г. инж. Армянов се занимава с частно проектиране, каквато възможност е съществувала през Съюза на архитектите и научно-техническите съюзи. Нагласата за собствен бизнес обаче му е заложена още в гените. Родът му е от съзидателите на следосвобожденска България. Един от прадядовците на инж. Армянов е основател на русенската банка "Гирдап" - първата частна банка след Освобождението, другият прадядо - Лазар Динолов е основател на редица търговски дружества, собственик на содено-бирената фабрика Св. Петка, кмет на гр. Русе и председател на първата търговско-промишлена палата. След като се премества от Русе в София, бащата на инж. Армянов - Лазар Армянов, създава и първото дружество "ТАНГРА" в края на 30-те години на миналия век.

В началото "ТАНГРА-АВ" се занимава само с проучване и проектиране, защото, както казва инж. Армянов, "производството не става изведнъж, човек трябва да има опит и капитал". С приходите от проектантските хонорари две години по-късно съдружниците наемат малък цех, купуват машини и започват производство на първите си продукти - вентилационни решетки, а после постепенно добавят и нови. "Конструираме ново изделие, купуваме нова машина и започваме да го правим", разказва инж. Армянов. През 1994 г. "ТАНГРА-АВ" открива и първия в България магазин за вентилационна и климатична техника.

Постепенно бизнесът се разширява и производството е преместено в по-голямо помещение под наем в кв. "Захарна фабрика". Голямата крачка е направена през 1999 г., когато компанията купува терен на бул. "Европа", а година по-късно изгражда и собствена фабрика, където работи и досега. Там е разположен и един от трите шоурума на фирмата, като другите два са във Варна и Бургас.

Как се прави хубава торта
Едно от изделията, с които Армянов заслужено се гордее, са рекуператорите - устройства за оползотворяване на отпадна топлина. "Още в държавната фирма, заедно с колеги, започнахме да разработваме полимерни топлообменни апарати за рекуперация. Впоследствие, вече в частния ни бизнес, променихме материали, конструкции и т.н., но това ми дава основание да твърдя, че съм първата компания в България, която предлага енергоспестяващи съоръжения във вентилационни и климатични инсталации", категоричен е той.

Не че началото е било лесно - да убеждава хората колко е хубаво да икономисват енергия с такива системи, когато токът струва 3 ст./кВтч, по думите му е било абсолютна екзотика. Постепенно обаче този тип изделия намират мястото си по естествен път - с поскъпването на горивата и появата на екологични норми. Именно на рекуператори е и първият експорт на компанията. Това става през 1995 г., а дестинацията е Гърция. Днес "Тангра-АВ" изнася в 17 държави в Европа, има няколко единични продажби в Дубай, както и работещо съоръжение в Чили.

Основните чужди пазари се менят през годините. "Имали сме периоди, когато в Швейцария сме правили много добри продажби, тъй като там има изискване на всеки 10 години инсталациите да се обследват и подменят с по-енергоефективни", казва синът Иван Армянов. В момента ключови пазари са Чехия и Полша, където инсталациите в обществените сгради - училища, детски градини и болници, се подменят, за да отговорят на европейските директиви за енергийна ефективност и пресен въздух. Същите изисквания са в сила и в България от началото на тази година, но общините не бързат с инвестициите. Традиционно силни са продажбите в Гърция, откъдето пък партньорите на фирмата продават и монтират част от съоръженията в Африка. Освен производител на вентилационно оборудване, "ТАНГРА" е и официален вносител на климатичната техника "HITACHI", както и на системите за локална екстракция "NEDERMAN".
"Често се шегувам, че ако човек иска да направи хубава торта, трябва да си купи хубаво какао и хубаво масло. И ние, за да направим нашата "торта", т.е. крайното изделие, купуваме от най-висококачествените вентилатори, отоплителни секции и т.н. и ги вграждаме в нашите продукти", уточнява инж. Юлий Армянов. Клиенти на "ТАНГРА-АВ" са строителни компании, инвеститори, инсталационни фирми, които се занимават с вентилация и отопление, както и производствени предприятия - за машини, храни и др. Именно в индустрията са и най-интересните проекти според инж. Армянов, "защото виждаш, че нещо се произвежда и носи добавена стойност в държавата ни".

Голямото семейство на "малкото братче"
Преди няколко години външните съдружници се оттеглят и "ТАНГРА-АВ" става изцяло собственост на семейство Армянови, като съпрузите в момента държат по 50% от капитала на дружеството. Много активно в бизнеса участва и синът им Иван Армянов, който е ръководител на "Търговски отдел". За да стигне до тук обаче той е извървял цялата стълбица на чиракуването и се е запознал с всички дейности. "На 13 години, през лятото, започнах да помагам в склада и първите две години се занимавах в това. След това се заех с маркетинг и реклама, минах през търговската зала и през производството, докато поема цялата търговска дейност - и в България, и навън", казва Иван Армянов. Със семейния бизнес той на практика е свързан още от дете, когато се е шегувал, че компанията е "малкото му братче", което има нужда от грижите им. "Първият ни офис беше нашият хол. Израснах с дружеството и вкъщи винаги сме разисквали задено всички трудности и възможности. Това много рано ме научи да мисля за детайлите в бизнеса, изгради у мен интереса и желанието за работа. По тази причина за мен беше напълно естествено да поема по този път, дори след примамливи предложения по време на магистратурата ми във Великобритания", разказва той.
И до сега всички въпроси, свързани с компанията, се обсъждат и решенията се вземат заедно. "Сядаме и дискутираме първо с мениджърите на отдели кое е подходящо, кое е правилно и как най-ефективно да посгитнем целите на компанията. За нас мнението на специалистите в компанията е изключително важно.", казва Иван Армянов.
В семейната фирма съпругата Виктория Армянова отговаря за административни, организационни въпроси, за голяма част от външно-търговската дейност и въпреки че колегите й в екипа също са много прецизни, някои партньори от чужбина и до сега държат да работят само с нея. "Съпругата ми е изключително финансово дисциплинирана, никога до сега не сме бавили плащания, преводите винаги се правят 2-3 дни по-рано, за да е сигурно, че ще бъдат получени преди падежните дати", обяснява инж. Юлий Армянов. Самата Виктория е доволна от натоварената си програма. "Аз съм много любопитна и постоянно следя новостите в нашия бранш. Нямам време за телевизия и търся повече работа, защото така си осмислям времето", казва тя.

Синът Иван Армянов е единственият икономист в семейството. Завършил е магистратура "Икономика и управление" в Англия, макар да казва, че топлотехниката винаги му е била страст. Юлий Армянов е категоричен, че синът му е много полезен "двигател": "Той постоянно следи какво се случва на пазара в Европа и проучва новости и норми. "Стремим се да бъдем иноватори в България, но да сме сред водещите и в Европа. Ако правим нещо, то да бъде на ниво, което предлагат най-добрите компании", споделя Иван Армянов.
Голямото семейство на Армянови включва и около 100 служители, макар че в най-силните години на дружеството броят им е стигал и над 200 - по време на "строителния бум" до 2008 год. "Много държим на екипа си. Стараем се да намираме възможности за развитие на хората така, че, израствайки нагоре, работата да им бъде интересна и да им доставя удоволствие. Повечето служители са в дружеството около 15-20 години, а някои - почти 30 години. Имаме и трима колеги с трудов договор от 1991 г.", казва Иван Армянов.
На полето на качеството
Това, което все още се опитват да преодолеят, е недостатъчно доброто име, което българската индустрия има в Западна Европа. "Има недоверие към нас, което постепенно преодоляваме, особено след като направихме толкова качествени изделия и минахме през най-тежките европейски продуктови сертификации - Eurovent и TUV", казва инж. Юлий Армянов. В България, "ТАНГРА - АВ" ООД е единственият производител, сертифициран от Eurovent и TUV.

По думите на Иван Армянов много производители обещават "чудеса", които е технически невъзможно да бъдат постигнати, каквито например са твърдяни ефективности над 95%. "Ние предпочитаме да декларираме истината. Имаме си собствена лаборатория, в която всяко едно съоръжение се изпитва. Освен това, основни групи продукти се тестват за сертифициране в европейски лаборатории", казва той. Инж. Юлий Армянов добавя: "Това е изключително скъпо мероприятие. Но човек трябва да избере на кое поле ще се състезава - на полето на качеството или на полето на цените. Ние предпочетохме да бъдем на полето на качеството". Той уточнява, че цените на "ТАНГРА-АВ" са разумни, "щом продаваме в Сърбия, Македония и Гърция, където на клиентите "винаги е скъпо". Но за да продаваме във Франция, Швейцария, Чехия и Полша, значи и качеството ни е добро".
А с качеството си компанията се опитва да наложи и по-добър имидж на страната. Всяко едно изделие, което се продава, има табела "Произведено в България" с българското знаме. "ТАНГРА-АВ" е привлякла интереса на три от най-големите компании в сектора, които са предлагали закупуването й. За семейството обаче това никога не е стояло като алтернатива. "При нас има стремеж да развиваш бизнеса, за да го оставиш на децата си. Това са правили прадядовците ми, това е искал дядо ми, баща ми, а сега го искам и аз за моите деца", казва Иван Армянов.

Към бъдещето си компанията върви с премерени и последователни стъпки. "Всяка година подобряваме съществуващи продукти и нямаме година, в която да не сме пуснали ново изделие", казва Иван Армянов. Покрай пандемията през 2020 г. разработихме и предложихме на пазара стерилизатора на въздух, който освен стандартните за въздухопречистватели HEPA филтри, включва също процес на студена стерилизация и облъчване с UVC лампи. Съоръжението е подходящо за по-големи помещения, като стаи в училища или детски градини." Интересът е голям, но не от институциите, а от частни фирми. Има европейски програми, които осигуряват пълно финансиране на училища, детски градини и болници за закупуване на тези продукти, но държавната администрация все още не се възползва от тях.

Пандемията от 2020 г. не се отразява добре на компанията, но и тази криза е преодоляна с добре заредения склад, който дава възможности да се произвежда в изключително кратки срокове. Това е причината дружеството да печели нови проекти извън България и да остане стабилно в иначе тежката за всички ни криза.
Това не е първата криза, която "ТАНТРА-АВ" преодолява в 32-годишната си история. За този период се доказва и основният принцип на семейството: "Почтеността е невероятно капиталовложение. Срокът му на откупуване е дълъг, но винаги се изплаща", категоричен е инж. Юлий Армянов.

Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.