Пари има, действайте
Две схеми за подкрепа на бизнес обединения засега не предизвикват особен интерес
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Може и да ви звучи невероятно, но има и законни дейности, при които изразът "пари няма, действайте" не важи, а в действие е "пари има, кандидати не". Такива например са две схеми, финансирани с европейски средства и предназначени за подкрепа на обединения на предприятия и физически лица.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Не разбирам защо Капитал продължава индиректно да подпомага имитацията на дейност наречена Конкурентоспособност?!
Нито министерството на икономиката (т. нар. управляващо звено) нито ИАНМСП (междинно звено) работят и е редно да ги закрият, защото ние им плащаме заплатите, а нямаме контрол върху дейността им: примери много, но особено фрапиращ е този с наскоро спряната програма за Стартиращи иновативни предприятия, по която няма оценени проекти от година и половина.
до естет
Какви оценени проекти да има с тези безумни условия:
- Иновацията, предмет на проектното предложение по настоящата схема, да е резултат от собствена разработка на собственика(ците) на предприятието (членовете на кооперацията)-кандидат, като кандидатът трябва да представи доказателства за горното (стр. 8 от Насоки за кандидатстване)
- От другата страна "Възнаграждение и свързаните с него осигуровки на собственика на фирмата са недопустим разход по тази схема, но могат да бъдат посочени в отделна таблица" (стр 15,18)
- Минимум 3 месеца изплащане на заплати на учените, за да се докажат нивата на заплатите. След това заплатите им се плащат по време на оценка, подписване на договор и финансиране и така до първото плащане.... От своя страна пък не се финансират дейности, "които са започнали преди подписването на договора за безвъзмездна помощ" - през целия период на чакане или имаш под ръка 2 иновации - една за кандидатстване и една за разработване докато чакаш, или плащаш заплати, а да не се върши никаква работа
- Новосъздадено иновативно предприятие няма право да закупува техника и оборудване, само да взема назаем (не си спомням дали лизинг-а влизаше като възможност).
"Специфични недопустими разходи за схемата са следните:
...Разходи за закупуване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, с изключение на комплектни възли, агрегати и детайли, които се влагат при създаване на части от или на целия опитен образец"(стр 18). Предприятието може да купува единствено техника, части, ако те са обект на иновацията... Т.е. софтуер за научното разработване, 3D модели, е допустим разход, но закупуването на подходящи компютри - не"
и тн и тн, после защо не успели да стимулират иновациите, толкова пари предлагали...
Съгласен, но още по-лошо е че дори и да ти побелеят косите докато се справиш с малоумията в изискванията, пак всичко потъва... целта е сам да се откажеш - затова май напоследък явно много хора си стягат куфарите!
Абе момчета, Нали в крайна сметка целта е да се стимулират иновациите, а не да да ти финансират фирмата под формата на иновацийка?? Какво му е иновативното, ако закупиш машини и започнеш да произвеждаш нещо, което се предлага от хиляда фирми из Европа?? Тънък е моментът и доста неща за доизкусуряване има, но май не е програмата за стартъп - и, а по - скоро за фирми, които вече работят... За съвсем рисковите фирми, които започват сега си има други начини на финансиране. Не че са хубави или ефтини.
Проблемите и недомислиците, които описах, са точно за „Подкрепа за създаване и развитие на стартиращи иновативни предприятия”
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.