За едни пет хиляди лева
Или как фирмите могат да изгубят правото си да обжалват данъчни актове на две инстанции в съда


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
В суматохата около искането на Националната агенция за приходите да получи достъп до кредитните досиета в банките някак незабелязано на първо четене на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) в парламентарната бюджетна комисия се промъкнаха куп други спорни промени. Едната от тях предвижда от началото на следващата година да не подлежат на обжалване пред Върховния административен съд (ВАС) решения на предходната инстанция, ако главницата по спора (данъчното задължение) е по-малка от 5000 лв.

Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия към парламента Фотограф : Красимир Юскеселиев Източник: Дневник
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Основния проблем е, че съдиите не са подготвени по разрешаването на финансови спорове като цяло и още повече данъчни такива и мотаят всичко. Също така в съда падат много висок % от данъчните актове /около 50%/. Чрез тази мярка се цели нищоправенето да се узакони, за сметка на едната страна, което е много далече от определение "правова държава" и "справедлив процес". Не може такава сложна материя да остава на произвола на ведомствени разпоредби, било то и от данъчната дирекция.
Нещо не го разбрах този пример - хем главницата по спора била под 5,000 лв, хем фирмата губела 1,3 млн. Не е добре обяснено според мен.
Много нелепи разсъждения.....ако е отказан данъчен кредит за 1,3 млн, то именно това е предметът на спора, а не установените 4 900 лв данъчни задължения, които просто са следствие от оспорването на данъчния кредит. Не знам как така се дава знак на равенсто между главница по спора (!) и данъчното задължение. Освен това какво значи фирмата да "загуби" парите???? Не се обжалва пред ВАС, но си има административно и съдебно обжалване.....и не винаги е добре за фирмите делото да се гледа от ВАС, както показва практиката...Искрено се надявам посочените в статията "данъчни менаджери" да не са чели посочения в статията пример, иначе трябва да си изгорят публично менаджерските дипломи..........
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.