Германската Meggle спира млечното си производство в Шумен, защото е малко и не печели
Заводът ще затвори на 1 октомври, а действието е сигнал, че средата в сектора не е перфектна
Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Германският млечен производител Meggle затваря фабриката си в Шумен. Решението за оттеглянето е обяснено с преструктуриране, или иначе казано - затваряне на малките и непечеливши предприятия в групата. Шуменската фабрика беше собственост на Meggle от 12 години, оборотът й напоследък се движеше около 30 млн. лв., основните продукти бяха прясно и кисело мляко, а служителите леко надхвърляха 100. За този период българската фабрика е била на символична печалба и традиционно е разчитала да покрива минусите през финансови инжекции от германската компания майка, се вижда от отчетите.
Това реално е второто оттегляне на Meggle от производство в България, след като преди 15 години групата се отказа от смесеното си дружество в София за сметани за кафе. Малко успокояващ факт е, че подобно решение е взето и за хърватското предприятие на Meggle. А тъжният извод, който представители на млечния сектор правят, е, че средата в сектора е нездрава, работи се без правила и германският инвеститор явно не вижда бизнес логика да произвежда тук.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Ясен сигнал да не купувам повече Мегле изобщо, щом ще са вносни, а не произведени тук.
Няма лошо, като изключим 100-те загубени работни места, разбира се! Сега този паразен дял на стойност 30 милиона ще се прехвърли към останалите, дано по-голяма част отиде към българските производители на млечни продукти.
До коментар [#] от "":
Пазарният дял няма да го дадат толкова лесно. Просто вече ще си внасят продуктите от вън. Съмнявам се да го вземат БГ производители, просто защото не са конкурентоспособни в UHT сегмента.
Те всъщност и в пресния не са, но там вече имат логистична предимство поради кратките срокове на реализация
това е ясно - пълен бойкот на продуктите на мегле сега и за в бъдеще !!! - това е селска фирма която на запад никой не я е чувал и няма място на българския пазар
Мдаа... и аз да внимавам при покупки...
Абориген не донася.. сухо за износ... прилича на вица за кравата - какво доставя днес на колониал господаря - млеко или месо..
Дали на немско обучените меринджеи поне им е минало през... да подарят фабриката на персонала?
100 рм. там са 1200 загробени по веригата.
Как пък на никой не му направи впечатление частта за качеството на продуктите и това че предприятия с български собственици произвеждат същото количество с на половина персонал. След една година питайте хората, които ще освободят, каква е разликата да работиш в немска и българска фирма. Със сигурност ще чуете много интересни мнения.
До коментар [#] от "":
И други марки млечни продукти у нас са произведени в чужбина, например в мляко Olimpus в Румъния. Но това не ги прави некачествени.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.