Новият бизнес на Palfinger в България
След като изгради два завода в страната, австрийският производител на кранове създаде тук и първия си център за административни дейности на групата за регион


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
- След като изгради два завода в страната, австрийският производител на кранове създаде тук и първия си център за административни дейности на групата за региона.
- Екип от около 50 души в София обслужва държавите от региона на ЕМЕА, като броят им ще достигне 160 след три години.
- Компанията ще заложи на автоматизация и обучение на персонала, за да увеличи производствения си капацитет.
Повече от 20 години след като започна производство в България, австрийската Palfinger засилва присъствието си в страната с нова дейност. Компанията избра София за своя първи център за глобални бизнес услуги, който покрива пълния спектър административни дейности и обслужва региона на Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА). От около 50 души в момента местният екип ще бъде разширен до 160 след три години, а ако опитът се окаже успешен, разрастването може да продължи. В същото време компанията планира и разширение на производството си в страната, като за целта ще заложи предимно на автоматизация и обучение на персонала за работа с новите машини.
Растеж на стъпки
Австрийската група регистрира местното си дружество "Палфингер продукционстехник България" през 1999 г., а на следващата година започна производство, след като купи хале и терен от бившия военен завод "Бета" в Червен бряг. Три години по-късно компанията изгради и втори завод - в Тенево (Ямболско), където един от доставчиците й - "Хидравлични елементи и системи", й продаде имот. В момента в двата завода работят над 1500 души общо.
Предприятието в Червен бряг произвежда метални компоненти за кранове и работи главно като вътрешен доставчик на групата, като единственият външен клиент е Sennebogen. През години Palfinger поетапно инвестира в производството си в страната, като последно през 2019 г. в Червен бряг бяха купени роботи и машини за заваряване и рязане за 9 млн. евро. Заводът в Тенево пък произвежда хидравлични цилиндри за всички продуктови линии на Palfinger по света, както и за един голям външен клиент - Putzmeister. След инвестиция от 19 млн. евро през 2018 г. капацитетът там беше увеличен до около 220 хил. цилиндъра годишно.

Центърът за глобални бизнес услуги на практика е нова дейност за групата, но по думите на главния финансов директор Феликс Щробихлер (виж интервюто) за решението той да бъде направен в България е натежал добрият опит, който компанията има от производството тук.
Близо до клиенти и доставчици
Корона кризата през миналата година се е отразила на представянето на "Палфингер продукционстехник", като оборотът е спаднал с една пета, а печалбата се е свила наполовина (виж таблицата). Дружеството е получило и 3.4 млн. лв. помощ от правителството по мярката за запазване на заетостта, показва отчетът. В същото време обаче по думите на Щробихлер компанията е успяла бързо да реагира и да противодейства на спада. "Особено добре ни се отплати фокусът ни върху това да сме близо до клиентите. Поддържахме контакт с партньорите си и ги информирахме за всички предприети стъпки. Това заедно с икономическото възстановяване ни осигури пълна книга за поръчки", каза той. Дружеството до голяма степен е ограничило и ефектите от нарушените вериги на доставки благодарение на това, че не разчита на един източник за суровините и материалите си и има изградена мрежа от местни доставчици.
През тази година от групата отчитат увеличение на търсенето във всички региони и за всички продуктови линии, но посочват и повишение на разходите. "По тази причина на два пъти ни се наложи да увеличим цените си през 2021 г., но мярката срещна разбиране от клиентите", каза Щробихлер.
Според прогнозата на компанията, включена в отчета за 2020 г., през тази година се очаква продажбите и на двата завода да нараснат с по около 50%. Известна част от увеличението ще дойде от поскъпването на продукцията, но останалата ще е резултат от по-големи количества.
Поетапното разширяване на производствения капацитет в двата завода ще продължи и в бъдеще. По думите на Щробихлер това ще стане с фокусирани инвестиции в машини с по-висока степен на автоматизация. Това е и като цяло тенденцията в производството в страната заради свития пазар на работна ръка. За да подготви кадрите си за работа и програмиране на новите роботи и машини, групата планира да изгради обучителен център в Червен бряг през 2023 г.
Групата
Базираната в Австрия група Palfinger е водещ доставчик в света на кранове и подемни решения. Има 12 хил. служители в 34 локации и около 5 хил. сервизни точки по света. За 2020 г. групата отчита 1.53 млрд. евро приходи. Акциите на компанията се търгуват на Виенската фондова борса от 1999 г.
Избрахме България за центъра не заради ниските разходи, а заради квалифицираните кадри
Феликс Щробихлер, главен финансов директор на PalfingerВизитка
Феликс Щробихлер се присъединява към австрийската група Palfinger през 2000 г. като ръководител на правния отдел, а в годините след това заема редица други изпълнителни позиции. След двегодишна пауза, през която е управляващ директор на B&C Industrieholding, през октомври 2017 г. той се завръща в Palfinger като главен финансов директор. Щробихлер отговаря и за центъра за глобални бизнес услуги на компанията в София.
1 коментар
Хубава новина!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход