"Интегра пластикс" и вторият живот на пластмасата
Предприятието за преработка на материала до Елин Пелин работи на пълен капацитет от 2020 г. на пазар с голям потенциал


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако има нещо, което съвременният човек ще остави със сигурност на поколенията и на света след себе си, това е пластмасата. Прогнозата е, че към 2050 г. в океаните ще има повече отпадъци, отколкото риба, а осмият континент в Тихия океан между Хавай и Калифорния, заформен от хиляди тонове боклуци, вече надхвърля два пъти територията на Тексас. Или човечеството си отгледа огромен проблем и тези, които измислят решения за решаването му, най-вероятно ще пожънат големи бизнес успехи. България е на картата с решенията за отпадъците от пластмаса, като заводът за рециклиране до Елин Пелин "Интегра пластик" е на втора позиция в класацията на най-растящите малки и средни предприятия "Гепард" за 2020 г. Компанията увеличава приходите си с 535% и те достигат 10.4 млн. лв.
Големият скок е логичен, като компанията на практика започва работа през 2020 г. и от средата на годината работи на пълен капацитет. Тя е на загуба 9.8 млн. лв., но се наблюдава ясен тренд на подобрение, като обяснението е, че това е обичайно при стартиращи индустриални обекти в началния период, както и че стартът на завода съвпада по време с разгара на пандемията и блокирането на нови поръчки и капсулирането на работата на големите потребители на рециклирани материали.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
А какво става с 16000 тона които не могат или не стават за рециклиране,те се и изгарят или отиват на сметището.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.