Електроиндустрията се конкурира за кадри с държавните фирми
Липсата на ясна политика за цената на електроенергията затруднява планирането в сектора


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Недостигът на човешки ресурс е основният проблем на електроиндустрията в България, макар че той засяга и всички останали браншове. Освен слабата подготовка на техническите и университетските кадри обаче, компаниите в сектора са изправени и пред предизвикателството да се конкурират за хора с държавни дружества като енергийните, където заплатите са традиционно високи. Това коментираха от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) на среща с медии. Допълнителни затруднения на бизнеса създава липсата на държавна политика за цената на тока, което затруднява планирането на фирмите.
Въпреки това секторът се справя добре - работещите в него над 1270 компании генерират оборот от общо 3.8 млрд. евро годишно. Основният им пазар е чужбина.
Няма хора
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеНедостигът на човешки ресурс е основният проблем на електроиндустрията в България, макар че той засяга и всички останали браншове. Освен слабата подготовка на техническите и университетските кадри обаче, компаниите в сектора са изправени и пред предизвикателството да се конкурират за хора с държавни дружества като енергийните, където заплатите са традиционно високи. Това коментираха от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) на среща с медии. Допълнителни затруднения на бизнеса създава липсата на държавна политика за цената на тока, което затруднява планирането на фирмите.
Въпреки това секторът се справя добре - работещите в него над 1270 компании генерират оборот от общо 3.8 млрд. евро годишно. Основният им пазар е чужбина.
Няма хора
На пазара на труда в България има огромно изкривяване от държавните предприятия, коментира Димитър Белелиев, председател на БАСЕЛ и изпълнителен директор на "Централна енергоремонтна база" (ЦЕРБ). Това се дължи на високите заплати и големия персонал в компании като ЕСО, ВиК, енергийните дружества в Маришкия басейн. "Във Враца например никой не иска да работи другаде освен в АЕЦ "Козлодуй", защото там заплатите са буквално десетократно по-високи от средните", каза той. Тези компании изсмукват всички кадри, които имат някакво техническо образование. "Каквато и заплата да предлагаме в частните фирми, трудно бихме могли да устоим на този натиск", добави Белелиев.
Залащането в бранша варира според длъжността и това дали компанията се намира в София или в провинцията. Като пример от БАСЕЛ обаче посочиха, че току-що завършили инженери очакват чиста заплата от най-малко 2500 лв. Работник в склад пък не може да се намери за под 1800 лв. на месец. Особено трудно е да се привлекат програмисти в електроиндустрията заради високите заплати в ИТ сектора.
На Запад
В същото време българите продължават да емигрират, като според Белелиев основната причина за това е не по-доброто заплащане на Запад, колкото по-уреденият живот там.
Държавата не е успяла да осигури и адекватни условия за работа за украинците, дошли в страната след началото на войната, въпреки че според Белелиев те са много близки до българите като манталитет и бързо се адаптират. "При нас има около 15 украинци. Те имат разрешение за една година, на някои от тях срокът изтича през март. В момента аз не знам какъв договор да им направя - те трябва да минат на постоянен договор, но нямат постоянен статут в страната", обясни той.
Надеждата, че производствените предприятия ще могат да разчита на кадри от Узбекистан, Таджикистан и други бивши съветски републики, също като че ли не се оправдава. "Хората идват, работят по три месеца и бягат в Германия", разказа Белелиев.
3 коментара
Нещо не го разбрах човекът от статията, оплаква се че работниците му искали високи заплати за региона ли ? И че държавните предприятия ги давали ли ? Ами да си изнесе производството на място където заплатите му изнасят или просто да го закрие, очевидно не си е направил сметката. Винаги е имало такива като него през годините. Много добре си спомням подобен работодател във Враца, който продаваше и сервизираше касови апарати , но плашаше 200 лв на инженерите, тъй като според него тов било ОК за Враца , става дума за 2004 г, нямало хора и за него
Ами като не може да си позволи да плаща заплати да закрива фирмата.. Просто е. Иначе хора има. Пари няма.
Ха, аз работя в този бранш (електроника) от 35 години и все едно и също слушам от нашите работодатели - "вие вземате над средното за страната", личен пример с мен. А това какво точно правиш/произвеждаш/ремонтираш него не го интересува. Че цял живот се учиш, защото електрониката се развива с бурни темпове и това, което аз съм учил и правил през 1995-та няма почти нищо общо с 2023-та, това не е от значение, нали? Няма как да искат да имат знаещи и можещи кадри за 1500 лева на месец, ще напускат хората (и от страната ще бягат) и още как. Ама пусти глупави обяснения как все сме "на кантар" с парите (фирмите), а за луксозните изпълнения на мениджърите може романи да се напишат... Ай сиктир, това заслужавате и това получавате, може да ревете колкото си искате по медиите, това няма да ви докара нужните специалисти, разберете го...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.