Чилийската стратегия за контрол над лития може да отблъсне инвеститорите
Според анализатори до 2030 г. Чили ще падне от втори по големина производител на литий в света до четвърти след Китай, Австралия и Аржентина


Павел Бонкин

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Чили, вторият по големина производител на литий в света, предприе действия за поемане на държавен контрол върху важни литиеви проекти. Според ръководители на минни компании и анализатори обаче представената стратегия ще има обратен ефект, като допълнително ще намали привлекателността на страната като инвестиционна дестинация в полза на Австралия, Аржентина и няколко африкански държави. Според един от ръководителите този ход доближава Чили до други латиноамерикански държави - Боливия и Мексико, които отблъскват инвеститорите чрез налагане на по-строг държавен контрол, въпреки че китайските групи все още имат желание да запълнят празнината, пише Financial Times.
- Чили планира да национализира добива на литий
- Защо сривът на цените на лития няма да направи електрическите автомобили по-евтини
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.