Колко бързо европейските производители на стомана могат да се декарбонизират
Една от най-замърсяващите индустрии в Европа има амбициозни планове за екологичен преход


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В металургичния комбинат в близост до германския град Залцгитер производството на желязо е драматичен процес. От дъното на високите доменни пещи изтича горещ разтопен метал. Шумът е оглушителен. Навсякъде хвърчат искри. Скоро нещата ще са много по-спокойни. Седем вятърни турбини вече се извисяват над обекта, управлявани от компанията Salzgitter AG. След няколко години произведеното от тях електричество ще захранва множество електролизери, машини с големината на контейнери, които разделят водата на кислород и водород. Водородът ще замени кокса при преработката на желязна руда в желязо в нов вид пещ, която ще работи при много по-ниски температури. Вместо CO2 при процеса ще се отделя H20.
- Европа най-накрая погледна към собствените си суровини. България може да помогне
- Войната на цветните метали и ефектите за България
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.