Биткойнът отново се надува, надува
Криптовалутата достигна цени от 700 долара, а анализатори очакват стабилизиране в този диапазон
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
долара за един bitcoin е горната граница, която анализаторите очакват през следващите месеци.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Не разбирам кой е видял в покачването на цената на биткойн, падането на ДАО като причина? Това е меко казано измислица. Първо Етера и Биткойн са несъпоставими и трябва да се е изсипала доста голяма маса хора, при това неграмотни, за да направят подобен сценарии реалност.
Данъчното управление на САЩ (IRS), примерно, признава биткойна не като валута, а като "собственост" (property). Разликата е фундаментална, а за да стигне до това заключение IRS направи две-годишно задълбочено проучване на въпроса. Така че биткойнът не е валута, както тръбят неуморно привържениците му, а финансов инструмент, който по всички признаци се отъждествява с ценните книжа - акции, бондове и т. н. В този смисъл той се търгува по същите принципи - цената му се определя от пазарната конюнктура - търсене и предлагане. До момента в който преобладаващото възприятие *чисто психологическо) е, че в биткойна има потенциал - цената му може да расте. Пак фундаментална разлика обаче между биткойна и цеенните книжа е в това, че зад ценните книжа все пак стои някаква реална стойност - предприемачество, бизнес, компания, то зад биткойна стои единствено вярата на тези, които притежават единици от криптовалутата, нищо повече. Тоест реалната му стойност се определя само от това, до каква степен онези, които нямат все още единици биткойн вярват на онези, които имат, че той струва еди-колко си. Ако прибегнем до примитивно сравнение, то, примерно, на пазара продавач предлага кокошката си за 700 лв. и твърди, че тя толкова струва. Ако има някой да му вярва и да е готов да е плати 700 лв. за тази кокошка - да, струва толкова. В момента обаче в който няма такива, които да му вярват - кокошката или биткойна не струват нищо. Зад традиционните валути стоят икономики, държавни машини, векове опит и доверие, зад биткойна стоят само онези, които притежават единици от криптовалутата и тръбят, че тя струва еди-колко си. А що се отнася до прословутата "анонимност" на биткойна - то това са отдавна доказани глупости, транзакцията може при желание да се проследи от и до с всички междинни звена. Така че спокойно може да се направи заключение, че биткойнът е класическа финансова пирамида - до момента в който има мераклии да плащат исканата цена - пирамидата се държи, в момента в който изворът на балъци секне - пирамидата се срутва. Холивуд, надявам се, следи ситуацията около биткойна, когато всичко изгърми - прекрасен сценарий и филм ще се получи.
До коментар [#2] от "zumz":
Не искам да ви разочаровам но след отпадане на златния стандарт зад всяка една "валута" седи единствено обещанието на печатницата и. Всички съвременни хартиени пари са покрити основно с голи обещания и са базирани на доверието на гражданите към собственото си правителство. Като основното изискване на държателите на хартийки е правителството да НЕ прекалява с печатането. И ето това е основното предимство на криптовалутите - НЯМА начин някои бюрократи да напечата колкото му трябват парички и да ги раздаде на електората преди поредните избори. Така че криптовалутите всъщност покриват доста по-добре втората функция на валутата а имено съхраняване на стойност. Първата функция а именно размяна също я покриват, разбира се много по-зле от стандартните валути но все пак достатъчно добре.
Ако биткойна поскъпва, то значи доверието в правителствените валути намалява... Днес, валутите на държавите формират стойността си въз основа на политиката на държавите (икономическата, вътрешната и международната), също както доверието в емитиращия акциите дава стойността на акциите. От друга страна, е-валутите лежат на математически принципи, а не на политчески, което ги прави по-стабилни, защото няма смяна на лидерите, които определят политиката... Именно заради това, САЩ, Китай и други се опитват да прецакат биткойна и останалите валути — защото са яко конкуренция на техните правителствени валути... т.е. политиците трябва да се състезават за доверието на хората спрямо математическите правила на биткойна и останалите, което вдига летвата и изключва шикалкавенето и тариктлъците...
Днес, парите са доверие.
Добре де, за какво ги купуват в момента тези биткойни - преди можеше с тях да си купуват наркотици от Силк Роуд, но пред 1-2 години ФБР ги разби. Сега какво толкова можеш да си купиш с биткойни, което с долари или евро не можеш, та да има причина да си обърнеш доларите в биткойни?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.