Българският проект Basic Income Currency е полуфиналист в петото издание на надпреварата за европейски социални иновации Equality Rebooted и ще се състезава за финансиране в размер на 50 хил. евро. До финала на конкурса стигнаха 30 проекта от общо 800 кандидати от държави - членки на Европейския съюз, и страни, включени в програмата "Хоризонт 2020".
Българският проект в надпреварата
Темата на тазгодишния конкурс е съсредоточена върху влиянието на дигиталните технологии над трудовия пазар и обществото и последващите от това промени. През октомври жури ще определи кои са трите най-добри и перспективни идеи, които ще получат финансиране. Те трябва да предлагат решения в посока преодоляване на нарастващите различия между хората, които успяват да се възползват от технологичния прогрес, и тези, които се сблъскват със застой в доходите или безработица.
Идеята на българския екип, който разработва модела Basic Income Currency, е да дигитализира хартиените пари и да интегрира в тях алгоритъм за инфлация, която ще се разпределя ежедневно между всички използващи системата под формата на базов доход. "Решаването на проблема с неравенството е фундаментален за нашето поколение и базовият доход е единственото решение на прага на четвъртата индустриална революция, която ще премахне над 50% от професиите на планетата. Идеята, с която участваме в това състезание, е не просто някакви дигитални пари, идеята е за преструктуриране на цялата финансова и социална система, за нов обществен договор и нов модел за преразпределение на капитала", коментира за медиите Любомир Станков, който е в основата на разработката.
Какво следва до финала
Всички полуфиналисти в европейската надпревара Equality Rebooted ще преминат през академия за социални иновации, която ще се проведе от 3 до 6 юли в Мадрид. Там те ще участват в работни семинари и ще се запознаят с успешни примери на социално иновативни процеси в Испания. Непосредствено след академичната програма журито ще избере 10-те най-добри проекта, които продължават напред. В края на състезанието всички те ще представят идеите си и ще бъдат обявени трите екипа, които ще получат финансиране в размер на 50 хил. евро. Официалната церемония по награждаването ще се проведе през октомври в Брюксел.
Миналогодишното издание
Темата на миналогодишното издание на конкурса беше Integrated Futures и целеше да отличи най-добрите идеи в посока за приемане и интеграция на бежанци и мигранти в Европа. Победителите, които получиха финансиране от надпреварата, бяха проектът на германския екип Cacula, които учат бежанците в Берлин да изработват и продават мебели за дома, екипът от Турция от Project Virtuous Triangle пък разработва платформа за споделено обучение, която свързва студенти и ученици от локалните учебни заведения с деца бежанци, третият победител беше испанският проект The Machine to be Another, който с помощта на технологията за виртуална реалност представя живота на бежанците на широката аудитория. В миналогодишното издание на конкурса беше отличен и четвърти проект, който получи 50 хил. евро. Това беше френският екип от Love Your Waste, който преработва хранителните отпадъци в енергия.
Българският проект Basic Income Currency е полуфиналист в петото издание на надпреварата за европейски социални иновации Equality Rebooted и ще се състезава за финансиране в размер на 50 хил. евро. До финала на конкурса стигнаха 30 проекта от общо 800 кандидати от държави - членки на Европейския съюз, и страни, включени в програмата "Хоризонт 2020".
6 коментара
Стига с тази утопия. Работа винаги ще има. Ако намалее, просто ще почнем да работим по 4 или 3 дни седмично.
До коментар [#1] от "kokoto2":
Напротив - винаги ще има хора, които са готови да работят повече, за да изкарват повече пари за консумация, с която да демонстрират пред другите. Човещина.
За самия работодател е много по-изгодно един човек да работи 40 часа на седмица, отколкото двама по 20. Трябва на всеки компютър, софтуер, обучение, болнични, отпуски, униформи... и най-важното е намалената ефективност от принудителната комуникация между двамата. Пробвай да си тръгваш наобед и да предаваш работата на друг колега, който да почва от обед - половината ден ще изгубиш докато му обясниш докъде си стигнал и откъде трябва да продължи той. Същото е ако примерно си ти от понеделник до сряда, а той от четвъртък до събота.
Така че хората пак ще си работят по толкова, но работа няма да има за всички, определено. Все повече ще се върши от машини, компютри и роботи.
"Идеята на българския екип, който разработва модела Basic Income Currency, е да дигитализира хартиените пари и да интегрира в тях алгоритъм за инфлация, която ще се разпределя ежедневно между всички използващи системата под формата на базов доход."
Демек, няма да има инфлация за по-бедните, защото ще се прехвърля към по-богатите ли? Ако има дефлация? Ако има хиперинфлация?
Нещо не е много ясна тази концепция.
Важното е инфлацията да ни удря в в 17:58ч. Така на пазара (след работа) всички ще сме равни.
Баси алтернативно интелигентните.
Такива пари, при които съществуването на инфлация открито е заложено в начина им на функциониране могат да съществуват само чрез държавна принуда. Напомням, че съществуването на държавите и данъчното облагане се базира на принудата и монополът на държавата да извършва законна принуда.
l
Писах повече по темата в блога си: "Защо националните валути струват нещо?" https://vstoykov.blogspot.bg/2017/05/blog-post.htm
В момента "националните валути" работят на този принцип - създават се едни пари от нищото (централни банки, банкиране с частичен резерв) и с тях държавите си плащат част от разходите (социални, военни и т.н.). Другите си разходи държавите покриват като принуждават насилствено (то има ли ненасилствена принуда?) хората да плащат данъци.
Не са измислили нищо ново.
Занимават се с простотии . Проблемът с тъпанарите е решим. Може да им се създаде работа в селското стопанство и занаятите , ако се субсидира единствено биологичното производство и живота на село . Вместо да се скупчват хората в градове и гета , да се деурбанизира обществото . Все повече професии позволяват да се работи от вкъщи или от малки колективи в офис. Ами когато това се прави от населено място под 10 000 жители и енергията е от ВЕИ, а храната биологична, да се измислят данъчни облекчения и да се субсидира наемането на хора за собствено биологично и енергонезависимо производство на храни и услуги . Не може да се раздават пари на калпак на хора неположили усилия да се образоват . Трябва са се спат социалните помощи и детските на всяка жена , която няма средно образование след навършване на 21 години , а мъжете да се вкарат в казарма и с бачкане , бой и и образование да се направи нещо от тях .Безусловният Базов Доход и социалното подпомагане на мързеливите и неграмотните означава да храниш плъховете в мазето