Кои компании спечелиха първия конкурс за иновации за чист въздух в София
Столичната община ще започне тестове и евентуални пилотни инсталации на проектите


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Електрически велосипеди, иновативно технологично дърво и водородно гориво са трите проекта победители в първия конкурс за иновативни решения за чист въздух в София – Sofia Urban Challenge, организиран от неправителствената организация Cleantech Bulgaria в партньорство със Столична община.
Конкурсът цели да отличи най-добрите стартиращи компании с проекти в сферата на пречистването на въздуха и подобряване на околната среда в София. Те трябваше да представят решения за справяне със силното замърсяване с фини прахови частици в столицата, чиято концентрация през студените месеци застрашава здравето на жителите на града. За първи път Sofia Urban Challenge беше отворен за стартъпи от територията на Европейския съюз (ЕС).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
И една непопулярна мярка, която всички отговорни фактори знаят, но няма никога да приложат на практика - истински технически преглед на автопарка и спиране на неизрядните пушилници от една страна и контрол на пушещите комини през зимния период. Знам, че ще е трудно, дори невъзможно, но трябва да се почне от някъде все пак и да се вземат действителни мерки, а не само да се извършва мониторинг и да се пишат доклади...
Слушах един кретен лятото по радиото, че от неговата асоциация на автосервизите настоявали за ореглед на всеки 6 месеца! Напротив направете ги на 2 години ( както е в много европейски държави) но прегледите да бъдат реални и със завишени изисквания. Който не може да мине, или се поправя или на скрап!
И аз имам много иновативна идея, даже пари няма да искам от общината, за да я реализирам. Само да ми дадат един кочан и 10% от наложените глоби да остават за мен - тръгвам по тротоарите и "зелените площи" от които колите разнасят кал и слагам честитки под чистачките.
Има закон (и доколкото знам глобяват) за камиони, които излизат от строеж с немити гуми, а коли, които паркират в калта никой не глобява. Тази кал се разпрашва и се носи като фини прахови частици, които много лесно могат да се елиминират.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.