Четири български стартиращи компании са финалистите в националния кръг от международния конкурс за социални бизнес идеи Chivas Venture с общ награден фонд от 1 млн. долара. Състезанието на уиски бранда Chivas Regal се организира за четвърта поредна година и цели да отличи перспективните бизнеси на предприемачи от общо 29 държави, които работят в полза на обществото и подобряват живота на хората.
Кой оценява проектите
Победителят от българския финал на Chivas Venture ще бъде излъчен на 12 януари и ще има възможност да представи страната на големия международен финал през лятото. В състава на българското жури тази година влизат социалния предприемач Боян Бенев, Галя Прокопиева - изпълнителен директор на "Икономедиа" (компанията, издател на "Капитал" - бел. ред.), Манол Пейков, собственик на издателска къща "Жанет 45", изпълнителният директор на "Нетинфо" Христо Христов, Станислав Сираков от фонда за рискови инвестиции LAUNCHub и Елена Маринова, президент и съдружник в "Мусала софт". Журито избра четирите стартиращи компании финалисти сред общо 53 подадени кандидатури.
Финалистите в надпреварата
Стартиращата компания CheckPoint Cardio разработва система за онлайн наблюдение на сърдечните показатели на пациенти, спешна реакция, превенция и диагностика в
реално време. Умни устройства се прикрепят към пациентите и изпращат събраните данни за състоянието им на лекуващите ги лекари. Информацията включва пулс, дишане, позиция на тялото, температура и др. Телемедицинската система на компанията CheckPoint Cardio се развива вече от 3 години и до момента е прегледала над 36 хил. човека, като предстои да бъде интегрирана и редица чужди държави, сред които Австрия Германия, Франция, Русия и Гърция.
Финалист в надпреварата е и компанията Nasekomo, която чрез иновативна технология превръща органичните отпадъци в храна за ларви на насекоми, които впоследствие се превръщат в алтернативен източник на протеини за животни, за които са естествен хранителен ресурс. Новосъздадената биомаса може да служи като заместител на соята и рибните протеини при рибите, пилетата, прасетата и други животни. Към момента фокус на компанията е да заместят традиционната храна на рибите в Югоизточна Европа с техните продукти.
Стартъпът Jamba създава онлайн платформа, която предлага обучение и намира заетост на хора с увреждания. Тя дава възможност на кандидатите да създадат собствен профил безплатно, като публикуват свое CV, но допълнително опишат и какви са техните затруднения и проблеми, докато кандидатстват за работа, както и в каква сфера искат да се развиват. Компаниите от своя страна, които търсят да наемат персонал, също могат да публикуват своите обяви за работа на сайта на платформата. В допълнение Jamba предлага онлайн и офлайн модул за обучения и предварителна подготовка на кандидатите. От началото на миналата година чрез платформата работа са намерили над 40 кандидати.
Българската стартираща компания финалист в локалното състезание Agnon разработва високоефективна и икономична ракетна печка на твърдо гориво "Гамера", която е подходяща за отопление както на битови, така и на обществени помещения. Иновативната печка топли повече, отколкото обикновената, консумирайки три пъти по-малко количество дърва, като същевременно отделя и много по-малко твърди частици, които обикновено са основен замърсител на въздуха през зимата.
Предишното издание
В третото издание на конкурса Chivas Venture за местен финалист беше избрана стартиращата компания Sea Harmony, която разработва вертикални ферми за миди, възстановяващи екологичния баланс в крайбрежните води, и спомага за населването на т.нар. мъртви зони. На международния финал на надпреварата през 2017 г. победител стана стартъпът от Тайланд Siam Organic, който цели да даде достъп на малки фермери до глобалния пазар на биопродукти, предоставяйки им специални оризови семена и обучавайки ги на биоземеделие.



Четири български стартиращи компании са финалистите в националния кръг от международния конкурс за социални бизнес идеи Chivas Venture с общ награден фонд от 1 млн. долара. Състезанието на уиски бранда Chivas Regal се организира за четвърта поредна година и цели да отличи перспективните бизнеси на предприемачи от общо 29 държави, които работят в полза на обществото и подобряват живота на хората.
0 коментара