Стартъп програмата на Veolia и фонда Innovation Starter излъчи двама победители
Проект, редуциращ вредните емисии на двигателите с вътрешно горене, и дигитален домоуправител са най-добрите решения в тазгодишното издание на акселератора


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Двама са победителите във второто издание на съвместната предприемаческа програма на фонда Innovation Starter и френската Veolia, собственик на "Софийска вода". Най-добрите проекти представиха Михаил Симов и Калин Николов със своя "Декарбонизатор", който предлага решение за намаляване на вредните емисии от двигателите с вътрешно горене, и Мартин Димов с проекта му "Дигитална eтажна собственост".
Тази година в програмата се включиха едва 20 идеи, което е значително по-малко в сравнение с миналогодишното издание. Това организаторите от Innovation Starter обясняват най-вече със сложната икономическа обстановка от началото на годината и вероятно оказалата се по-сложна за разработване тема на тазгодишното издание. Седем от проектите успешно завършиха програмата и представиха идеите си пред жури, съставено от мениджъри от Veolia, "Софийска вода", "Аурубис България" и Innovation Starter. Журито излъчи не един, а двама победители, които печелят възможност за дялова инвестиция в размер на 25 хил. евро.*
Програмата на Innovation Starter и Veolia е част от сключения миналата година петгодишен меморандум между двете организации с цел подпомагане млади компании в начален етап от развитието на бизнеса им.
Инвестиция в зелени проекти
Стартъпите трябваше да разработят проекти в областта на предварително обявената тема "Нулеви емисии". Организаторите за втора година целят да намерят идеи, в областта на кръгова икономика, управлението на водите и енергийната ефективност. "Темата е и в унисон с европейския Зелен пакт, който цели модерна, ресурсно ефективна икономика за ЕС, която успешно да се бори с изменението на климата", коментира в началото на програмата пред "Капитал" Росен Георгиев, директор "Корпоративни комуникации" в Innovation Starter.
Победители и победени
Създателите на проекта "Декарбонизатор" (Decarbonyzer) го разработват с помощта на Технически университет - Варна, където за целта са изградили и научна лаборатория HyLab. Декарбонизаторът представлява система за производство на газа оксиводород, която се инсталира към двигатели с вътрешно горене. Заедно с двигателя системата произвежда необходимото количество газ, който, подаден през всмукателната система, участва в горенето. Тъй като е допълнителен източник на енергия, оксиводородът води до много по-пълноценно изгаряне на горивната смес и по този начин намалява вредните емисии от двигателя и разхода му на гориво.
Вторият победител "Дигитална етажна собственост" комбинира уменията на създателя си Мартин Димов, специалист в сектора на IT киберсигурността и домоуправител в столична кооперация. Неговият проект дигитализира процеса по плащане и отчетност в жилищните сгради и дава възможност за комуникация по важни теми между съкооператорите. Платформата цели да улесни, подобри и автоматизира поддръжката на етажна собственост от гледна точка на домоуправителя, касиера и всички, живеещи в един вход.
В първото издание
В миналогодишното издание на акселераторската програма победител стана стартиращата компания SatGeo, която разработва технология, използваща сателитни изображения за идентификация и предотвратяване на течове по водопроводната мрежа.
*Текстът е променен на 27.05.2022 г. в 18:26 ч. заради допусната грешка в информацията за финансирането на победителите в предприемаческата програма.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход