Възходът и продажбата на стартъпа с българското участие Leanplum

Компанията беше купена от своя конкурент CleverTap 10 години след създаването си

Момчил Кюркчиев остава в CleverTap като директор стратегии
Момчил Кюркчиев остава в CleverTap като директор стратегии
Момчил Кюркчиев остава в CleverTap като директор стратегии    ©  Leanplum
Момчил Кюркчиев остава в CleverTap като директор стратегии    ©  Leanplum
Бюлетин Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Темата накратко
  • Стартъпът с българско участие беше продаден на свой конкурент 10 години след създаването му.
  • Оценката е далеч по-ниска от тази преди години, а дяловете на служители и инвеститори - сериозно обезценени.
  • Офисът в София ще продължи да расте и ще е основен за обединената компания.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cassius avatar :-|
    cassius
    • - 1
    • + 2

    Крайно време беше да изтрезнеят малко така наречените "стартъпи" и "уникорни". Следващите са "Payhawk" и "GtmHub" -- и те имат по $100 млн.+ инвестиции с мижави, както би казал Панайот Панайотов, обороти и потенциал. "HyperScience" вече издъхнаха, влезте в Глассдоор - уволнение на 200 човека в Ню Йорк, по подобие на Leanplum. Да не говорим за Дронамикс, "стартъп" от 10 години, прави дронове с 0 полет даже в тестов режим досега.

    Въобще, където е минал Васко Терзиев - Маслото (Мазния) - погром. Телерик не е вече и в топ 10 на българските софтуерни фирми, 300+ уволнени.

    Защо апропо не пишете, че единствените читави ИТ фирми в България не се занимават с "инвеститори" и са bootstrapped - Siteground, EGT (Amusent), Trading 212? Трайдинг 212 например вече са с 200 милиона оборот при 100% растеж. EGT имат половин милиард оборот, Siteground се оценяват на няколко милиарда.

    Слушаме само полюции на тъпанари, малко обективно действайте. Стартъп, инвеститори, бла бла и нищо, аз работя с румънска фирма, която е от град с 250,000 човека и е продадена за над 600 милиона долара, смятайте колко сме назад, и тия не са и в топ 10 на каквото става в Румъния.

    Каквито са ни политиците, такива са ни и ИТ бизнесмените, мазни, продажни, прецакваши хората мазняци.

    Нередност?
  • 2
    ......... avatar :-|
    .........

    До коментар [#1] от "cassius":

    На мен ми направи впечатление, че последните отчети (2020-та) на Payhawk се позовават на статус като микропредприятие и не публикуват ОПР. По критериите на закона имаше някакъв праг, който не беше значим като приходи. да кажем около 750 х. лв. мисля.

    Коментираха, че имат геометричен ръст на анюализираните приходи от абонаменти от 100% на тримесечие или нещо подобно. Ако са били някъде около прага, то трябва да са на годишни приходи от абонаменти около 12 млн. лева.Би било интересно като станат публични данните за 2021. Оценката е много субективен момент и реално в стадия, в които се намира Payhawk е повече пасив, отколкото актив - компанията тепърва трябва да покаже възможността си да използва тези 100 млн. набран капитал за да постигне/достигне приходи, които да обосноват хипотетичната оценка от 1 милиард за капитала на компанията.
    В този смисъл битката тепърва започва и това, че имаме "първата" компания с този статус е само част от пътешествието на екосистемата. В крайна сметка все още живеем в епоха на свръх евтини пари, които намираха пътя си към всякакви алтернативи, така че дискусията доколко е успешен бизнес-моделът е напълно валидна.

    Нередност?
Нов коментар