// K2: Бизнесът / Ритейл

Производителите на цигари отново на съд
Искът е за 280 млрд. долара
Американската цигарена промишленост седна на подсъдимата скамейка по иск на стойност 280 млрд. долара, предявен от Министерството на правосъдието на САЩ, за укриване и манипулиране на информация във вреда на здравето на потребителите. Във вторник във федерален съд във Вашингтон започна делото срещу Philip Morris USA, (която контролира половината от американския пазар на цигари), RJ Reynolds Tobacco и Brown and Williamson, които се сляха, подразделението Loews Corp на Lorillard Tobacco, Liggett Group, част от Vector Group, поделението British American Tobacco Investment на британската компания British American Tobacco, Съветът за изследвания в областта на тютюнопушенето и Института по тютюна.
Министерството на правосъдието твърди, че през 1953 г. в Ню Йорк производителите са сключили тайно споразумение да не разгласяват информация за вредата от тютюнопушенето, че те съзнателно са мамели потребителите, като публично са отричали, че никотинът води до пристрастяване, макар да са признавали този факт във вътрешната документация, че са обработвали никотина с цел да предизвикват пристрастяване. Обвинителите твърдят също, че производители са подвеждали умишлено потребителите с обозначения като „леки“ цигари и „с ниско съдържание на катран“ и са се стремили да повишат продажбите си под претекст, че тези цигари са по-малко вредни за здравето, макар изследванията да доказват обратното. В обвинението се посочва също, че фирмите са организирали рекламни кампании, насочени към подрастващите. Това е „позволило производителите на цигари да реализират свръхпечалби през последните 50 години и е имало разрушителни последици за общественото здраве“, се казва в обвинителните материали, внесени в съда.
Адвокатите на компаниите отричат всички обвинения. Защитата твърди, че индустрията вече е сменила стила на работа, съобразявайки се с изискванията на споразумението от 1998 г. (Master Settlement Agreement) и в опаковките и в рекламите се публикуват надписи за вредата от тютюнопушенето. Съгласно условията на споразумението, сключено преди шест години, компаниите обещаха да инвестират 246 млрд. долара през следващите 25 години в програми за борба с рака и в други здравни инициативи. Освен това през последните 50 години компаниите са работели под строгия контрол на правителството, така че, ако са се допускали нарушения, то част от отговорността лежи върху властите, твърдят адвокатите.
Преди четири години Philip Morris Inc, RJ Reynolds, Brown & Williamson, Lorillard Tobacco и Liggett Group бяха глобени с рекордните за тогава 145 млрд. долара заради нанесени щети на потребителите пушачи.

Животновъдната ферма на семейство Кулови край Карлово е затворила целия цикъл на производство
6 дек 2019, 1726 прочитания

Може ли шик конгломератът да се разрасне още
5 дек 2019, 1306 прочитания
7 дек 2019, 3044 прочитания
7 дек 2019, 2558 прочитания
7 дек 2019, 1490 прочитания
7 дек 2019, 1345 прочитания
7 дек 2019, 1172 прочитания
Очаква се производителите на коли да губят 2.5 млрд. долара годишно от либерализацията