По съседски
Защо цените на техниката у нас не се различават особено от тези в околните държави, а и в Западна Европа


Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
"Ти нали ще ходиш до Щатите. Може ли да ми вземеш едни лаптоп?" Подобни разговори бяха много често явление само допреди две години, когато американската валута стигна до най-ниското си равнище спрямо еврото и цените на техниката и електрониката отвъд океана бяха значително по-ниски от тези в Европа.
Днес положението е доста по-различно след скока на долара към еврото. Въпреки това техниката в САЩ остава по-евтина. Затова има много причини, но сред основните е, че там няма ДДС, а данък продажби (sales tax), който в различните щати варира от 0 до над 8%. Всъщност спадът на долара през последните години понижи цените на електрониката и техниката и у нас, тъй като голяма част от продуктите, особено телевизори, компютри и периферия, са внос от Азия и се заплащат в долари. В годините преди кризата продажбите на електроника в България достигнаха рекорди и заради лесното кредитиране от банките и други дружества. През последната година обаче несигурното бъдеще накара много хора да отложат покупките на бяла и черна техника в очакване на "по-добро бъдеще". Свитото потребление притисна големите вериги, чиито приходи рязко намаляха. Много от тях започнаха да предлагат най-различни промоции и акции, за да освободят нарасналите складови наличности. Това допълнително ограничи маржовете им, но пък беше по-малкото зло - с всеки нов модел техниката поевтинява светкавично.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
някой от авторите на тези статии изобщо пазарувал ли е в посочените държави през последните години?
И какво.... сравнението е само с Румъния?!?!?!
Ако може да го наречен сравнение..... празни думи!
Защо не напишете, че в Америка АТ&Т продават iphone 3GS за 99 долара заедно с обвързващ договор. Разликата с цената на Globul всеки може да пресметне. Истината е че става дума за обороти в продажбите. Едва ли на Apple им пука за нашия "мижав" пазар.
Цените били почти същите - ама друг път.
Интересни коментари от страна на г-н Китов, но логиката му е объркваща, защото финтовете, които той прилага за да заблуди клиентите си са меко казани прекалени!
Техниката се пазарува в ЕВРО не в долари, запомнете! Особено от Азиатските пазари!
Когато пазара върви надолу и е несигурен, и няма покупателна способност на населението, единственият начин да се задържи положението е да се вдигнат цените, с което да се намалят обемите на продажбите драстично! Трябва да има оправдание, което да е удобно за пред масовия потребител, каквото е долара..., за да няма излишен бойкот на бизнеса!:)
Истината, обаче е следната: когато мениджмънтът е слаб и не може да прецизира разходите си, както и липсва ясна бизнес стратегия, планиране и прогнозиране, контрол на всички видове разходи и приходи, няма как да се заложи на по-висок оборот и по-ниска печалба на единица продукт, като същевременно се наблегне на гъвкава продуктова гама, продиктувана от пазарните тенденции, складови наличности, видове разходи, тежест на разходите характерни за всяка продуктова група и тяхното разгръщане и поемане от динамично развиващия се йезуитски пазар!!!
Трябва умела координация между всички звена в една такава компания, набор от показатели и подходяща навигация базирана на тях, познаване на взаимовръзките, които произхождат(добро математическо усещане за бизнес - нюх, базиран на опит, подплатен с аргументи), а не номенклатурна шуробаджанашка взаимовръзка с еднолично управление и лични интереси, които са над интересите на акционерите!
Нищо не се променя в БГ, навремето в кризата стоката беше безумно скъпа и нямаше особен избор, сега сагата се повторя, нищо ново от нашите партийни величия!!!:)
Поне са миноритарни собственици в собствения си бизнес, горките акционери, жалко за БГ и Румъния!!!:)
флунктуации начи... :)
canon power shot G11 20shot%20g11 ) anon/powershot-g11-p38533251/ ) anon_3632B001.html )
в Германия - 430€ / 860лв. ( http://www2.guenstiger.de/gt/main.asp?suche=power%
у нас - 1030лв. ( http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/c
щатите - 450$ / 700лв. ( http://www.bhphotovideo.com/c/product/643177-REG/C
нищо не се е променило ;)
Поне при фототехниката и преди и сега от щатско е по евтино, дори и да си платиш всички ДДСта, мита и тн. А ако има приятел да ти го донесе ... 30+% по ниска цена от тази в BG.
Няма смисъл от коментар. Гъгъл ще ви каже истината, и И - бей. Вие май се шегувате.
Дрън, дрън та пляс! Поръчах си след много търсене 4 ядрен лаптоп от ирландия и там ми излиза 2100 лева, за разликата от всички мрежи в България, където ми дават цени между 2700 и 4200 лева. Къде са тези проучвания... И защо все още се продават компютри с процесори, които дори не могат да се намерят свободно на пазара и то на цени, близки до последните модели?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.