Няма да купувам сега
Чак през 2011 г. може да се очаква съживяване на ритейл сектора в Централна и Източна Европа
Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Когато хората нямат пари, първото нещо, което ограничават, е потреблението си. С изключение на най-важните стоки като храни и напитки всичко останало - дрехи, техника и т.н., остава на заден план. Тази тенденция се усети с пълна сила в страните от Централна и Източна Европа през последната година, а само спадът беше различен, показва доклад на анализаторската компания Candole Research.
Според авторите на проучването продажбите на дребно са намалели в пет от шестте изследвани държави в ЦИЕ през 2009 г. Годината беше изключително тежка за всички икономики от региона, като най-голям беше сривът от 7.1% на румънския БВП. Единствено Полша отчете леко покачване на икономическото производство. Безработицата остава висока, а реалният растеж на заплатите е минимален или никакъв. Високата инфлация и до днес продължава да е проблем в страни като Румъния и Унгария, които дори рискуват стагфлация, коментират от Candole. Две държави (България и Румъния) продължават да са в рецесия и през 2010, Унгария е излязла от нея "само на хартия", докато Словакия и Чешката република са прекалено зависими от германската икономика. Според Candole само Полша може да е относително спокойна за икономиката си заради огромния си вътрешен пазар.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Еми след като всичко като техника и дрехи в България е по-скъпо, и става все по-скъпо, а половин България живее в чужбина, е логично, че потреблението ще спада...
То е повече от ясно, че каквито и спадове да се случат в ритейл сектора, нито една чужда компания няма да фалира.Просто нашите отворковци с някакви кретащи бизнеси ще им предоставят пазарния си дял!
Не го казвам с радост, а със съжаление, защото се оказва за пореден път, че българинът очевидно не може да е конкурентоспособен.
Всъщност, кой ли го интересува?!
До коментар [#2] от "jacpot":
- и как да бъде конкурентноспосбен като отворихме пазара и станахме най либералната държава-разбирай опустошена от глобализацията защото не се подготвихме добре за тия 20 години-никаква защита за родния бизнес поне да започне да се развива! Защо изгубихме 2 милиона народ в чужбина!!! Кой беше зад тая криворазбрана либерализация и приватизация-само знаем да плюем и критикуваме! АМАН!
До коментар [#3] от "Пешката":
да отворихме си икономиката, но не само ние го направихме, сценарият за пълно либерализиране на икономикте е един и същ за целият източен блок.
Правят леки донастройки не само според държавата ами и според региона, ама само не разбрах в цялата схема, защо наще "бизнесмени" изпозатвориха всичко работещо?
Така че си мисля, че не либерализирането ни е проблема, ами имам усещането , че страдаме от "лесно сваляеми гащи" пред някой с пари!
Тя самата държава 20 години не помръдна ама грам!
Ми как да помръдне като се управлява от комунисти? Те тия ако знаеха как да управляват успешно (да не казваме по силни думи) нямаше да се провалят навремето.
До коментар [#1] от "J.J.":
Това го остави на страна,то поне стоките да бяха качествени.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.