Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Все още ли поръчвате на приятели да ви купуват лаптопи от Щатите? По много причини, които няма да изброяваме, тези джаджи в Америка все още имат по-ниска цена от Европа. Но разликите стават все по-малки. И предлаганите на българския пазар лаптопи никога не са били толкова евтини.
Причините за тази тенденция са няколко: все по-голямото предлагане, свиването на маржовете, както и стремежът на някои търговци да продават на всяка цена при намалялото търсене. Според последните данни на анализаторската компания IDC за третото тримесечие спадът в продажбите на преносими компютри в България е 22.7%. "Вече като анекдот се разказва между отговорниците по доставките в ИТ фирмите, че изобщо не желаят да гледат лаптопи над 1000 лв. в офертите от големите дистрибутори! Продажби на лаптопи над 1500 лв. във веригите са изключителна рядкост", казва Николай Тотов, маркетинг директор на Plesio. Според него компаниите трябва да продават с 50-60% повече бройки, за да изравнят стойността на продажбите от минали години, което е тежка задача на стагниралия пазар в момента.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
големия хард диск в България е стандарт , защото е иначе се затруднява ползването на торентите а компютъра като място за гледане на филм в България е огромна част от продадените
"Интересно е, че в останалата част от Европа пазарът не "ламти" за много гигабайти RAM памет и огромни харддискове като у нас. Тоест, докато у нас 640 гигабайта харддиск вече е, общо взето, минимум като стандарт за нов лаптоп, в останалата част от Европа 320 гигабайта все още се счита за огромен обем харддисково пространство"
Струва ми се не интересно, а напълно нормално, предвид че в Европа няма "Арени" и "Замунди", а iTunes и видео стрийминг, следователно хората нямат стотици филми и музикални албуми на харддисковете си.
харда ми от 300 гб ми се струва абсолючтно недостатъчен
Хайде да не се залъгваме и да не си измисляме истории с лаптопи. Изобщо не са по-евтини у нас. Само преди седмица си купих в Лондон нетбук Тошиба НБ500-Р с Интел Атом 570, 320 гб диск и колонки Харман-Кардън за около 260 евро, което е равно на около 530 лева. В лаптоп.бг ми предлагат подобен нетбук с Атом 455 и с елементарни колонки на цена от 509 лева. В Микромания цените са още по-високи.
На връщане минах през Франция и Германия и установих, че и там цените са по-добри от нашите. Без да говорим за многократно по-високите покупателни способности на хората в тези страни.
За какво ги пишем тогава тези статии?
Това с дисковете и ламтенето не знам как го измисли, защото в БГ когато нямаше 320 гб дискове, в Швеция всички лаптопи в магазина бяха с 320. На запад не ламтят корпоративните клиенти за големи дискове, защото гледат да им е най-евтино и така и така работната информация на служителите е по сървъри.
До коментар [#1] от "stg":
До коментар [#2] от "Стеф":
не сте прави според мен. Аз съм в Германия от доста години и мнозинството от приятелите ми тук предпочитат не толкова голям хард обаче всеки си има по половин-един терабайт външна памет.
И повярваите ми и техните са пълни с филми, сериали и музика. Просто е по-удобно. Като ти струва 60-90 евро 1 терабайт ...
В България цените на тази техника са много по-високи от САЩ!
Защо?
Малък бил пазара.
Е, как да е малък, като пазара на ЕС е 500 милиона души!
И да не би да няма вериги с огромен оборот, представени и тук, които да договарят отстъпки?
И всеки знае, че това много дразни
Два пъти подред си купувам лаптоп от ИТ Мол в Куала Лумпур и като се прибера родните дърводелци първо още не са чували за модела, има разлика от мин.300 лв, от такъв с подобни параметри, така че статията ви е далеч от истината.
До коментар [#7] от "petranica":
В САЩ няма ДДС, от там идва разликата.
До коментар [#6] от "miro_bg":
Може и да си прав. За мен лично има значително по-голям смисъл в една легална стрийминг услуга на разумна цена - като Netflix или Spotify, или скорошния добър български пример със сайта с филма Love.net на цена 2.40 лв - отколкото в огромни харддискове, били то вътрешни или външни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.