средно е поскъпването на яйцата за преработвателната индустрия в ЕС за година - от средата на март 2011 до сега според най-голямата и влиятелна европейска фермерска организация Копа Кожека (Copa Cogeca)
Тезата на земеделския министър Мирослав Найденов, подкрепена и от премиера Бойко Бoрисов, за спекулативното поскъпване на яйцата в България, е на път да бъде тотално развенчана, след като в последните дни европейската преса съобщава за рязко повишаващи се цени на яйцата и прогнози за още по-голямо поскъпване до Великден в редица държави от Европейския съюз – Чехия, Унгария, Австрия, Германия, Франция, Англия, Ирландия и др.
Причините, които анализатори и фермери от Евросъюза посочват, са свързани основно с европейската директива за хуманно отношение към птиците и фактът, че половината страни-членки се оказаха в една или друга степен неподготвени за нея, въпреки че имаха предостатъчно време да се модернизират - директивата е подготвена преди цели 12 години и до началото на 2012г. беше в дерогация. Към момента общо над 46 млн. птици в 13 страни от ЕС продължават да бъдат отглеждани в малки батерийни клетки, а от началото на годината търговията с такива яйца е забранена както в рамките на Общността, така и с трети страни. В резултат Европа страда от недостиг на яйца, който се отразява както на цените на рафтовете в супермаркетите, така и на преработвателната индустрия. Ситуацията се усложнява и от наближаващия Великден – търсенето нараства, докато предлагането е ограничено.
Популизъм до дупка
"След като тук цената може да е 30 ст., на други места може също да свалят цената", призова днес Найденов, след като направи проверка на яйцата в единствения хранителен магазин в село Бисер, реконструиран след наводнението. След натиска, който кабинетът упражни върху бранша в последните седмици, включително и със заплахи за спиране на фермерските субсидии, ако цените не паднат, резултатът е почти нулев, показват седмичните данни на агроминистерството за цените на основните хранителни продукти от петък.
Цените на яйцата на едро дори се повишават с 1 ст. до 33 ст на брой, без промяна остават в в малките търговски обекти, докато в големите търговски вериги се понижават средно с 1 ст. на брой. Производителите продължават да са категорични, че цените са пазарни, а причините за поскъпването се крият в евродирективата за "щастливите" кокошки и недостигът на продукция, който тя е причинила. Търговците също отричат да имат роля за поскъпването.
По-голямата картина
И докато земеделският министър Найденов, а вече и други членове на кабинета, все повече изпадат в популизъм и обикалят търговските обекти в страната в опит да хванат и накажат "спекулантите", най-голямата и влиятелна европейска фермерска организация Копа Кожека (Copa Cogeca) предупреди в понеделник, че поскъпването на яйцата е факт в целия ЕС. Като за година – от средата на март 2011 до сега за нуждите на хранителната индустрия те са поскъпнали средно с 258% за Общността, а недостигът на продукция е осезаем.
От организацията, подобно на българските фермери, обвиняват Европейската комисия, че решението й за въвеждане на новата регулация е било недомислено и е предизвикало излишни сътресения в бранша, които ще заплатят крайните потребители. "Ако Брюксел смята, че тези стандарти са толкова важни за гражданите на ЕС, то нека сега да защитят индустрията", пише организацията в свое становище.
Сътресения в редица държави
"Внезапно предлагането на яйца в европейските магазини стана под режим на разпределяне", пише днес Berliner Zeitung. Die Welt цитира данни от стоковата борса в Кьолн, които показват ръст от 40% в цените на едро в последните две седмици. Въпреки че цените на яйцата в Германия все още са сравнително ниски, те вървят устремено нагоре, а недостигът вече е осезаем, като основната причина за това е голямото търсене от страна на Чехия. Там яйцата за няколко месеца също са поскъпнали двойно - от 28 до средно 56 евроцента за брой, което ги прави може би най-скъпите в Европа. Чехите масово изкупуват яйцата в Германия и Австрия, което пък води до проблем със снабдяването в тези две държави. Потърпевша е и Унгария, където поскъпването е с над 23% за година, според местната преса, макар че този процент не е толкова висок в сравнение с други страни.
В този регион основен виновник за кризата е Полша - най-големият снабдител на яйца в половин ЕС. В Полша обаче голям дял от фермите все още не са изпълнили напълно новите изисквания и засега търговията с нейни продукти е занижена, което води до недостиг. Полша е доставчик на яйца и за България, но наскоро българската страна върна няколко големи пратки заради липсваща маркировка и съмнения, че яйцата са от "нещастни" кокошки. Тогава започна и походът на българските цени в посока нагоре. В последстие Мирослав Найденов "заплаши" българските производители, че ще "пусне отново евтиния внос от Полша", ако цените не паднат и дори проведе разговор с полския си колега. Резултат засега не е известно да има, но не се и очаква - търговията в ЕС се осъществява единствено между търговските субекти, а не според договорките между министри.
Сладкарската индустрия негодува
Пекари и сладкари във Франция неотдавна също се оплакаха от недостига и високите цени на суровината, след като няколко ферми спряха продажбата на яйца, защото не са успели да изпълнят навреме евроизискванията. Това от своя страна е довело до огромен ръст в цените, предаде миналата седмица "Франс прес". В момента във Франция не достигат 21 милиона яйца на седмица или около 10% от общата продукция, заявяват в официално съобщение от SNIPO – Националния съюз за яйчените производства и професионалисти.
Това е довело до скок от 75% на цените между октомври 2011 г. и февруари тази година. От съюза предупредиха, че това от своя страна ще повиши значително цените на пасти, сладкиши и други сладки тестени продукти. За съвсем идентични проблеми пишат и медиите в Испания.
Отзвук и отвъд континента
Проблеми имат и на Острова. Средната цена за яйце е там била 23 цента през 2011 г. Според ирландското издание на Independent обаче, очакванията са цените в Англия и Ирландия да скочат с 30% до Великден заради новите регулации. Кутия с шест големи яйца в Ирландия струва около 1.69 евро, а след повишението на цените вече ще струва около 2.19 евро, пише изданието. По-високата цена вече се е усетила от пекарите и от доставчиците, а скоро ще бъде забелязана и по рафтовете в супермаркетите, коментира медията.
Оуен Брукс, секретар на асоциацията, предупреди, че пекарите и други производители, които използват много яйца, се сблъскват с драстично голямо увеличение на цените, което е достигнало до 50-60%, а се очаква да стигне и до 100%, ако недостигът на яйца продължи.
средно е поскъпването на яйцата за преработвателната индустрия в ЕС за година - от средата на март 2011 до сега според най-голямата и влиятелна европейска фермерска организация Копа Кожека (Copa Cogeca)
Тезата на земеделския министър Мирослав Найденов, подкрепена и от премиера Бойко Бoрисов, за спекулативното поскъпване на яйцата в България, е на път да бъде тотално развенчана, след като в последните дни европейската преса съобщава за рязко повишаващи се цени на яйцата и прогнози за още по-голямо поскъпване до Великден в редица държави от Европейския съюз – Чехия, Унгария, Австрия, Германия, Франция, Англия, Ирландия и др.
54 коментара
Найденов, кокошката или яйцето? :)
Май това ще е печелившия бизнес за годината...
На ви ся щастливи кокошки ...
Отивам при няколко водача на еврокомисии и им снасям 1-2 милиона. Автоматично пускат закон който иска по-добри условия за кокошките. Закона минава в европарламента без много шум. Подготвил съм моите кокошки да са щастливи разбира се. Цените се качват. Аз пляскам с ръце.
Яйчената Европска война започна! Ние пак сме пионери...
Сега само щастливи кокошки. За сметка на крайния потребител. Нека той да е нещастен.
А и излишните "нещастни" кокошки под ножа. Това е логиката на тези дето са прокарали закона. Колко ли кокошки ще бъдат избити заради тях?
Бойко е виновен!!! Буууу! Долу!!!
грешката не е в промяната на условията за отглеждане, а очевидно липсата на време за преход и това довежда до дефицит, оттам спекулата е задължителна :), промяната да доведе до колко? 20-30% по-скъпи яйца, които и без това бяха доста евтини предвид останалите продукти
Във Франция, днес на пазара, яйца от ферма, цена на дребно 20 цента/брой
"....В резултат Европа страда от известен недостиг на яйца, ....."
Европа много силно страда от силен недостиг на нормални управници. Зелените, всякакви защитници и екощурмоваци трябва да бъдат държани много далече от управлението на ЕС.