Излизането в обедна почивка без портфейл, а само с купон за храна в ръка, беше възможно до 15 септември. Годишната квота за ваучери за храна и напитки обаче за поредна година е изчерпана още в началото на есента. Въпреки че тя беше увеличена от 172 млн. през 2011 г. до 180 млн. лв. през тази, търсенето се оказва по-голямо от тавана за купоните.
Не случайно ваучерите като средство за разплащане са предпочитан от компаниите като бонус към заплатите. Причината е, че те са реален доход за служителите, но са освободени от данъци и осигуровки. Финансовото министерството всяка година определя квота за тях, тъй като по същество те представляват данъчна преференция. Заради конфликта между предварително зададения от министерството обем на пазара на купони и желанието на работодателите да се възползват от тази опция за бонуси на служителите си от Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България поискаха увеличение на квотата с още 68.4 млн. лева.
Криви сметки
Фирмите - оператори на ваучери, и тази година изчерпаха отпуснатата им от финансовото министерство квота. Това се случи и през 2011 г. Тогава системата за нейното разпределяне беше сменена и общата квота вече се състои от индивидуални пакети по 2 млн. лв. Всяка от 14-те фирми оператори (виж. карето) може да подаде искане за нови 2 млн. лв., след като изчерпи първоначално дадените й. Това се доближава повече до пазарния механизъм, отколкото предходният вариант, защото фирмите с повече клиенти сега могат да поискат по-голям брой индивидуални квоти. Преди това всички получаваха еднакъв лимит в началото на годината и съумяваха да го разпределят за всички 12 месеца.
Сега обаче 345 хил. служители, които получават ваучери за храна, могат да останат без тази социална придобивка, защото компаниите оператори не могат да обслужат разширяващия се пазар с наличната квота. Според асоциацията през 2011 г. служителите, които получават ваучери, са се увеличили със 103 хил. души. Операторите настояват за увеличение на квотата и цитират поръчано от тях проучване, според което от изчерпването страдат бизнесът и служителите. Според изводите в него, ако фирмите сами поемат тази тежест, ще трябва да отделят 19.5 млн. лева до края на годината, за да компенсират липсата на ваучери за храна за своите служители. Ако пък те откажат да увеличат разходите си за труд, чистият доход на работниците ще намалее с 14.6 млн. лв., показва същото изследване.
"Целта е да се стартира дискусия с Министерството на финансите, за да се намери спешно решение на ситуацията преди края на септември и да избегнем погрешно изчисление на квотата за 2013 г.", каза председателят на асоциацията Арно Мартена. Очакванията на организацията са ваучерите да свършат още през юни и юли догодина, ако увеличението на квотата е със същия процент.
Още една гледна точка
Ако няма таван на ваучерите за храна обаче, ще има друг пострадал – държавният бюджет. По данни на финансовото министерство от всеки ваучер на стойност 60 лв. изгубените приходи от данъци и осигуровки са 20 лв. Според изследването на асоциацията пък при различни сценарии за справяне със ситуацията до края на годината постъпленията от данъци и осигуровки на държавата ще са с между 9.9 и 14.9 млн. лв. повече при варианта без ваучери. Според асоциацията обаче отрицателният ефект не е толкова голям.
От Министерството на финансите не коментираха дали ще отпуснат допълнителните 68.4 млн. лв., които операторите на ваучери искат, и какво ще е увеличението на квотата догодина.
За ваучерите и издателите
Сред първите фирми, получили лиценз за издаване на ваучери за храна, са трите големи френски фирми "Содексо", "Аккор" и "Чек дежене". Всички те все още съществуват, като новото име на "Аккор" е "Идънред България". Освен тях в момента са лицензирани още 11 фирми.С освобождаването от данъчни задължения върху купоните за храна през 2007 г. бизнесът започва да се разраства. През 2009 г. максималната им стойност е увеличена от 40 на 60 лв.
Излизането в обедна почивка без портфейл, а само с купон за храна в ръка, беше възможно до 15 септември. Годишната квота за ваучери за храна и напитки обаче за поредна година е изчерпана още в началото на есента. Въпреки че тя беше увеличена от 172 млн. през 2011 г. до 180 млн. лв. през тази, търсенето се оказва по-голямо от тавана за купоните.
7 коментара
Днеска няма да има "безплатен обяд" - утре ще го отняма и икономическия растеж (безплатен обяд, тоест растеж без потребление, наистина няма)...
Системата с ваучерите се обезмисля от включването в нея на бюджетните предприятия, които просто изхарчват едни бюджетни пари за ваучери, без от това движение да има каквото и да било значение за фиска. През лятото, например, закъсалото отвсякъде БДЖ хвърли за ваучери 5-6 млн.лв. разби системата. А не е само то...
Между другото на вестник с претенциите на Капитал по-подхожда да прави анализи и коментари по темите, а не да изрежда имена на фирми и да изсипва цифри. Информацията, подписана от г-жа Чернева, е безмислена и не й прави чест. Освен ако г-жата не е в осми клас, разбира се...
Ваучерите са единственото нещо което на 100% се използва за така липсващото от няколко години потребление... Сами разбирате че 60 лв. са "само" 18% от дохода на не малка част от тези 350 хиляди които в три поредни месеци барабар с коледа няма да си ги получат!!!
Публикувано през m.capital.bg
Дянков осъзнай се! Това тук не е китай, прекаляваш. Да не говорим за срама за бг пазара на ваучери тъйкато само тук от целия свят има квота!
Публикувано през m.capital.bg
То се вижда кои коментари са писани анонимно от далавераджийте с ваучерите.Докога ще пълним гушите на французите и платените им проучвания от Станчев. Това е наглост да искаш още 100 млн. за някаква си фалшива "соц. отговорност".В Държавите които са най-добре и най-бързо излизат от кризата такива изгъзици няма. Дянков спри тази порочна система.
До коментар [#6] от "to4en":
Този пост е ярък пример за некомпетентно, но агресивно говорене.