Радослав Манолов е изпълнителен директор и един от създателите на "Адванс терафонд" АДСИЦ. В момента това е най-големият фонд за земеделска земя, търгуван на Българската фондова борса, и е сред водещите в страната. Акциите му са сред най-добре представящите се тази година, като от началото на годината досега са се покачили с 54% до 2.23 лв. за брой. С Радослав Манолов разговаряме за ситуацията на пазара на земеделска земя.
Очаквате ли да се увеличи рентата през следващата година и каква е събираемостта и? Има ли неправомерно ползване на ваши парцели?
Да, очакваме рентата да расте със средно 15% годишно за 2013 година да достигне 40-42 лв средно за страната. Тази прогноза сме направили за петгодишен период, като е естествено и в земеделието, както и в другите сектори, да има извънредни фактори, които да влияят и тренда да не бъде линеен, т.е. да има моменти с по-резки покачвания или спадове в цената. Що се отнася до събираемостта, то при нас тя е 97-98%, което е много добро постижение. Адванс Терафонд се обслужва от юридически отдел, но като цяло се стараем да подбираме добре партньорите си и да не се стига до съдебни събирания.
Относно неправомерното ползване, при нас то е сведено до минимум. Преди две години Дружеството притежаваше 50 хил. имота, а в момента техният брой е около 30 хил. и за обслужването им сме изградили мрежа от наши представители, които се грижат за отдаването по аренда и обслужване на имотите. В процеса на заявяване на имотите за субсидия, земеделците показват имотите, които обработват и когато имотите са наши, то връзката с тях става по-лесна.
Ще се увеличава ли субсидията на площ на земеделските производители през следващите години? И как това се отразява на вашата дейност?
Що се отнася до европейските субсидии, те със сигурност ще се увеличават. В момента се дискутират някои промени в директива 625 на ЕС, която като цяло претърпя доста промени. Най-важното според нея е, че до 2019г. субсидиите към всички държави трябва да бъдат изравнени. Тази директива дава светлина на всички промени на селскостопанската политика на ЕС, включително сроковете, таваните и сумите, които ще бъдат изплащани за България. Преди съществуваха така наречените национални доплащания, които са от бюджета на страната и за предходните две години бяха около 5 до 10 лв. на декар, но както се вижда, сега е възможно съвсем да бъдат премахнати.
Субсидии със сигурност ще има и макар ние да не сме бенефициент по тях, те имат отражение върху нашата дейност. Това се случва чрез арендните плащанията , които следват нарастването на субсидиите, а в дадени момент ги надвишават. В началото субсидиите бяха по-големи от рентата, но от друга страна на места където интересът към земята бе по-голям, рентата я изпреварваше. При проста калкулация се вижда, че в първия случай земеделецът е компенсиран за рентата чрез субсидията, дори му остават средства, а в другия трябва да заплати допълнително между 5-10 лв. на декар.
Ще продавате или ще купувате земя следващата година? Каква е стратегията на фонда като един от големите собственици на земя?
Последните две години нетно сме на продажба и само от пазара зависи дали ще продължим в този дух. Ако търсенето продължи да бъде толкова голямо, колкото последната година, то отново ще бъдем нетни продавачи. Нашите очаквания са за повишен интерес към земята с оглед новата селскостопанска политика на ЕС за 2014-2020г. Според нея ще има едно унифицирано третиране на земеделците, с цел внасяне на сигурност, прогнозируемост и привличане на млади фермери. Политиката е да се стимулира дребното и средното земеделие.
Имате ли интерес към земите които държавата продаде наскоро на търг срещу компенсационни бонове?
По закон нямаме право да участваме, но и предлаганите земи не представляваха интерес за нас. От една страна това бяха земи, добри за животновъдите, предвид начина им на трайно ползване - мери, ливади и пасища, а от друга страна още при обявяването им за продажба беше обявено, че държавата не е получавала доход за тях с години. Според нашите наблюдения около двадесет процента от предложената земя е обработваема.
В случай, че някой е закупил спекулативно земя, то тези имоти ще излезнат на пазара, а ние сме активен участник на него и постоянно котираме за покупка на земеделски имоти.Предлагането на пазара е голямо и имотите са с добро качество. Тази година общо изтъргувания обем земя се очаква да бъде над 1.5 млн. декара и на този фон търга за около 100 хил. не беше от съществено значение.
Купувате ли от "Еларг", който разпродава тази година?
В момента нашите акционери печелят от това, което вършим и бизнес моделът е добър. Но според мен близките една-две години едва ли ще бъде необходимо увеличение. Въпреки, че в момента сме нетен продавач, то ние не сме спрели да купуваме. В момента, в който усетим подобна необходимост, със сигурност ще се обърнем към акционерите си за дискусия и ако те решат, ще направим увеличение на капитала. По всички показатели дружеството е ликвидно и максимално гъвкаво да реагира на пазарните промени.
Радослав Манолов е изпълнителен директор и един от създателите на "Адванс терафонд" АДСИЦ. В момента това е най-големият фонд за земеделска земя, търгуван на Българската фондова борса, и е сред водещите в страната. Акциите му са сред най-добре представящите се тази година, като от началото на годината досега са се покачили с 54% до 2.23 лв. за брой. С Радослав Манолов разговаряме за ситуацията на пазара на земеделска земя.
1 коментар
Земята - най-сигурната инвестиция.