България губи конкурентност в туристическия сектор през последните две години. Това става ясно от годишния доклад на Световния икономически форум, представен на световното изложение за сектора ITB в Берлин през уикенда. В момента страната се намира на 50-о място сред 140 изследвани държави, което е отстъпление с две места в класацията от 2011 г. насам.
От всички оценявани критерии страната печели най-много точки в класациите за туристическа инфраструктура (състояние на хотелите) и хигиена. Най-малко точки пък получават възможностите за транспорт - пътувания по въздух и сухопътна мрежа, става ясно от данните.
50-а от 140 държави
Според данните на Световния икономически форум за 2013 г. България попада на 50-о място сред 140 държави по конкурентоспособност на туристическия отрасъл, като преди нея са класирани почти всички западноевропейски държави, както и съседните туристически дестинации - Турция, Гърция, Кипър, Хърватия. Страната е загубила две места в класацията за последните две години, като основните причини за това са намаление на някои от оценките, включително и за ценови условия.
Според прогнозите на организацията в периода 2013 - 2022 г. туристическият сектор в страната ще отбележи малък ръст на приходите от туризъм - 2.6 на сто, но същевременно ще намалеят работещите в отрасъла. Според прогнозата този спад ще бъде 2.2% в следващите 10 години.
Лоши пътища
Според данните в доклада България получава най-ниски оценки по критериите за достъпност до курортите и туристическите места. Така например общата оценка по критерий "инфраструктура на въздушния транспорт", включващ различни показатели за възможностите за полети, включително и вътрешни, летищата, на които могат да кацат пътнически и чартърни самолети, и др., получава ниска оценка - общо 2.6 от 7 точки.
Подобни са и показателите за сухопътната мрежа, където България получава общо 3.1 точки от възможни 7. В изследването с най-лошо състояние е класирано качеството на пътната мрежа, следвано от жп инфраструктурата. Най-високи оценки получават пристанищата и готовността им да приемат туристически кораби, оценени на 4.7 от 7 точки.
Чисти хотели
България получава близо до максималните точки само по два показателя. Единият е за състоянието на туристическата инфраструктура, където общата оценка е 6.7 от 7 възможни точки. Изследователите са дали високи оценки за хотелските стаи, възможностите за наемане на автомобили под наем и тези за разплащане с кредитни и дебитни карти. Всъщност по този показател България излиза в топ 5 сред всички държави, заемайки четвърто място за състоянието на туристическата си инфраструктура.
Страната е в топ 5 и по друг критерий от класацията - става въпрос за категорията "здраве и хигиена", където България получава 6.7 от възможни 7 точки. Тук попадат различни изисквания, включително качествена питейна вода, мрежа от лечебни заведения в туристическите места и достъп до медицински услуги, става ясно от класацията.
Най-голяма тежест в крайната оценка тук има безпроблемният достъп до питейна вода, като по този показател България оглавява световната класация.
Приемливи цени и сигурност
По голяма част от критериите България е в средата на световната класация. Така например от седем възможни точки страната получава 4.3 по критерия за сигурност и безопасност, изпреварвана от почти всички държави в Западна Европа. Този показател включва надеждност на полицейските услуги, разходи на бизнеса заради престъпността, риск от тероризъм, както и пътните инциденти.
Най-ниска оценка в категорията получава надеждността на полицията- 3.4 от общо 7 точки, което класира България по този показател на 108 място сред 140 държави. Високи са и разходите за бизнеса заради криминални престъпления (кражби и др.), показва още изследването.
Въпреки че в чужбина основното конкурентно предимство на България е цената, изследването показва, че страната е на 49-о място по този показател. Най-добро класиране България има в категорията цени на хотели, където е на 14-о място сред 140 държави, а най-лошо - при цените на горивата, където заема едва 117-о място, показва проучването. На всеобщия фон България се класира на сравнително добро място и при цените на билетите и летищните такси (32-ро място сред 140 държави).
Европа доминира в класацията
Европейските държави и през тази година доминират в класацията на Световния икономически форум. Най-конкурентните в сектора дестинации са Швейцария, Германия и Австрия, които заемат първите три места за 2013 г. Швейцария и Германия са на тези позиции от 2011 г. насам, докато Австрия се изкачва от 4-то на 3-о място, става ясно от данните. През последните две години скок в класацията прави и Испания, която от 8-о място през 2011 г. сега е класирана на 4-то. Челната петица се допълва от Великобритания, която през последните две години прикова вниманието на туристите с олимпийските игри и сватбата в кралското семейство.В топ 10 единствените неевропейски държави са САЩ и Сингапур, класирани съответно на 6-о и 10-о място. Сред лидерите най-голям спад има Франция, която от третата най-конкурентна дестинация е достигнала до седмо място.

България губи конкурентност в туристическия сектор през последните две години. Това става ясно от годишния доклад на Световния икономически форум, представен на световното изложение за сектора ITB в Берлин през уикенда. В момента страната се намира на 50-о място сред 140 изследвани държави, което е отстъпление с две места в класацията от 2011 г. насам.
От всички оценявани критерии страната печели най-много точки в класациите за туристическа инфраструктура (състояние на хотелите) и хигиена. Най-малко точки пък получават възможностите за транспорт - пътувания по въздух и сухопътна мрежа, става ясно от данните.
15 коментара
Хайде да се юркаме да строим писти и да пребетонираме Черноморието?
то си има.
Но някой трябва да кихне за оборудването им ... държавна пара ще се троши
С тракия и новите терминали в бургас и Варна нещата ще се променяте поне малко. Трябва да се строят паркинги!!!
Това лято, Гърция и Испания ще са извън туристическата игра, както и средиземноморските дестинации и ще имаме повече възможности да привлечем туристи от ЕС. Сега ще видим дали разбираме от туризъм, или гледаме на туриста като на прелетна птица — оскуби го максимално, защото може да нямаш втори шанс...
България е добре да развива евтиния алкохолен и секс туризъм. Друго не и трябва. То и добре се видя на сериите "Traumfrau gesucht" по RTL 2 посветени на българските жени и курорти.
[quote#4:"gost22"]Гърция и Испания ще са извън туристическата игра[/quote]
Според друга статийка в Капитал, Гърция можеш спокойно да си я броиш в играта..
Би ми било интересно да прочета оригиналното изследване. Някойможе ли да даде линк?
Не знам точно как се прави цялата класация на страна като цяло, но ми се струва сравнително справедливо мястото - далеч сме от качеството на услугата на много други места, но затова пък сме по-евтини. Да не говорим, че на много други места, както е видно и от статията хотелите са по-скъпи и по-гадни и това е на наистина много места. Обслужването като цяло ни куца, но пък за сметка на това масово по морето могат да те обслужат на родния ти език - руски, немски - което е голям плюс за съответните туристи, докато на много места във Франция и Италия просто забрави за друг език освен местния. Обаче пък там ще те обслужат много по-дружелюбно и качествено оттук. Имаме накъде да се развием, но нещата опират до малк акъл и до манталитет - докато гледаме на туриста като на кесия с пари - няма да мръднем в тази класация по-напред. Като цяло услугата ни е добра, но се дъним в малките жестове и други дреболии, които в крайна сметка оставят доброто или лошото впечатление от една почивка.
От снимката се вижда - първа линия е малко гъста, а зад първа линия не е много за гледане вече. Извън курортите пускаме жалузите на транспорта хич да не поглеждат до аерогарата.
На Златните и Слънчев бряг ще вдигат склета на плажа за втора линия, че ако пиянките отрезнеят и решат да се попекат, при тази леглова база, няма да има къде да си опънат хавлиите.