Притеснения за реколтата от маслодайни рози
Розоберът стартира по-рано заради горещото време, изкупните цени са сходни с миналогодишните


Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
След силната за производството на розово масло 2011 г., когато цените на международните пазари достигнаха рекордните над 6 хил. евро на килограм, тази година компаниите от сектора са изправени пред сериозно предизвикателство. Високите температури в началото на май доведоха до по-ранен цъфтеж на маслодайните рози в Казанлък и Карлово, което наложи стартиране на беритбата с до две седмици по-рано. Сега притесненията са, че ако горещото време се задържи и в следващите дни, добивите ще намалеят. Прогнози всъщност е трудно да се правят, тъй като реколтата зависи в голяма степен от температурите. Традиционно България произвежда между 1 и 1.5 тона розово масло годишно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Според мен, определено трябва да се обърне внимание на хората който отглеждат маслодайни рози, лавандула, животновъдите, пчеларите, зеленчукопроизводителите, защото зърнопроизводителите са се превърнали в галеници на която и да е институция, а някак си останалите едва ли не са оставени на доизживяване. Според мен субсидиите, и по-точно размерът им трябва да се определя според единица произведено количество продукция и според вида производство.
До коментар [#1] от "nockout":
Спорно е, доколко справедливо е да се определя размера на субсидията единствено и само в зависимост от произведената продукция. Все пак, площите в страната ни имат различна продуктивност, а технологията на производство е сходна. Но е вярно, че някои сектори остават извън схемите за подпомагане или то е крайно недостатъчно.
До коментар [#2] от "n.suleva":
Да, съгласен съм с Вас, именно за това и субсидиите трябва да са с различни размери спрямо даденото производство. Защото хамалогията на едни култури, е доста по-голяма, спрямо други (включително и зърнените култури).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.