Когато олимпиадата в Сочи придоби очертания, заявките за българско участие в съпътстващите строителни работи бяха амбициозни. Все пак ставаше въпрос за пазар от другата страна на Черно море, в един относително позната територия, и се предполагаше, че български компании могат да свършат работа поне като подизпълнители на олимпийските обекти. Седем години по-късно се оказва, че българският принос не е голям, но все пак съществува.

През 2008 г. делегация, оглавявана от министъра на регионалното развитие Асен Гагаузов, посети Международния инвестиционен форум в зимния курорт. След завръщането й министерството съобщи за създаването на сдружение "Български строител", което да кандидатства за обекти в бъдещото олимпийско градче. Обединението включваше представители на Камарата на строителите в България и шест големи компании - "Главболгарстрой", "Трейс груп", "Холдинг Пътища" (по това време още не в несъстоятелност), "Енемона", "Мидия" и "Промишлено строителство – холдинг". Амбицията беше с общи усилия компаниите да бъдат конкурентни – първо в Сочи, а след това и на руския пазар като цяло. Въпреки това сдружение "Български строител" не стигна до обществена поръчка. Според неговия председател Валентин Николов то е кандидатствало за два обекта, единият от които спортна зала. И при двата обаче строителството е възложено на други компании и опитите за спечелване на поръчка са спрели дотам.
Българско участие в строителството на олимпийското градче обаче има. При това за най-емблематичния елемент – чашката на олимпийския огън. Поръчката е спечелена от плевенската фирма "Хоризонт-Иванов", която от две години оперира на руския пазар чрез дружеството "Горизонт". Строителната компания вече е изработила, доставила и монтирала 274-тонната конструкция в Сочи, където в навечерието на игрите ще бъде запален олимпийският огън. Мениджърът "Бизнес развитие" в "Хоризонт-Иванов" Светослав Богалински обясни, че за целта е вдигната кула с височина 48.5 метра, на чийто връх е разположена чашката за огъня с диаметър 2 метра. Всички елементи са изработени в "Метални конструкции" - Плевен, което е дъщерно на "Хоризонт-Иванов" и е най-голямото предприятие от този тип в България. Проектът е ангажирал 47 инженери и монтажисти, а реализацията му е отнела 120 дни.
За да подсигури транспорта до Сочи, строителната компания е купила и 10 собствени камиона, с които е доставила конструкцията. След реализацията на проекта транспортното звено ще бъде ползвано за други проекти в Русия, също и за такива в Азербайджан и Туркменистан, където "Хоризонт-Иванов" кандидатства за поръчки, посочи Богалински. Към момента българската компания работи като подизпълнител по още три проекта в Русия. Най-старият от тях е Океанариумът във Владивосток, където главен изпълнител е познатата и на нашия пазар "НПО-Мостовик". Покрай този проект руската компания заяви намерения да изгради атракционен парк с океанариум, делфинариум, аквапарк и хотелска част в Бургас.
Когато олимпиадата в Сочи придоби очертания, заявките за българско участие в съпътстващите строителни работи бяха амбициозни. Все пак ставаше въпрос за пазар от другата страна на Черно море, в един относително позната територия, и се предполагаше, че български компании могат да свършат работа поне като подизпълнители на олимпийските обекти. Седем години по-късно се оказва, че българският принос не е голям, но все пак съществува.

3 коментара
Сякаш по поръчка, в петък Евростат пусна статистика за търговията на държавите от ЕС с Русия. Както ще се убедите сами, свидетели сме на обратна корелацията между про-руското политическо дупене и размера на пласираната там стока. Между другото, една от най-внимателно пазените от обществото тайни по времето на соца беше именно тази, че освободилата се навреме от чуджа опека Югославия има 5-6 пъти по-голям стокообмен с СССР и почти всички соц държави, отколкото България. Което показва, че политиката си е политика, а за търговията се изискват други умения. С дупене пазари не се печелят
6-24012014-AP/EN/6-24012014-AP-EN.PDF
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/
До коментар [#1] от "cinik":
Много показателна статистика наистина ....
Влизаме в списъка на "некадърните" износители, производители и търговци ..... салдото ни с Русия е висок, подигравателен минус .....
Коментара ти е право в целта ... навеждането не води до резултати...
До коментар [#2] от "hypercube":
Не гледай търговския баланс, защото там има други подробности. Внася се суров нефт, който се преработва в Нефтохим-а и горивата се изнасят за трети страни. Най-показателен е чистият износ, който е смешна цифра и винаги е бил такава, включително по времето на СИВ. Навремето ми връчиха да превеждам от английски една диплянка на световно неизвестната македонска строителна фирма Бетон-Щип. Понеже си пишеха в актива своите строежи от времето на Югославия, устатнових с изненада, че още по времето на СИВ селяните от Щип са получавали такива сложни държавни обекти и в СССР, и по разни "братски режими", до каквито държавните флагмани Техноекспортстрой, ДСО Монтажи и пр. не са и мечтали да припарят.