Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Индустриалното производство в Германия е отбелязало през юли най-силния си месечен ръст от март, надминавайки очакванията за този ключов сектор. Според официалната статистика производството е нараснало с 1.9% в първия месец на третото тримесечие, след като отчиташе спад през два месеца от второто. Средната прогноза на нализаторите беше за ръст от едва 0.3%, съобщи Reuters.
"Възстановяването на германската индустриална продукция е доказателство, че най-голямата икономика в еврозоната трябва да отбележи растеж през третото тримесечие", коментира Карстен Брзески, старши икономист в ING. През периода април-юни БВП на Германия се сви с 0.2% заради забавените инвестиции и външна търговия, създавайки страхове за изпадане в рецесия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
А дано! И сега с тия количествени облекчения от ЦБ току-виж потръгнат нещата. Докато не се оправят големите икономики в ЕС, няма да се оправят и малките, трябва да чакаме пак да се съберат там излишни пари, че част от тях да дойдат насам под формата на инвестиции. Т.е. не очаквайте скоро да цъфнем и да вържем, но поне да спрем да потъваме.
На годишна база забавянето над очакванията...Не е случайно, че говорят за вдигане да минималното заплащане за да форсират потреблението си. А руската федерация е свързана с около 3% от немския бвп, т.е. проблемите им са структурни и не са толкова свързани с моментната полит ситуация.
Точно липсата на минимална заплата дърпаше германците назад досега. Сега рязко ще дръпне икономиката им...
Къде я учите тази икономика която обяснява как с покачване на минималната заплата расте потреблението.
До коментар [#1] от "today ;)":
Държавните бюджети в целия ЕС са навикнали да харчат доста повече, отколкото заработват. Каквито и "улеснения" да има, тя няма да реши този проблем.
До коментар [#4] от "cinik":
Този не, но ако има инфлация поне теоретично следва да е добре за европейската икономика, и при ниски лихви да разбута икономическата активност. А ограничаването на харчовете хич не е любимо на политиците, то туй е ясно.
До коментар [#5] от "today ;)":
Инфлация при ниски лихви значи ограбване на спестителите и такова няма да има. Това е А и Б на Европейската банка и ЕС изобщо. За щастие, Ваймарската република още държи влага.
До коментар [#6] от "cinik":
В момента спестителите са много по-ограбени отколкото щяха да са при нормална парична политика.
Сегашната парична политика е свръх рестриктивна. ЕЦБ затегна (ПРОМЕНИ) паричната си политка след 2008. Резултатите ги виждаме нулев ръст, нулева доходност, безработица и т.н. За да оправят нещата и да се върнат към нормалната парична политика до 2008 г. има нужда от занчително по-експанзионистични действия от това което правят за сега.
Дайте ни някакъв пример за проспериращи спестители в резултат на малоумната парична политика на ЕЦБ-то през последните години.
Най-голямата трагедия на Германия не е Ваймарската инфлация а дефлацията и безработицата 5 години по-късно при началото на Голямата Депресия. Щеше да е забавна (ако не беше толкова трагична) иронията на това че в момента напрактика се повтаря същия сценарий в Европа. След дълъг период на рестриктивна парична политика и съпътстващата я рецесия и безработица идват на власт разни крайно десни партии. Този път ролите на Франция и Германия обаче са разменени.
До коментар [#7] от "sheldoncooper":
Светът е живял само в "дефлация" цели 25 века, до създаването на централните банки през 19 век и масовия отказ от златния стандарт след 1. Световна война. Печатането на пари не решава нищо. Нещо, което измерено в кубици, киловатчаси, тонове, килограм и др. прави загуби, не може да се преобърне като физичен процес, само защото си си измислил хартиен еквивалент и си му приписал някакви въображаеми монетарни стойности
До коментар [#8] от "cinik":
Типични разсъждения на почитател на "твърдите" пари.
За да има 5% ръст например в една икономика в която се произвеждат 100кг реален БВП х 5 лв. = 500 лв номинален БВП какво трябва да се случи в следващия период ако са твърди парите.
В следващия период ще имаме отново 500 лв номинален БВП = 105 кг реален БВП х 4.76 лв. Тоест за да има ръст при такива условия трябва да падат постоянно цените, включително най-важната цена - на труда.
Обяснете сега къде са съвременните икономики където има по 5% ръст на година благодарение на 5% дефлация всяка година. Вие лично колко пъти приехте намаление на заплатата си през последните години.
Това което ни обясняват Германците вече 6 години, че трябва изведнъж всички цени да се намалят навсякъде за да отразят факта че ЕЦБ е свила номиналната икономика е нереално и невъзможно. Това изисква промяна на човешката природа. Ако една идея изисква промяна на човешката природа за да сработи значи е обречена на неуспех. За справка - комунизма.
До коментар [#9] от "sheldoncooper":
Повечкото банкноти и по-големите цифри са сигурно от интерес за фетишисти към предмета "изрисувана хартия", но за всеки разумен човек единственото нещо от интерес е това какво може да си купи с тази хартия. А тук печатането на пари не решава нищо.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.