Селското стопанство през 2015: В очакване на еврофондовете
От действията на администрацията зависи в голяма степен развитието на сектора през 2015 г.
Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
На селското стопанство пожелавам да извърви пътя на текстилния сектор и останалата лека промишленост. От дежурно търкалящи се по ЖП прелези и КПП-та в протест срещу турския, гръцкия, китайския и не знам още какъв внос на тениски, чорапи, обувки, джапанки, кофи, легени и т.н., накрая си плюха на ръцете и към ден днешен не само вносът не им пречи, но и те самите работят 99% за износ.
До коментар [#1] от "cinik":
Съгласен съм за субсидиите,но на запад не получават субсиидии за текстил за разлика от замеделието.При спирането на субсидиите повечето ще загинат,а и не мисля,че можем да се кнкурираме със запада,тъй като субсидиите там са големи.
Смяташ ли,че нашите без субсидии ще могат да победят западните с голимите субсидии и да изкарат същата или по добра цена.............или пък тряба да се насочат към биоземеделието ?
До коментар [#2] от "kapitalcho":
Какво значи да "победиш" някой, който всяка година си изхвърля сериозна част от произведената стока или в най-добрия случай му я раздават някъде из Африка като хуманитарни помощи? Има ли някакъв смисъл от подобна "победа" ?
Има няколко хиляди култури, които човек използва за хранителни или технически цели. Като има излишък на субсидирани домати, моркови и пр. ще гледаш нещо друго. Какво точно, даваш субсидията по равно на декар и пазарът ще покаже сам.
До коментар [#3] от "cinik":
Ти си за спирането на субсиидите или за коренно различен начин за даването им-било на продукция,големина или нещо друго ?
Как би било най раотещо ?
До коментар [#4] от "kapitalcho":
Те са от ЕС, май не могат да се спрат.
До коментар [#5] от "cinik":
Не
Имат двойни субсидии-едни от ЕС,и втори от българския данъкоплатец.
Най разумното е:
-спират се субсидиите от дънокоплатците
-Оставят се субсидиите от ЕС(ние нищо не губим от това),като постепенно субсидиите за ЕС ще се изравнят за всичко по равно.
И се оставя всичко на пазарът-да в началото ще има голямо хленчене ,както и евентуално фалити,ккато и опити за рекет,но при наличето на Голям пазар в ЕС за това,бързо ще се приспособят към новите условия.
Друго трябв али да бъде промено в сектора според теб ?
До коментар [#6] от "kapitalcho":
Субсидиите от ЕС са основно за единица площ. Благодарение на тях развиваме доста успешно зърнопроизводството си, което е печелившо и конкурентно на световния пазар.
Но без национални доплащания няма да имаме никакво животновъдство, овощарство и градинарство. Тези отрасли са много по-трудоемки и рискови и без субсидии, ще ядем само вносни плодове, зеленчуци, меса и млека. А е бих казал безспорно мнението, че българските са с високи вкусови качества и относително по-чисти от да кажем произведените в Турция с адски много химия плодове и зеленчуци.
До коментар [#7] от "simo87":
Които основно се изнасят за чуждите пазари..............това го разбархме след подаръка на Путин за Европа(ембаргото за храни).
Тютюнджиите също за на субсидии................и виж как са цъфнали и вързали.
Текстилната промишленост също беше на субсидии.............отменихме ги и не са загинали.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.