// K2: Бизнесът / Ритейл
ВЕИ ще изместят изкопаемите горива до 15 години
Международната агенция по енергетика призовава за по-решителни действия от страна на правителства и инвеститори
Зеленото е новото черно
Това дава основание на експертите да прогнозират, че делът на ВЕИ-тата ще достигне 33% от световното производство на енергия до края на следващото десетилетие (спрямо 20% през тази година). Бързият растеж е подхранван от падащи цени на строителство и експлоатация и все още атрактивната ценова политика на стимули под формата на субсидии, които инвеститорите получават и се калкулират в цената на тока. Високите климатични цели и фокусът върху енергийната сигурност обаче идват на определена цена. Индустриалните консуматори на електричество губят конкурентоспособността си и експортният им потенциал намалява за сметка на конкуренти от развиващи се страни, като Индия например, която не прилага толкова рестриктивна климатична политика.
Ново споразумение
Близо двеста държави ще вземат участие на предстоящия кръг от преговори в Париж през декември за ограничаване на въглеродните емисии. Агенцията призовава да се стигне до глобално рамково споразумение, което да обвърже всяка страна с конкретен процент и срок, в който да въведе съответните договорки в законодателството си. Обединяването на толкова страни под един интерес обаче не е толкова лесно, като в миналото се е стигало до несъгласие да се ратифицират климатични споразумения под претекст, че може да засегнат конкурентоспособността на икономиката на дадена страна. Позитивно е, че големи развиващи се страни като Китай постепенно започват да си поставят амбициозни цели за намаляване на емисиите от парникови газове. Пекин плавно започна да изкарва от експлоатация неефективни централи на лигнитни въглища, като страната се превърна в най-големия оператор на зелени централи с инсталиран капацитет от 378 гигавата, основно от вятърна енергия и ВЕЦ, а производството на фотоволтаични клетки се е увеличило стократно от 2005 г. година насам.
Акцентът на дебата за ВЕИ централите на международно ниво се промени съществено, като преди няколко години беше съсредоточен до голяма степен върху климатичните промени, но нямаше решителни действия от правителствата, които да скъсат зависимостта между нарастване на емисиите и висок икономически растеж. Според МАЕ страна като Германия с високи търговски излишъци не може внезапно да премине изцяло на зелена енергия. Затова сега в Париж ще се търсят освен ангажименти за намаляване на въглеводорода, така и устойчив ценови модел, който да не засегне съществено големите индустриални консуматори, както и малките фирми на ниско и средно напрежение. Въпреки това обаче зеленият бум е факт и от правителствата зависи как и до каква степен ще се възползват от него.
Още по темата
Вятърната енергия изпревари водната в ЕС
Германия е водещият пазар в тази тенденция, вятърът е вече третият най-голям източник на енергия в Европа
9 фев 2016Saudi Electric Company с нов рекорд за ниска цена на соларна енергия
Подписаният договор е на цена от 0.049 долара за киловатчас
17 авг 2015Обама представи амбициозен план за борба с климатичните промени
Целта е да се намалят парниковите емисии от централите на въглища с близо една трета за 15 години
3 авг 201513 американски корпорации ще вложат $140 млрд. в борба с климатичните промени
Програмата е част от плановете на Барак Обама да засили частните инвестиции в борбата с парниковите газове преди срещата на върха в Париж
28 юли 2015САЩ, Китай, Бразилия и Южна Корея обещават да намалят парниковите газове
Това увеличава шансовете за глобална сделка на климатичната конференция в Париж през декември
13 юли 2015Икономика или популизъм: Колко струва всъщност "скъпата зелена енергия"
Разговорът за цената на тока трябва да се води на основата на достоверни данни, смятат от Българската фотоволтаична асоциация
23 юни 2015Едрата индустрия получи отстъпка в цените на тока
Вместо скок на цените от 15-20% за няколко десетки предприятия електроенергията ще поскъпне с 2-3%
10 юни 2015Energo-pro заведе дело срещу България
Вероятната стойност на иска, който вече е внесен в арбитража във Вашингтон, е 72 млн. лв.
7 юни 2015Нови перспективи за ВЕИ индустрията в Европейския енергиен съюз
Произведената енергия ще се интегрира на единен пазар
7 юни 2015
Може ли шик конгломератът да се разрасне още
5 дек 2019, 999 прочитания

Средната му консумация е все още под средната за Европа
3 дек 2019, 1536 прочитания
5 дек 2019, 2308 прочитания
5 дек 2019, 2187 прочитания
5 дек 2019, 2061 прочитания
5 дек 2019, 1909 прочитания
5 дек 2019, 1754 прочитания