Защо Русия няма да си сътрудничи с ОПЕК

Москва няма желание и възможност да намали добива

Бюлетин Ритейл Ритейл

Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща

Едно от малкото неща, което може да раздвижи пазара на петрол, е вероятността за кооперация между ОПЕК и Русия. Спекулациите за подобен ход се увеличиха след новия срив в цените на суровината, но редица икономически и технически фактори правят такова развитие малко вероятно, пише Bloomberg.

"Русия и ОПЕК са разговаряли за сътрудничество в свиването на добива много пъти в миналото, но резултатите винаги са били разочароващи", коментира Нордин Лусин, президент на консултантската фирма Nalcosa и бивш енергиен министър на Алжир. "Русия винаги е приемала, че при спад в цените на петрола ОПЕК са в по-слаба позиция и вероятно първи ще свият производството. В миналото така и ставаше", добавя той.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    razlichen123 avatar :-|
    razlichen123
    • - 10
    • + 4

    Ами бий, за да те уважават.
    Няма да се споразумеят. Саудитска Арабия игра до сега по свирката на Обонго. Нека да видят какво е да си от страната на булката и никой да не се съобразява с теб. Като не им изнася, да затварят!

    Нередност?
  • 2
    misho73 avatar :-|
    misho73
    • - 3
    • + 10

    До коментар [#1] от "razlichen123":


    [quote#1:"razlichen123"]Саудитска Арабия игра до сега по свирката на Обонго.[/quote]

    Тезата че Обама/САЩ са свалили цената на нефта за да направят мръсно на Русия е само за вътрешна руска употреба, за да бляскат погледите на мужиците устремено и да си имат враг и виновен извън Кремъл. В реалността подобна теза е между смешна и обиждаща интелигентността на четящия. Причините са елементарни:
    1. САЩ тази година стана най-голям поризводител на нефт. На газ също.
    2. Дори да подозираме влияние върху ОПЕК, пак е невутзможно, защото ОПЕК държи по-малко от половината добив. Мисля към 25-30%.
    3. Данните за добив, резерви и потребление са световно известни и идват от стотици агенти, статистически служби, борсови отчети и т.н. И те дават задоволително обяснение на ситуацията.
    4. Русия не се класира за враг или злодей # 1 според доктрината на САЩ. Това е само в болните мозъци в хаганата. Русия е просто една ресурсна страна със 140 милиона население и умерена диктатура. Не много по-различна от десетките такива. САЩ се интересуват от ЕС и Китай, Япония и т. нар. далечен Изток като цяло. Русия е някъде точка номер 7 или 8.
    5. Самата СА официално каза че няма да намлява добива. Позицията на саудитците е логична и последователна в последните 20 години. За който чете де.

    Нередност?
  • 3
    razlichen123 avatar :-|
    razlichen123
    • - 4

    До коментар [#2] от "misho73":

    М-даа!
    Може и да сте прав? Но се налагат няколко въпроса.
    Защо точно сега САЩ станаха най-големият производител? На 40-50 долара за барел, а не на над сто долара? Явно сега им е по-изгодно?
    Защо точно сега отвориха стратегическите резерви и заляха пазара?
    Не са имали технологична възможност и производствена такава? Или целта е друга?
    Защо разбомбиха Ирак? Кой е там на власт, чия армия е там и кой де факто командва там и определя цените на петрола.
    На кого продава ИДИЛ петрола и за колко? Кой снабдява ИД с оръжие?
    Толкова ли е силна ИД и не може да бъде унищожена, или някой не иска да стане това?
    Защо изобщо бе сринат арабският свят? Кой, защо и как направи това? И каква бе целта на занятието? Дали няма връзка това с петрола и политиката на една точно определена държава там?
    Да разгледаме Европа.
    Кой каза, че за да си оправи икономиката, то Европа трябва да прекрати взаимоотношенията си с Русия и да започне да търгува със САЩ? И това трябва да бъде плащането на Европа към САЩ, заради помощта през ВСВ. Кой иска подписване на новото търговско споразумение със САЩ и къде вкарва то Европа? Кой вкара света в нова студена война и защо?
    Кой насочва емигрантските потоци към Европа и защо, а не към съседните БОГАТИ арабски държави?
    И последно. СА губи 20% от БВП, Русия къде 3%, но видите ли няма да си намалят добивите, защото им е изгодно, или защото някой така им казва и настоява за това.
    Русия може да издържи и цена на петрола от 20-25 долара за барел. Да му мислят другите!

    Лошото в цялата работа е, че когато атовете се ритат, страдат магаретата, като нас, но не всяка глава може да го разбере това!

    Нередност?
  • 4
    misho73 avatar :-|
    misho73
    • - 1
    • + 2

    До коментар [#3] от "razlichen123":


    [quote#3:"razlichen123"]Защо точно сега САЩ станаха най-големият производител?[/quote]

    Защото могат :-) В САЩ нефтодобива е частен и да се овбинява правителството им е несъстоятелно.


    [quote#3:"razlichen123"]Защо разбомбиха Ирак?[/quote]

    Стара тема. Направи го Буш и честния отговор е че беше грешка. Но пак казвам - това стана далеч преди Русия да анексира Крим и да се върне към антизападничеството.


    [quote#3:"razlichen123"]Защо изобщо бе сринат арабският свят?[/quote]

    Демография. Не е тайна. Ето пример - https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Egypt . На всеки 25 години удвоява населението си. Общо взето - зайци. Няма икономика която да издържи подобни темпове, оттам огромна маса радикализирани младежи без никакъв шанс за дом, секс и пари. Лично съм ходил и твърдя че това (и цяла Северна Африка) е един голям развъдник. На всичкото отгоре ги снабдяваме с евтини ваксини за малария, от което проблема само се влошава. А обработвемата земя не е мръднала от времето на фараоните. Това съвсем накратко по темата "теория на революцията".


    [quote#3:"razlichen123"]СА губи 20% от БВП, Русия къде 3%, но видите ли няма да си намалят добивите, защото им е изгодно, или защото някой така им казва и настоява за това.[/quote]

    1. СА имат едни от най-големите валутни резерви, както и огромни държавни инвестиционни фондове. Могат да карат на дефицитни бюджети десетилетия.
    2. Говорим за дефицит в бюджета, а не за загуба. Загубата може да е и повече :-) Но всъщност - именно затова. Точно по тази причина и Русия увеличи добива с около 6-8%, а ако Мадуро можеше, щеше да изпомпя целия нефт за един мандат :-)


    [quote#3:"razlichen123"]когато атовете се ритат, страдат магаретата, като нас, но не всяка глава може да го разбере това![/quote]

    Разбира се. Аз не твърдя че САЩ или който да е няма свой геополитически интерес. Просто това с цената на петрола дойде в неподходящ момент и Лилипутин пуска димки. А че Цар Вова Къси е диктатор, калпав при това - ето, днес бяха изборите и това е 100% резултат - http://dnes.dir.bg/news/izbori-rusia-evropeyski-parlament-20033017?nt=4 Винаги когато говорим за 100% говорим за крайност и тя се нарича диктатура. Аксиома от има-няма 2-3 хиляди години.

    Нередност?
Нов коментар