Прати ми лаптоп, от Аризона
Онлайн-пазаруването извън ЕС може и да изглежда изгоднo, но крие допълнителни разходи


Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Happy Black Friday, Честит първи сняг, скоро и Весела Коледа. Данните за ръста на онлайн пазаруването в България са оскъдни, но е емпиричен факт, че все повече хора, правят покупки за все по-голяма стойност онлайн. Промоциите са глобални и във фейсбук могат да ви застигнат примамливи оферти от презокеански е-магазини.
Първа точка на внимание! Продавачът ЕС ли е или извън ЕС? Защото това може да доведе до 30% разлика в крайната цена, особено за сделки над определена стойност. Не че сайтовете мамят. За стоки, закупени извън ЕС се дължат мито, акциз (ако е акцизна стока) и ДДС. България е част от ЕС и от единния пазар, в който действа обща митническа политика, затова и купени стоки от държава членка не се облагат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Съвет от врял и кипял в безумието "столична митница" и РПСМС - ако не ви се губят часове (или дни) за безумните бюрократични процедури, платете си съответната такса и с наложен платеж ще си получите освободената от митница пратка директно на адреса.
О, чудо - вече може да пратите пълномощно за пратката по имейл, вместо по факс.
Разликата между българската митническа (а и не само!) администрация и западната е, че тук в митницата се ходи с предварително подготвена митническа декларация (за която се грижат десетките фирми на митничарските жени отвън), а в западната митница се изготвя от съответните държавни служители. В общи линии както разликата между компоти и компютри.
Много сайтове предлагат и възможността за фактура със занижена стойност - не си заслужава риска да ви задържат пратката. Може да са си митническа бюрокрация, но не са чак такива идиоти, не се лъжете.
Silver Monday?!? Cyber Monday?!?
По темата макар и странично - онези които живеят в САЩ, Австралия и т. н. - извън ЕС - внимавайте какво точно носите в България с цел лека печалба. Търсенето в България е много специфично, просто защото дадена джаджа се предлага по-евтино не означава, че ще се продаде. На два пъти през последните 5 г. носих най-нови модели "Сони" фотоапарати и се опитах да ги продам на същата цена като в САЩ, т. е. с около 30-40 процента по-евтино отколкото се предлагаха в България. За две седмици и обяви в интернет и в "24 часа" и "Труд" имаше две смешни предложения. Върнах си апаратите в САЩ и ги продадох на иБей и забравих за възможни "далавери" в родината.
Защо автора на статията пропуска да спомене и данък "митничарска съпруга" - така наречената митническа декларация. Обикновенно е в рамките на 20-25 лева, което при стока с цена от 100 лева си е един завиден % надценка.
[quote#1:"хм"]Съвет от врял и кипял в безумието "столична митница" и РПСМС - ако не ви се губят часове (или дни) за безумните бюрократични процедури, платете си съответната такса и с наложен платеж ще си получите освободената от митница пратка директно на адреса. [/quote]
Проблема е, че Митниците не признават фактурата за китайските стоки (и с право, китайците си пишат каквото си искат) и така или иначе се налага да им носиш скрийншоти, банкови извлечения и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.