Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
„Бхарад електроникс“. Това е фирмата, произвела може би най-употребяваното електронно устройство в света - един милион машинки за електронно гласуване. Благодарение на тях през този месец в Индия се проведоха първите изцяло електронни избори на планетата. А при 670 милиона с право на глас, можем да твърдим, че са и най-мащабните.
Докато светът се вълнуваше как Соня Ганди отказа да бъде премиер поради обвиненията, че е родена в Италия, никой не забеляза как индийците избраха своите управляващи - елегантно, иновативно и без да ползват хартия. Представете си 670 милиона избиратели, от които малък процент са грамотни. Няколко хиляди партии (често в коалиции по 20), чиито послания (или бюлетини) трябва да бъдат преведени на над 200 езика и диалекта с различни азбуки, а някои дори без писмена форма. Всичко това при топниво на сигурност, разпръснато и събрано в рамките на месец на пресечена местност от три милиона квадратни километра.Ето как се случи
Седмица преди датите за гласуване започва пренасянето на машините (които имат размерите на лаптоп) до избирателните секции. Според кореспонденти на Би Би Cи транспортирането се извършвало с коли, хеликоптери, слонове и волови впрягове. Над милион полицаи охраняват пунктовете в деня на гласуването, когато десетките милиони избиратели отиват „да натиснат“ своя вот. Клавиатурата на машините изобразява партията с цветен графичен символ - лого, но без текст. По този начин се елиминира проблемът с хората, които не могат да четат, но имат желание да гласуват. Софтуерът на машините е контролиран от експерти на правителството, записан е на чип и данните не може да бъдат променяни или изтрити. Чиповете, съхраняващи вотовете, са независими от батериите, които захранват машините, издръжливи са на всякакви атмосферни условия и удар.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.