Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всяка година между 300 и 500 милиона души заболяват от малария. Милион и половина от тях умират. Това сочат безпощадните цифри на Световната здравна организация (СЗО). В субсахарска Африка, където и се регистрират повечето смъртни случаи, болестта отдавна е приела формата на епидемия. Жертвите са предимно бременни жени и малки деца. На всеки 30 секунди болестта отнема живота на едно невръстно човешко същество...
Маларията е паразитно заболяване, чиито преносители са едновременно хората и комарите. Болестта се среща предимно в топлите африкански държави, където температурата и влажността са благоприятна среда на живот за около 60 вида комари, способни да пренасят паразита. Четири вида организми причиняват малария, като най-опасен от тях е Plasmodium falciparum. Най-често срещан пък е паразитът Plasmodium ovale, който за щастие не е много смъртоносен. Инфекция се получава при ухапване на комар, който е пил кръв от болен човек. Цикълът на живот на паразита има два стадия - в комарите и в човека.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Ако всяка година от малария се разболяват 500 милиона души, за 12 години ще се разболее цялото население на света. И понеже в част от света няма малария, то в останалата вече не би трябвало да има здрави, а може би и живи хора. А малария и хора има откакто свят светува.
Нещи не ми се връзват нещата...
На стр на РИОКОЗ цитират същите цифри, които са взети от статистиката на СЗО.
Тях не мога да коментирам, но пък мога да приведа някои съображения (на любознателен читател):
1) срещу маларията тялото не развива имунитет, т.е. един и същи човек може да се разболява от малария многократно.
2) не всички спорозоити напускат черния дроб. Една част от тях (при различните видове има отлики) остават в черния дроб, размножават се безполово и периодично изпращат "нови порции" спорозоити в кръвния поток, при което настъпва рецидив на болестта. Латентния период може да трае с години, а междувременно човекът е обявен за здрав.
3) "Милион и половина от тях умират" - т.е. смъртността е някъде около 0,3%, което съпоставено със смъртността при други силно заразни заболявания означава, че е доста ниска (циниците да не се подхилкват - реалното измерение на процентното съотношение остава сериозно число)
В крайна сметка ми се струва, че цифрите, които са цитирани, ако не съвсем точни, вероятно са близки до реалната картина.
Иначе маларията е трън в очите на СЗО още от 50-те години, когато масовките с пестициди даваха надежда, че аха-аха още днес можем да обявим болестта за ликвидирана...
Колкото до ваксината: ще поживеем, ще видим. Няма да е първата новина за триумфа на медицината, преминала по страниците на вестниците и загубила значимост след първите неуспехи...
Ако не ме лъже паметта, в началото на 90-те друг препарат срещу маларията даваше сериозни надежди. Останало ми е името на един учен - Мануел Патарою мисля, че се казваше... Ако не бъркам май му присъдиха и Нобелова награда за медицина, но може и само да са го номинирали...
Проблемът с маларията (а и със СПИН в Африка) обаче е не само научен, но и финансов: дори да има ефикасен имунологичен препарат цялостния резултат ще зависи от цената, иначе ще сме свидетели на проедната кампанийна акция.
Въпреки всичко, когато става дума за лечението на сериозни заболявания всеки малък успех заслужава адмирации.
Драги Случаен,
4092246.htm
/top100assets.html
Много е приятно, когато срещнеш подобен коментар.
Цитираните цифри за разпространението на маларията са универсално приети и са от статистиката на Световната здравна организация. Подобни е картината и при статистиките на други агенции като CDC например.
Въпросът за финансирането е интересен, наистина. Обикновенно една фармацевтична компания създава лекартсвен продукт, когато може да си върне инвестициите в него. Средна цена около 500 млн долара на препарат. Glaxo досега са дали 300, очакват още 50 - 100 млн $ разходи. И това със сериозната финансова помощ от Бил Гейтс.
За мен инвестицията на Glaxo еднозначно сочи, че компанията има финансов интерес от разработката си. Не е трудно да се прогнозира, че фондацията на Гейтс е сигурен клиент, предвид нейните дългогодишни усилия в Африка. На сайта им има интересно цифрички достигащи милиарди долари. Сигурен клиент е и СЗО, която има свой бюджет (няколко милиарда годишно).
И най сетне в момента има доста много опити за получаване на лекарство/ваксина за малария. Това доказва ниския финансов риск и високия инвеститорски интерес.
Вижте тук: http://www.sciencedaily.com/releases/2007/10/07100
Много е интересно на какво се дължи убедеността на фармацевтичните компаннии, че има кой да плаща за африканците. Очевидно загрижени щедри хора и организации не липсват на запад. Лично мен това много ме впечатлява.
Вижте тук какви пари даряват богатите в САЩ:
http://foundationcenter.org/findfunders/topfunders
Поздрави,
Я. П.
The constant gardner!! - just see the movie
Към № 4
Книгата е много по-добра от филма.
На графиката е допусната малка неточност - предшествениците на половите клетки се наричат гаметоцити или просто гамонти (не гематоцити или гематоциди). Те за разлика от мерозоитите не напускат еритроцитите, което прави от видимо оздравял човек носител на паразита още известно време.
Случаен... ,
прав сте, но до някъде. При причинителя на най-тежката форма на малария - Plasmodium falciparum няма рецидиви. При останалите видове от рода Плазмодиум (например причинителите на тридневната и четирдневна треска) може да настъпва вторично образуване на мерозоити в черния дроб, които да атакуват и разрушават с жизнената си дейност еритроцитите.
Нека бъдем точни и тук - казвате "периодично изпращат "нови порции" спорозоити в кръвния поток" . Да, но порциите са от мерозоити. Нека се придържаме към точността дори в подобни "лайт версии" на жизнени цикли - все пак е възможно това да е първа среща с тях за някои млади читатели.
Поздрави,
Г. Б.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.