Великата дигитална стена
Китай разработва евтини и надеждни системи за противодействие на електронни нападания
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Какво прави храбрата американска армия преди нахлуване в държави като Ирак, (бивша) Югославия или Афганистан? Правилно - подлага ги на масирани бомбардировки с цел да срине инфраструктурата и логистиката на противника и да подкопае бойния дух и съпротивата на войските и населението. В тази фаза участват най-технологичните родове въоръжени сили като авиация и ракетни войски, срещу които се изправя най-авангардната система за противодействие (когато изобщо има такава) - противовъздушната отбрана (ПВО) на дадената страна. От нейното елиминиране зависи успехът на всяка американска атака. Поради тази причина острието на всяка атака цели елиминиране на радари, командни центрове и правителствени комуникации със самолети за радиоелектронна борба (РЕБ), както и директни бомбени и ракетни удари. Колкото по-разгърната и децентрализирана е една подобна система, толкова по-малко ще бъде уязвена в първите критични часове в борбата за надмощие във въздуха.
Това е причината в Пентагона да проучват много внимателно възможностите на своите настоящи и потенциални бъдещи съперници за регионално и глобално лидерство. Напредъкът на Китай в тази област тревожи особено много САЩ. Според оценки на разузнавателните служби Пекин е успял да изгради интегрирана система за противовъздушна отбрана, която е много по-устойчива от тази на Русия, считана до момента за основна заплаха за военното могъщество на САЩ. Китайците са успели да изградят информационни и комуникационни мрежи за армията си, които са гъвкави, лесни за развитие и надграждане и трудни за разрушаване. Това е постигнато на цена, далеч по-малка от тази, която самите щатските военни са платили за собствената си интегрирана система за ПВО - според военни експерти китайците са платили едва една десета от това, което американците са похарчили.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
САЩ, та САЩ...
Защо имам чувството, че тази статия е копната едно към едно от някое щатско списание? Дори самият начин на изразяване е по-различен от този на българските журналисти...
Бе те и на Хитлер и на Микадо хората бяха измислили системи дето да противодействуват на САЩ- чудо оръжия- и бяха по и най - ама ги събираха на части по целият Тих океан!
копната е 1 към гьотеринг, много си наясно ти със стила на изразяване...
сега кажи от кое списание е :)
а снимката дали не е копната и тя, от интернет? :D
juhuuu
Прекалено общо се говори в тази статия за да може да се каже каквото и да е определено! Интегрираните системи за ПВО не се проста работа, не може на едро да се правят заключения че понеже тези ползват VoIP, са по-добри, пък другите дето не го ползват, са по-лоши. Това зависи и с какви комплекси се работи, от йерархията на вземане на решения и т.н! Две системи с еднакво информационно осигуряване, но с различна йерархия ще имат съвсем различна ефективност при една война. Руската ПВО от 80-те беше оптимизирана за отразяване на "трета световна" с масивни нальоти на хиляди вражески самолети в курсове едновременно от север (САЩ) и запад (Западна европа). Това че такъв тип система не е адекватна за отговор на асиметрични заплахи, не е никаква новост и няма нищо общо с информационното осигуряване, освен че за времето си е било адекватно. А сега какво става с руската пВО не знае никой извън нея, поради новата мания за секрентост.
Който когато и където да прочете, че САЩ са разтревожени от напредъка на някоя държава във военните технологии да знае, че това е тъп повтарящ си трик за манипулиране на общественото им мнение и подготовката му да "преглътне" поредните 100 милиарда за въоръжаване.
правилно, то и руснаците с тази басня оправдават непосилно огромната си армия. Те се плашат от напредъка на Китай, САЩ и който още се сетиш
америка америка америка
толкова плюсове и толкова минуси
но въпреки всичко е малко вероятно да загубят господство следващите 50 години
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход