// K2: Бизнесът / Технологии
На гости на четвъртата планета
Как протича мисията на марсохода "Феникс"?
Инфографика |
Мисията
Скорошни изследвания тук, на Земята, показаха, че живот, такъв, какъвто го разбираме ние, може да съществува и в най-екстремни условия. Също като тези на Марс, включващи липса на атмосфера, която да спира космическите лъчи, доста ниски зимни температури (- 140*С) и най-големите пясъчни бури в Слънчевата система. В случаи на абсолютна суша, екстремни температурни условия и т. н. микроорганизмите на Земята са способни да се хибернират за произволно дълъг период, докато условията отново станат годни за живот. Защо тогава това да не се случва и на Марс? Благодарение на "Феникс" учените от NASA ще търсят признаци на живот на границата между леда и почвата, където е най-вероятно да има заспали зимен сън микроорганизми.
"Феникс" ще изследва още химическия състав на почвата, нейната соленост и рН, както и наличието на силни окислители. Присъствието на последните може да се очаква при високия ултравиолетов (UV) фон на Марс. Лошото за живота е, че силните окислители (като кислородните радикали, например) разрушават органичните молекули. И все пак в дълбочина, където UV лъчите не достигат, може би има живот. За щастие "Феникс" е способен да копае достатъчно дълбоко, за да получим отговор на този въпрос.
На Марс може и да има
живот, но земен!
Това недвусмислено доказаха екип учени от NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) тук, на Земята, като изследваха какви и колко бактерии е занесъл "Феникс" на Червената планета. Отговорът е стряскащ - минимум десетки хиляди клетки от над 100 различни вида бактерии. Наистина повечето от тези микроорганизми ще загинат веднага, убити от силната UV радиация на Марс. Учените на NASA обаче откриват, че сме занесли и UV устойчиви видове.
Симулирайки средата на Марс в земни условия, екипът от JPL открива също, че бактерии, поставени под тънък слой подобна на марсианската почва, са способни да оцелеят. Това означава, че шансът да сме занесли живот на Червената планета с тази или предходна мисия, е доста голям, защото машините откриватели не се стерилизират изцяло преди изстрелване в Космоса.
Според д-р Роко Марчели, микробиолог в Института SETI, дори бактерия да стигне до почвата на Марс, тя няма да може да се размножи заради липсата на вода и хранителни вещества. Друг участник в екипа на NASA, д-р Андрю Шуергер, микробиолог от университета на Флорида, добавя пред New Scientist, че единствената възможност бактерия да се размножи е по време на затоплящи почвата действия, извършвани от "Феникс". Частта на всъдехода, които ще се затопля по време на работа и ще контактува с почвата - роботската ръка, обаче e стерилизиранa и обвита в специален материал, който да възпрепятства полепването на бактерии. По този начин учените се надяват да не докажат експериментално теориите на креационистите.
Във всички случаи в този момент едва ли ще разберем дали сме занесли устойчив живот на Марс. Уредите на "Феникс" са способни да анализират само химичния състав на дадена проба, потвърждавайки наличието на органични вещества, изграждащи живота. За жалост всъдеходът не е способен да различи жив организъм. Следващите мисии обаче ще могат да правят и това. И тогава ще стане ясно дали са основателни опасенията на учените, които смятат, че на Марс може да има бактерии, донесени от Земята.
Основните акценти в мисията на "Феникс" според NASA са четири: 1. Да се определи дали изобщо на Марс някога е възникнал живот; 2. Да се охарактеризира климатът на планетата; 3. Да се проучи геологията на Марс; 4. Да се извърши необходимата подготовка за пилотиран полет. |
Още по темата
Откриването на Gliese 581g подкрепи хипотезата, че планетите от земен клас не са изключение
8 окт 2010Tелероботиката е логичната следваща стъпка в развитието на NASA и космическите изследвания
26 фев 2010
Главният технически директор на Milestone Systems пред "Капитал"
13 дек 2019, 991 прочитания

Мобилният интернет и подходящият софтуер дават възможност да се работи пълноценно навсякъде
13 дек 2019, 1061 прочитания
14 дек 2019, 7247 прочитания
14 дек 2019, 1112 прочитания
14 дек 2019, 785 прочитания
14 дек 2019, 727 прочитания
14 дек 2019, 591 прочитания
Как да възстановим изтритите данни на своя компютър