Защото те мразя
Конфликтите на религиозна или морална основа не могат да се решат чрез аргументирани преговори
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
ъзможно ли е човек да се радва искрено, когато загиват невинни хора? Да, ако емоционално ги възприема като врагове. Всеки, който е гледал безмълвното предаване на телевизия CNN от Палестина на 11 септември 2001 г., вероятно за цял живот ще помни неколцината на улицата, празнуващи смъртта на няколко хиляди мирни граждани в САЩ.
Подобна ситуация изглежда абсурдна. На какво може да се дължи гордостта на една майка, че точно нейният син се е взривил до ученически автобус? Възможно ли е изобщо хора с подобни разбирания за добро и зло да бъдат убедени да сложат оръжие с методите на мирните преговори? И какво има да ни каже науката по тази тема?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
35 коментара
изключително интересен материал!
Ако върхът на познанието е, че земята не може да е свещена, а е ресурс, то предпочитам невежеството. Самите научни изводи са доста наивни, понеже човек е по природата си вярващ.
Този конфликт всъщност не е следствие от вярата на палестинците или евреите. Ако секне помощта към Израел, която е давана с напълно рационални съображения, и конфликта ще затихне.
Човек по природата си не е вярващ.
"Сред палестинските бежанци абсолютисти са 54%, а сред студентите - 80%."
"Добрата новина е, че първият детайл ни дава идея как да се борим с втория. Проблемът е фанатизмът, който се поражда от невежество. А то, както виждаме, лесно се побеждава с образование и информираност."
Много умно.
И тези учени сигурно са поторошили маса пари да ходят да разпитват хората.
m, при положение, че от живеещите в джунглите до живеещите в мегаполисите през цялата си история с изключение на 2 века хората са били преобладаващо вярващи, а и до ден-днешен, даже и да не принадлежат към религиозна общност, най-малкото са суеверни, т.е. напразно вярващи, как да не е човек вярващ по природа?
Ако си от тези, които смятат, че всичко е природно, то след като хората вярват, значи и вярата е в природата ни, ако пък смяташ, че не всичко е природно, значи съществува и отвъд-природно, което и твърдят част от религиите.
Много интересен материал.
Г-н Влахов, в случая подкрепям m, и забелязвам, че подменяте понятия, но от опит знам, че хората, които спорят за религия, обикновено не са склонни към използването на логика и факти (защото Сатаната изкушава с истината :)
Поздрави
А ЗАЩОТО ГРАНИЦИТЕ ХЕМ СА КРИВИ, ХЕМ СА РАЗКЪСАНИ - ПРОБЛЕМИТЕ НА БИВША ЮГОСЛАВИЯ БЯХА СЪЩИТЕ ; И СЕГА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Е ЗАПУШЕНА ОТ ХЪРВАТИЯ КЪМ МОРЕТО - ВИЖТЕ КАРТАТА....
А защо никой не се замисля върху факта, че точно палестинските студенти са толкова непримирими със съществуването на Израел? Много просто! Докато в Европа децата ги учат на толерантност към различните в Палестина в училище им нагнетяват омраза и само омраза и то не само към Израел, а към всички немюсюлмани. Затова и толкова искрено се радваха на терористичните актове в САЩ, биха се радвали и на всякакъв тероризъм и в Европа, неависимо че ЕС ги храни и поддържа от толкова време. Благодарение на сбърканото чувство за справедливост на европейските либерали, които с тъпите си мозъци не съзнавт колко много ги мразят палестинците.
Сещам се част от творчеството на "Замунда": " у нас има много вярващи -който не вярва няма да яде".а иначе вярата е разтегливо понятие-Бог,слънце , пари и прочие .въпрос на гледна точка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.