Когато кеш е мръсна дума
Мобилните и безконтактни технологии ще доминират при електронните разплащания


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Огромна група хора се скупчва и се блъска така, сякаш някъде в края на опашката някой раздава нещо безплатно. Тълпата се опитва да нахлуе в изложбения център Nord Villepinte, разположен в покрайнините на Париж. Всички вадят от джобовете си сгънати бели листа, върху които е напечатан баркод. Специални устройства на входовете на изложбените помещения превръщат тези листа в индивидуални пропуски за достъп. Технологията е лесна за използване, прагматична и любопитна - напълно в духа на едно от най-големите изложения за "умни" картови технологии в света - Cartes & Identification. В три последователни дни (от 17 до 19 октомври) повече от 450 представители на технологични компании демонстрираха как ще се случват разплащанията през следващите няколко години. Най-иновативните и авангардни решения в картовия свят включват следващо поколение ПОС терминали, разнообразни пластмасови носители, чипове и технологии за мобилно и безконтактно разплащане.
Плащането кеш все по-често е не само по-неудобно, но и по-скъпо. Потенциалът за растеж на електронните разплащания, особено в държави като България, където над 90% от покупките се извършват в брой, е очевиден. За да се намали този процент обаче, е необходимо да се случи нещо много просто - целият процес да стане по-опростен, по-достъпен и по-сигурен. Как да стане това? Новите технологии са очевидният отговор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
"Плащането кеш все по-често е не само по-неудобно, но и по-скъпо."
Новите методи за микроплащания безспорно имат предимства, но ниските транзакционни разходи не са едно от тях.
статията е неточна, NFC има редица недостатъци. Една българска фирма работи по решения с RFID чип, жалко че не сте проучили.
Няма нищо по-евтино от плащането в брой, не се ползват системи, не се правят удръжки, няма годишни, месечни и транзакционни такси, електронните пари не струват евтино, но плащането в брой е неудобно и губи време, превалутирането е трудно, чакаш да ти развалят, чакаш ресто, броиш, но и усещаш парите :-)
Било по евтино!!!! ГЛУПОСТ на търкаленца. Я вземете се поинтересувайте колко ПРОЦЕНТА взима кредитната компания за удоволствието да сложиш четец за кредитни карти, и тогава ми говорете за скъп кеш.
И само един любопитен пример, в НюЙорк, един доста известен ресторант, престижен, в който ходят само богати, щото е скъпо яденето, и в който се плаща САМО в кеш. Е, понеже сумите са големи, обикновено се плаща веднъж седмично преди или след папането. Сиреч, човека си е въвел собствена кредитна карта, само и само за да НЕ плаща грешни парички на големите акулки.
... Всъщност точно по тази схема е възникнала кредитната карта Diner до колкото си спомням. Работниците от съседните офиси трябвало да се хранят на обяд, но понеже било неудобно всеки ден всеки да плаща, собственикът решава да ги "кредитира" като се хранят на вересия, а веднъж месечно, обикновено когато работниците получат заплата, да си оправят задълженията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.