Където Google е религия, а Twitter - начин на живот
Надникнете зад кулисите на две от най-известните интернет компании


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Зорница Стоилова
посети Google и Twitter като част от програмата на пресцентъра за чуждестранни журналисти във Вашингтон, САЩ, посветена на ролята на социалните медии в дипломацията и бизнеса.Какви са посоките, в които ще се развива Twitter
и защо компанията все още отказва да разкрие броя на потребителите си? Четете интервю с основателя Биз Стоун на www.capital.bg. Очаквайте още в блога – смята ли Facebook да затегне регулацията в рамките на социалната мрежа и как YouTube планира да стимулира гражданската журналистика.Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
"Основателят на Twitter Биз Стоун обича да мисли за микроблогинг мрежата като за триумф на човечността."
Какво е по-човечното в това да обявяваш сбит "статус" в сравнение с това да си излееш душата без ограничения в Journal-а си.
Хубавото на 'поредната мода' е, че пренасочва attention-whore-trend-followers на ново място и пречиства...
attention-whore-trend-followers
как го каза само
До коментар [#1] от "yay":
Sigurno i internet kato doide predi vreme taka si govoril i si pishel programi na BASIC dovolen, che e prechisten ot attention-whore-trend-followers. No sega ostavyash komentari v internet i go izpolzvash. Tova, che Twitter e po-skoro klyukarska rabota ne oznachava nishto. Ima si i dobri stranichni efekti. Puk i picha si jivee kakto si iska i pravi pari.
Za kakvo buchish?
До коментар [#3] от "iVanko":
Прав си, прав си.
Само че не ползвам твитер-а поради началната си скептичност, че ще ме залеят изказвания в стил статус-бара на фейсбук : " Нети пие кафе, Любо скучае, Мария ще пътува утре, Андрей се върна от преговори на бюрото...."
Кажи някоя по-смислена функция, сподели опит с непросветения си съфорумец!
Нищо лошо - Туитър и клоновете му като идея са хубаво нещо.
Когато го видях за пръв път (мисля 2006) си казах - това е като LiveJournal.com (launched 1999 mind you!), но с ограничение за символи, без възможност за ембедване на медия, същото синдикиране правилното преименуване - вместо friends -> followers - понеже не всеки, който искаш да follow-ваш ти е friend. И когато имаш 150 friends в LJ, е физически невъзможно да изчетеш всичките постове за - така че - да, идеята на Туитър е добра и нищо чудно на Биз Стоун да му е хрумнала браузвайки синдикираните постове на приятелите си в Лайв Джърнъл. Имам и акаунт (постовете обаче са на пръстите на едната ръка) за да мога да follow-вам интересни личнисти.
Просто възразих на това, че ограничението в символите било "триумф на човечността". Какво - LiveJournal има от 1999-та, но човечността е тържествувала чак в 2006, когато сме орязали символите? (also less server problems & less coder's salaries)...
И наистина, (не казвам, че в 100% от случаите е attention-whore-ism), но днешното интернет животно се чувства длужно да е във всяка социална мрежа, да се включи в най-новия тренд - а още по-добре - да намери стилен role-model и да ископира само трендовете, които role-model-ът следва (познато звучи, нали? класика). Та разбирам, че ако си провесионален media dude, сигурно си длъжен да си в час с всичко - например ако погледнете Twitter-а на Jason Kottke - има го колкото да промотира блог-постовете си - всеки туит е линк към новия блогпост. Говорех по-скоро за останалите, поддали се на хайпа без дори да разбират на какво се основава, но търсещи внимание. Ок, нека и те изявяват себе си (макар че чашата малко прелива, когато на изслушване за еврокомисар 20% от евродепутатите туитват, плюс има 1-2 въпроса към комисаря за туитър...)
За всекиго има място под слънцето.
Просто се подразних на "триумф на човечността"....
Chovechestvoto vinagi se e nujdaelo ot takiva neshta. Samo deto sa bili pod druga forma predi. Babata deto sedi na balkona i zyapa kakvo e? Ami vsichkite kibicheshti po kafenetata na centralnite ni ulici kakvo sa? Sedyat, zyapat, komentirat. Ednoto e hi-tech, drugoto low-tech. Az Twitter ne izpolzvam i zasega ne sam imal nujda da go izpolzvam. Ne mi e interesno, no vinagi sam se vazhishtaval na hora, koito sa uspeli da napravyat pari ot nyakakva idea. Kolkoto po-glupava e ideata i se pravyat pari ot neya, tolkova po- im se vuzhishtavam. Ne e lesno da prodadesh krastavici na krastavichar.
Izvinyavam se ako sam obidil nyakogo, prosto se yadosvam kogato nikoga ne vijdam pozitiven post.
Inachi Dido, po-gore ti e napisano-demonstraciite v Moldova po Twitter...
Vinagi kudeto e imalo problemi s obmyanata na informacia tezi mesta sa bili bedni. Kolkoto po-burzo i efikasno se obmenya informacia, tolkova po-naprednalo e edno obshtestvo. Puk makar i mnogo ot informaciata da e bul6it
Twitter има различни приложения. И аз отначало извъртах глава като чуех за него, но когато видях, че любимите ми и често посещавани сайтове имат twitter, реших да го пробвам. И какво открих - той е УНИКАЛНО средство за получаване на новини. "Абониран" съм за сайтове като cnn, cnet, breaking news, dnevnik и други, които не смятам да изброява. Никога не съм го ползвал за комуникация с познати, защото го намирам ridiculously stupid.
Но като mass-messaging tool за новини и важни събития се е доказал. Казвал съм го многократно под подобни статии тук, че ще е изключително полезно ако българските институции, енергоснабдяване, топлофикация, софийска вода и всякакви други подобни започнат да го използват за да сме информирани.
Само не можах да разбера, какво общо имат иновациите с липсата на угриженост и стрес по лицата на служителите? Нима иновациите се раждат само с гърч и нерви припадъци в мрачни зандани, недостъпни за журналисти :) Ама че забавно :)
Биз Стоун може да е много напред с материала, но трябва да си смени стоматолога.
Супер грозна керамика на цялата фасада . Дано не му е одрал кожата тоя некадърник ;-)))
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.