Плащай!
Спор между Google и телекомите за трафика на YouTube показва накъде отива консолидацията в интернет
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Тези хора използват мрежите ни и не плащат на никого." Думите са на Сезар Алиерта, изпълнителен директор на испанския телекомуникационен оператор Telefonica, цитиран от Financial Times. "Хората", към които е насочено това обвинение, са мениджърите на Google. Ръководителите на други два гиганта - Deutsche Telekom и France Telecom, също обявиха, че най-голямата онлайн компания в света трябва да сподели финансовата тежест заради натоварването на техните мрежи, генерирано от видеосъдържание.
Трите водещи европейски оператора се аргументират с гигантския трафик на сайтове като YouTube, собственост на Google. Според доклад на производителя на телеком оборудване Arbor Networks информацията, генерирана от всички сайтове на Google, заема 10% от световния интернет трафик. Няма официално потвърждение, но се смята, че към момента Google плаща много малко или нищо за преноса на свои данни през инфраструктурата на операторите. Затова телекомите твърдят, че сумите са незначителни предвид натоварването.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Адриане, не мога да се сдържа да не те поздравя за тази статия. Изключително важна тема относно развитието на Интернет. Малкият бизнес би следвало добре да се е ориентирал, къде да насочи усилията си в развитието на фирмения си сайт. По отношение на телекомите ми се струва, че отново не могат да се ориентират добре и пропускат да използват пазарна ниша, която ще им гарантира добри парични потоци.
Телекомите много добре са се ориентирали и скоро, ще усетим техните действия. Няма да се учудя, ако се върнат плановете базирани на трафик и цената за неограничен достъп до интернет скочи драстично.
телекомите искат да получават пари и от потребителите и от разпространителите на съдържание! Това е все едно Nokia например да иска такса на телекомите, че стигат до потребителите чрез техни устройства?!?!
Ами ако искат да спрат достъпа до съдържание на Google, пък да видим дали изобщо ще останат в бизнеса, или ще заприличат на една очилата баба от позната реклама...
Аз също смятам, че телекомите не са се ориентирали. Важният въпрос тук е: ЗАЩО потребители стават абонати на телекомите? За да си говорят с мацките в кол центровете им или за да достъпват съдържание??
Точно услуги, като Гугъл и Фейсбук са причината хората да стават абонати на интернет мрежите (тук. изключвам торентите, които поне в България също са стимул :) Ако нямаше бързо развитие на нови онлайн услуги/медии/игри и др., нямаше да го има и сегашният ръст в абонатите на интернет.
Затова според мен по-логично е телекомите да плащат такса на Гугъл и Фейсбук, за това, че последните мотивират потребителите да купуват интернет. Но най-добре е никой да не се опитва да краде от бизнеса на другите, а просто да си развива свои услуги. Някой да е видял магистралите да искат такса от автомобилните производители, затова че им поддържат инфраструктурата ...
Андриане, много силна статия :)
Първо - поздравления за хубаваата статия!! :)
Относно финала - и желанието на телекомите да получават пари от ggl, по-скоро според мен ggl ще заобиколи телекомите и ще разработи свой начин за пренос на данни до крайните потребители, и най-много да получава парите от тях директно към себе си.
Телекомите са свикнали да определят еднолично правилата на игрта и да лапат здраво,ама тоя път няма да им се получи!
Много интересна статия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.