Интернет на сянка
Създателят на Pirate Bay работи по конкурент на ICANN - организацията, разпределяща домейн адресите


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Делото срещу Pirate Bay
Преди седмици жалбите на ответниците Петер Сунде и останалите трима създатели на торент тракера Pirate Bay бяха отхвърлени от съда в Стокхолм. Срещу тях има издадена присъда, включваща обща глоба от 5 млн. евро и затвор за всеки от четиримата основатели с продължителност от 4 до 10 месеца. Обвинението е в насърчаване обмена на съдържание с неуредени авторски права. Петер Сунде и компания обжалват във Върховния съд на Швеция, чието решение ще бъде окончателно. Въпреки съдебните дела, Сунде започна втори проект - Flattr - микроразплащания в интернет. WikiLeaks използва платежната система, за да събира дарения.Wikia, организацията зад Wikipedia, е собственик на домейните wikileaks.com, wikileaks.net и wikileaks.us. Правата й върху тях изтичат през януари. След като сайтът за разпространение на класифицирана информация изгуби своя домейн wikileaks.org, онлайн енциклопедията не предостави някой от своите домейни. На практика тя няма мотив за това, защото двете организации официално не са свързани.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
..."Това е все едно полицията да превземе къщата ви, защото сочите към човек, който продава трева"
Не, тове е все едно полицията да превземе къщата ви, защото сочите към човек, който си е изкарал телевизора на двора и прожектира безплатно "Междузвездни войни" за съседите си. Торентите не са трева, пък и никой не ги продава.
Интернет е замислен като децентрализирана и
система и в това е основната му сила. За съжаление с времето тази идея се е поразмила и сега "мрежата" е по-скоро набор от пирамиди, както но физическо, така и на информационно ниво.
Мрежовата свързаност може да бъде много по-добра - напр. информацията няма нужда да минава през два провайдера, за да стигне от моя компютър до този на съседа, които са през една стена. Малка стъпка е нужна, за да се осъществи напречна свързаност между местните ЛАН и безжични мрежи, и доставчиците да станат само доставчици на свързаност, а не на информация. Потенциалът за съхранение и изчисление на милионите персонални компютри е огромен и е само въпрос на сравнително малко програмиране, за да може този потенциал да се използва.
И нека тогава корпоративните проекти останат качени на (уязвими) сървъри, а тези като уикипедия ще се разпръснат върху множество машини. На моята машина и без това има свалена базата данни на английската уикипедия, и нищо не пречи някой друг да чете оттам, вместо от сървъра. Тогава няма да има нужда Джимбо да ме гледа умилително от голям банер, защото трябва да се събират пари, когато всъщност не са му нужни пари, а сървърна мощност.
И нека бъде светлина!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.