Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Може би си спомняте планетата Татуин от "Междузвездни войни". Родното място на Люк Скайуокър беше огрявано от две слънца. Има теоретичен шанс жителите на планетата Земя поне за известно време да станат свидетели на подобен феномен. Ако това наистина се случи, причината ще бъде експлозията на едно от най-ярките познати небесни тела – Бетелгейзе в съзвездието Орион, твърдят учени. В този случай човечеството за пръв път ще стане свидетел на избухването на свръхнова звезда, която е толкова "близо" до Земята.
Бетелгейзе попада в категорията на т.нар. червени свръхгиганти. Това означава, че небесното тяло е в края на живота си и предстои да се взриви. Звездата губи маса, което е типичен знак, че е в процес на гравитационен колапс. Според изчисленията на астрономите диаметърът й е намалял с около 15% за последните 15 години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
21 коментара
"..свръхновата ще осигури на Земята важни за нейното оцеляване химични съединения, като например повечето тежки елементи от периодичната таблица.."
По-голяма тъпотия не бях чел. Нещо преводът куца ми се струва.
Не, че "-" и "+" имат значение, ама тези, които са ми сложили "-" вярват ли, че свръхновата ще осигури необходимите за оцеляването на Земята елементи?
До коментар [#1] от "Цайко":
Здравейте, Цайко. Всъщност не става въпрос за превод. Материалът е консултиран с физик от Астрономическа обсерватория. И макар да ви се струва невероятно избухването на свръхнова наистина е начинът, по който могат да се образуват във Вселената химични елементи след желязото. С поздрав, Марина
"... а ядрото много бързо колабира ..."
По-коректно е да се каже "колапсира", защото става дума за гравитационен колапс.
Дано доживеем да видим такъв велик момент!
надявам се да видим скоро това явление!
"...звездата може да експлодира както до края на тази година или през 2012 г., така и по всяко време през следващите 1 милион години "
Ето това се казва прогноза! :)))
"..свръхновата ще осигури на Земята важни за нейното оцеляване химични съединения, като например повечето тежки елементи от периодичната таблица.."
И
"..избухването на свръхнова наистина е начинът, по който могат да се образуват във Вселената химични елементи след желязото."
Здравейте, Марина. С второто твърдение съм напълно съгласен. Но, първото, което е цитат от статията, звучи смешно. На Земята ще бъдат доставени важни за нейното оцеляване химични съединения, като например повечето тежки елементи от периодичната таблица. Оставям без коментар факта, че консултантът, не прави разлика между химични съединения и химически елементи от периодичната таблица. Вярно е, че публицистиката не винаги е достоверна, ама това може да го прочете някой ученик и да си развали оценките за първия срок.
"Брад Картър отхвърля тези хипотези, като посочва, че свръхновата ще осигури на Земята важни за нейното оцеляване химични съединения, като например повечето тежки елементи от периодичната таблица."
Жестоко, триумф на науката! Ще полети злато на талази, ще валят талиеви дъждове и град от платина, смесен с олово! А може и малко уранец да падне, така, за десерт!
Сериозно, хора, къде ги намирате тези неща? Във всеки учебник по астрономия пише, че свръхновите осигуряват тежките елементи по време на процесите на образуване на планетните системи. Наблягам на ОБРАЗУВАНЕ. Първо слънчевата система отдавна се е образувала (преди има-няма 4 милиарда години), второ, как си представяте тези елементи да преминат 640-те светлинни години? И за колко време - това не ви е светлината, че да се движат със скоростта й (за справка - една светлинна година е 9 460 800 000 000 километра при скорост на светлината 300 хил. километра/секунда)? Препоръчвам ви следващия път да смените консултантите си, или да им дадете да прочетат статията преди да я публикувате.
До коментар [#8] от "epoc":
Аха и какво става след "образуването" на Земята? Тези тежки елементи просто спират да се "произвеждат", така ли? Защото осъзнават, че Земята вече се е формирала и няма нужда от тях?
И разбира се, че тези елементи могат да пропътуват 640 светлинни години, както например частиците неутрино, гама лъчите, радиацията и др. космически обекти. Почетете малко, преди да коментирате толкова страстно!
До коментар [#9] от "lorie9":
otata-na-nebeto-i-zemiata.182840
Когато научите разликата между неутрино, гама лъчите, радиацията и атомите, тогава коментирайте по форумите.
Ето на четвъртата снимка тук:
http://physnews.blog.bg/technology/2008/04/13/kras
е показана Ракообразната мъглявина, остатък от взрив на свръхнова, който се е случил през 1054 година, документиран от много древни астрономи (http://en.wikipedia.org/wiki/The_crab_nebula). Нещо не виждам да е завалял дъжд от тежки елементи на Земята, въпреки че са минали около 1000 години оттогава - на снимката ясно се вижда, докъде са стигнали твърдите частици.
Разбира се човечеството е специалист в произвеждането на тежки елементи - в края на краищата има достатъчно ядрени реактори. Но това е единствения начин, ПОВТАРЯМ, ЕДИНСТВЕНИЯ, по който тези елементи пристигат на земята.
Я на Вас конкретно Ви препоръчвам да завършите средното си образование, и да не се опитвате да събирате "тежки елементи" като гама лъчи и неутрино в буркани. Специално за гама лъчите единствения начин, който ми е известен за вкарване в бутилка, е ужасно вреден за здравето, ако не се използва специализирано оборудване.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.