Холивуд съди български интернет предприемач за $26 млн.
Антон Титов, създател на Hotfile, се защитава по две дела, повдигнати от правоносители
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Аргументите на филмовите студиа
Hotfile дава на платените си потребители директни линкове към качените от тях файлове. Ищците твърдят, че така на практика сайтът продава достъп до съдържание с неуредени авторски права. По тази логика повечето хостинг сайтове също са уязвими към съдебни атаки, анализират от блога GigaOM.Следващото обвинение на ищците е, че Hotfile улеснява до край процеса по споделяне, като не защитава с парола файловете за теглене. Филмовите студиа смятат, че така сайтът насърчава пиратството. Много други услуги като Dropbox обаче предлагат същата функционалност.
Липсата на търсачка в Hotfile също е сред аргументите на ищците. Според тях така сайтът успешно прикрива пиратското съдържание на своите сървъри. Napster имаше проблеми с правоносителите, защото предлагаше централна търсачка, сега изглежда, че филмовите студиа не одобряват липсата на търсачка, тълкуват в GigaOM. Отново услуги като Dropbox и Sugarsync също нямат търсачки.
Ищците критикуват бизнес модела на Hotlife, който споделя приходи с хората, чиито файлове са теглени най-много. Megaupload например превежда $1500 на потребители, които са надминали над 1 млн. тегления на тяхното съдържание. За да избегне съдебни искове, миналото лято RapidShare спря своята програма за споделяне на приходи с потребители, информира GigaOM.
Преди месец Disney Enterprises, Twentieth Century Fox Film, Universal City Studios Productions, Columbia Pictures Industries и американската киноасоциация подават съдебен иск за $26 млн. в Маями срещу Hotfile, един от най-големите сайтове за обмен на файлове в света.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Интересно. Алекса ранк - 57.
700 сервера по 120-200$ средно означава около 80-140к /месец само за хостинг..? Сериозни приходи трябва да стоят отсреща значи.
Това означава, че компанията е много по-голяма от всички натрюфени български ИТ фирми...
Да видим, не за колко ще я осъдят, а за колко ще се продаде! :)
Може ли, някой да ми обясни, как са уредени авторските права на филм, който върви по кината?Ако е от телевизията можеш да си го запишеш и да го качиш в интернет.Защо това не е така с филм в киното или аз нещо не съм наясно?
До коментар [#2] от "margystef":
Ами не, по принцип не можеш законно да запишеш филм от телевизията и да го качиш в Интернет.
Българин, интернет предприемач!
Български интернет предприемач е друго...
:-)
Зависи по чий закон за авторски права ще го съдят - по нашият или по американският.
По нашият, ако ползваш за лични цели, споделяш чужд авторски труд без да извличаш търговски облаги от него (препродаване например) - не си пират. ;) Все едно да заемеш книга назаем, на някой приятел, който без да я е купил и с това платил авторските й права, да може да я прочете, чрез споделянето й помежду ви.
Нашият закон е сравнително либерален, а ако се приемат подготвяните промени за свободно споделяне замисляни на ниво ЕС, то още по-добре!
Американците са си типично полицейска държава, в която чрез терор се защитава монопола. Те просто нямат бъдеще като нация, ако ще продължат по тоя път.
До коментар [#4] от "гт":
Той дори не е и българин, дайте да се поизбършем. Руснак е, на когото му отърва да се намира в България. :)
У нас тракерите се дистанцират успешно от всякаква нелегалност именно чрез недоизкусурения закон за некомерсиалното предоставяне на информация. Забележете, дори собствениците им се обиждат, когато ги закачат.
Не разбрах защо проблеми има само Hotfile. Останах с впечатление, че Rapidshare и MegaUpload нямат легални проблеми, а не би следвало да е така..
рушняк пере... галивудь плачи... :)
Предполага се, че потребителите кликват на някакво съгласие да не качват материали с неуредени авторски права. В статията не е посочено, дали носителите на авторски права са сигнализирали за материали хотфиле. Въобще е една каша, от която нищо не е ясно. Или просто една димка.
До коментар [#5] от "valsodar":
Доколкото знам, щатският закон също позволява при определени условия да си правиш копия за лични цели, доколкото знам. Разбира се, когато няколко хиляди души изтеглят това, което си качил, вече излизаме малко извън личното пространство.
Най-важната разлика според мен е в начина на изчисляване на щетите. Докато в България и в повечето европейски страни се изискват конкретни доказателства какви точно щети (пропуснати печалби) си причинил с незаконното копиране, в Америка тези щети могат да се сметнат по разни измислени формули по усмотрение на съдията. Оттам идват тези дела за някакви милиони долари, изсмукани от пръстите.
За сметка на това тук си имаме друга практика, която в Америка не е разпространена: вместо да доказват щети в съда, правоносителите надават рев, че това било "организирана престъпност" и насъскват полицията да им защитава частните търговски интереси.
"Липсата на търсачка в Hotfile също е сред аргументите на ищците. Според тях така сайтът успешно прикрива пиратското съдържание на своите сървъри."
- Зайо, защо си със шапка?
...бой, бой...
- Зайо, защо си без шапка?
..бой, бой...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.