Мехурчета във въздуха...
Нарастват опасенията, че инвеститорите в технологични компании може би започват да подхранват нов балон
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

GeoCities, InfoSpace, WebVan, The Learning Company... Тези имена не ви говорят почти нищо, нали? Едва ли са много хората, които си спомнят въпросните компании. Или поне не с добро. Това, което обединява тези фирми, е, че вече не съществуват. Преди едно десетилетие обаче анализатори им чертаеха светло бъдеще и ги оценяваха на милиарди долари. Бяха нещо като Facebook, Twitter и Groupon на своето време. Или поне така си мислеха милиони инвеститори по света, преди да изгубят парите си по време на така наречения дотком балон, спукал се в началото на новото хилядолетие...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
43 коментара
Интересна тема,адмирации за Капитал!Като се листнат на борсата тези компании,ще наблюдавам как върви,трендът на акциите им с интерес!
Интересно, да. Със сигурност има и надценени и подценени компании, така че мисля, че изводът в статията, че не може да се даде еднозначен отговор, е изключително верен. Ще видим. Поживем увидим :)
От гореизброените може би само groupon не е балон и има мегдан за развитие...фейса и туита ще се понадуят още малко и ще почнат да издишат, а цингата ще се пръсне от раз!
Историята рано или късно се повтаря...Yahoo, Lycos, HotMail, Geocities също се мислеха за много велики през 90те а сега са на бунището!
До коментар [#3] от "Минуса":
Само не знам защо "хвърляш" HotMail и Yahoo (mail) на бунището?
Цитат: (http://en.wikipedia.org/wiki/Hotmail)
According to comScore (August 2010) Windows Live Hotmail is the world's largest web-based email service with nearly 364 million users. Second and third are Yahoo! Mail (280 million) and Gmail (191 million)
Не мисля, че са за изхвърляне, след като YahooMail+Hotmail>640M users... Facebook има (уж) над 500М. Естествено, че не могат да се мерят по (текуща) популярност, но със сигурност не са умрели...
ИТ специалист съм от 10 год. на 34 год. съм и гледам с удивлениееее. Тези социални глупости ще се продънят вдън земя, надценини са в момента с около 10-50 пъти, след като стигнат наценка 200-500 пъти ще се продънят! с гаранция !!! Те и банките смятаха че планетата не е кръгла, а е безкрайна, и че всеки човек по мног жилища трябва да има - но реалността има едно свойтво - НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗБЯГА ОТ НЕЯ!
Има само едно сигурно нещо, балон ще има и ще се спука. Но още не му е дошло времето. Трябва кризата да отшуми напълно, за да има повече свободни пари за инвестиране. То затова и се изчаква с листването на борсата, нека се понапълнят портфейлите.
Не се учудвам на тези тенденции. В западния свят има безкраен ресурс от small time investors /дребни балъци/, с голямо желание за лесни печалби. Затова са съществували и ще съществуват финансови пирамиди /в по-мека форма на израза това са компании, формиращи балони - били те дотком, имотни и т.н./.
И разбира се точно дребните инвеститори са тези, които пият по една студена вода накрая, защото едрите риби са се усетили и продали дяловете си навреме. Това също е част от глобалния процес по забогатяване на богатите и обедняване на бедните.
...и още по темата:
d_Impact_of_Digital_Competence#Facebook_The_Next_E volution_of_the_Internet
http://fora.tv/2011/01/20/Scott_Galloway_Trends_an
Тези фирми не са листвани на борсата, нито имат такова желание. Всъщност те продават много ограничени дялове на ограничени избрани инвеститори чрез затворени аукциони. Формира се нещо като клуб с избрани участници. Така си максимизират капитализацията. Пример - Фейсбук продава 1% от дяловете си за 1.5 милиарда долара. Това не означава, че фирмата би набрала 150 милиарда, ако излезе публично днес, но начините на оценка в момента са такива. Всъщност, от първа ръка да Ви кажа в Силиконовата долина компаниите нямат желание да се продават на Ню Йоркските дърти финансови акули, и се стигна до момента в който въпросните акули се опитват да принудят хай-тек компаниите да се листват публично чрез Комисията по ценни книжа...На Уол Стрийт усещат, че не могат да докопат кокала на бъдещето и скоро може да се окажат изчезващи динозаври. Вижте последното изречение на статията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.