Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Най-големите мозъци от моето поколение се опитват да накарат хората да кликат върху рекламни банери . И това е тъпо." Думите са на Джеф Хамърбахер - 27-годишен математически гений, завършил "Харвард". Той е част от екипа във Facebook, създал аналитичната технология, върху която се базира рекламният бизнес на най-голямата социална мрежа в света.
Далеч не всички технологични компании се опитват да убеждават хората да гледат реклами. Едно от приятните изключения в тази посока, появило се през последните две години, е Bitcoin. Това е организация, която се опитва да популяризира своята едноименна онлайн валута. Всичко това, при условие че Bitcoin не е компания и не разчита на мултимилионни инвестиции.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Електронните пари ще са парите на бъдещето. В книгата си "История на парите"Джак Уедърфорд е написал:
"Към средата на 90-те години вече се води ожесточена борба за контрол върху новопоявилите се електронни пари. С навлизането си в компютърната ера, при която големи суми пари се движат по електронните съобщителни мрежи, самите банки все повече заприличват на телекомуникационни компании. Междувременно телекомуникационните компании откриват, че могат да извършват подобни услуги не по-зле от банките, с което самите те заприличват на банки. Която от двете страни надделее в тази борба за контрол върху системата на електронни преводи, би реализирала огромни печалби от пазара на дребните парични трансакции. Победителят във войната за електронните пари сам би се превърнал в създател на пари. "
Виртуалните пари са поредния балон ..то е ясно защо създателите им се опитват да го налгожат, а защо народа го приема ???
От всичките тия глупости, фасебоок, виртуални пари , банки, финанси, уолстройите - ако продължат след 20-40 год. човечеството ще е поне с 30 % намалява жизненост. Хора, огледайте се, технологиите са полезни и необходими, но не и когато водят до облагодетстване на една малка група за сметка на мнозиноството ...
"Системата е проектирана така, че на всеки десет минути в обращение влизат 50 нови бит-монети..."
"...в следващия етап на пет минути ще бъдат издавани 25 нови бит-монети. По този начин се имитира изчерпването на естествените ресурси..."
По този начин единствено се имитира промяна. На първия етап се издават по 300 монети на час, а на втория - пак 300 монети на час. Всеки първокласник може да прогнозира, че ако на четвъртия етап се издават по 5 нови монети на минута, резултатът ще бъде същият. :)
Голяма част от стоките ще поскъпват гонейки инфлацията - това са услугите. А масовите високотехнологични стоки ще поевтиняват спрямо стойността на парите, точно както при разплащанията извън интернет. Тоест имитацията на изчерпващите се естествени ресурси е абсолютна фантазия, когато се прилага за виртуална валута. Особено като знаем, че вече 40 години най-разпространената валута е виртуална - доларът не е обвързан със златото.
Банките и правителствата ще удушат идеята, че ще им стъжни живота..... Всъщност с тази валута, всеки може да си има собствен валутен борд. Ако местната валута куца, ще можеш да я смениш, на секундата, с нещо международно и стабилно, без странните държавно-банково-чейнчаджи йски обменни курсове. Директно започваш да: " .... продажба на стока или извършване на услуга, когато продавачът получи в замяна бит-монети."
Не разбрах само като извърша услуга или изпратя стока и получа Bitcoins как мога да ги превърна в реални пари? Да чакам някой да продава това, което ми трябва като стока може би? То прилича на натурална търговия. И тоя плаващ курс е силно обезпокоителен - откъде да знам, че тъкмо събера половин милион виртуални пари и курса стане 10,000:1. Без централен гарант тия работи са много въздухарски.
Гледал съм го на живо в няколко игри и до момента създателите им не са успявали да се преборят с електронната инфлация. Така че експериментът наистина е дързък, но дали ще е успешен - това вече е отделен въпрос.
Аз може да намерите на много грешки в тази статия, така че не знам откъде да започна. Моля да слушате този ток шоу, преди да напишат нещо по
gital-decentralized-currency/
http://omegataupodcast.net/2011/03/59-bitcoin-a-di
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.