Защо се бавят сайтовете
Въпреки по-бързия онлайн достъп зареждането на уебстраниците изоставa
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Свищов е градът с най-бърз достъп до интернет в България. Следват го Раковски, Перник и Харманли. Това сочат данни на агенцията за проучвания Ookla. България е 11-а по качество на интернет достъпа в света със средна скорост на теглене от 18 мегабита в секунда.
Страната е на 8-о място в света по "достоверност" на интернет доставчиците, твърди още изследването на Ookla. Показателят измерва съотношението между обещаната и реално доставяна бързина на онлайн достъпа. Местните оператори осигуряват 95.54% от скоростта, която рекламират, сочат данните на агенцията. Лидер е Молдова, където компаниите доставят скорост с 9 процентни пункта над обещаната.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
също така safari и opera са около 2-3 пъти по-бързи от ie и firefox. в повечето случаи в БГ специално връзката не е проблем и страницата стига до компютъра много по-бързо отколкото ie или firefox могат да я изобразят на екрана
Искам да благодаря на автора за тази интересна статия и да го попитам имали нещо общо изложеното по-горе с факта, че от известно време много бавно се зареждат сайтовете на Капитал и Дневник, при добра скорост за всички останали сайтове.Благодаря
До коментар [#2] от "Боби":
вебдве :)
До коментар [#2] от "Боби":
Боби взе ми думите от устата! И аз имам същия проблем - и през домашния рутер и през мобилния 3G достъп. А работя тъкмо през Опера и Сафари. (#1) Иначе при сайта на "Сега" май няма забавяне, или поне не е такова. Осообено при Дневник е много дразнещо...
До коментар [#2] от "Боби":
До коментар [#4] от "arte":
Здравейте,
Бихте ли описали през формата за докладване на проблем (http://www.economedia.bg/report) казусите си със забавянето на сайтовете, като включите информация за доставчиците си, операционните системи и браузърите, с които работите. Така ще можем да дадаем точен отговор и да предложим решение на проблема.
Поздрави,
До коментар [#2] от "Боби":
До коментар [#4] от "arte":
Да сте опитвали да си спрете флашовете? Я почнете първо от това (колкото и да не харесва на Икономедия и рекламодателите й) и после питайте пак?
А за останалите - хубава псевдонаучна статия. Особено ми хареса това:
"Една от най-големите причини за бавния интернет достъп са т.нар. bottlenecks (гърла на бутилки). За да върви всичко гладко по мрежата, рутерите, комутаторите и модемите забавят движението на част от трафика за милисекунди. Това се случва в синхрон със софтуера на компютрите на потребителите. Windows XP например е настроен да работи с буфери с размер от 64 килобайта, но по-новите операционни системи обменят по-големи буфери, посочва ArsTechnica."
bottleneck на английски значи задръстване. В компютърната терминология значи "тясно място е мрежата" - такова, което е претоварено и капацитетът му не достига или не отговаря на изискванията на клиента.
Обърнете внимание на това изречение: "За да върви всичко гладко по мрежата, рутерите, комутаторите и модемите забавят движението на част от трафика за милисекунди. Това се случва в синхрон със софтуера на компютрите на потребителите."
Това е достатъчно всеки специалист по локални мрежи да почне да скубе косите си и в див ужас да почне да изхвърля излишните "рутери, комутатори и модеми". А потребителите най-накрая да почнат да ползват софтуера си в снхрон с "рутерите, комутаторите и модемите", и да питат интернет провайдерите си къде точно са настройките. Гарантирам щастливи часове на весело недоумение и диви скандали с позоваване на тази статия. За по-голям ФЪН, редакцията може пита някой CCNA специалист. Гарантирам незабравим купон.
И още нещо: "Този проблем е в градината на производителите на домашни рутери, които могат да ограничат буферирането в своите продукти, коментират от ArsTechnica." и "Със сигурност интернет доставчиците нямат интерес от справянето с проблема" са оксиморони. Защо - ами производителите на домашни рутери не са интернет доставчици.
Честно казано мисля да не продължавам. Виждате ли - преди 6 години мобилният сайт на Yahoo се зареждаше достатъчно бързо, за да мога с един измислен GSM (не смартфон) да проверя времето в страната, накъдето пътувам. Странното е, че 6 години по-късно идиотите от Yahoo явно не са си научили урока, че всичко трябва да е по-бавно и по-тромаво и сайтът се зарежда със същата скорост. УЖАС!!!!Ама ИСТИНСКИ УЖАС!!!!! Та така - ако това е статия за оптимизиране на сайтове - на нея не й е мястото тука. Ако е за инструкция за приложение на технологии, които спомагат за оптимизирането на сайтовете - пак не й мястото тука. А ако е общообразователна статия - е, авторът (авторите) трябва да се пообразоват, преди да пишат.
До коментар [#6] от "epoc":
Флашовете сме ги спрели, но забелязвам, че забавянето обикновено става, когато сайтът почне да тегли чужди скриптове - я на гугъл аналитикс нещо си, я на рекламните сайтове.
След добавянето и настройването на "Adblock Plus - Element Hiding Helper" ( http://adblockplus.org/en/elemhidehelper ), доста от сайтове, които редовно посещавам, започнаха да се отварят осезаемо по-бързо.
"Цената" за това удоволствие е пълната липса на реклами / кариери / клик-шоп-ове и прочее, но някакси го преживявам ;-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.